شناسه خبر : 33043 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

ایرانی‌ها در ترکیه بیش از 800 شرکت ثبت کردند

اعتماد نوشت: بر اساس آمار مجمع عمومی اتاق‌های بازرگانی و بورس‌های ترکیه در 10 ماه اول سال میلادی جاری، از ژانویه تا اکتبر، 10 هزار و ۶۸۲ شرکت سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه تاسیس شده‌اند. در این میان شهروندان ایران با ثبت ۴۹ شرکت سهامی عام و ۷۷۲ شرکت با مسوولیت محدود در صدر سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. در تاسیس شرکت سهامی عام ایرانیان با تاسیس ۴۹ شرکت در راس موسسان شرکت خارجی بوده‌اند. آلمان، جمهوری آذربایجان، آمریکا، هلند و امارات به ترتیب در رده‌بندی بعدی قرار گرفته‌اند. شهروندان ایران از لحاظ تاسیس شرکت با مسوولیت محدود هم رتبه نخست را به دست آورده‌اند و در ۱۰ ماه نخست سال با ۷۷۲ شرکت بیشترین شرکت‌ها را در ترکیه تاسیس کرده‌اند.

دومین محموله بزرگ صادراتی بنزین فروش رفت

دنیای اقتصاد نوشت: روز گذشته (26 آذرماه) ۷۷ /۱ میلیون بشکه بنزین از بورس انرژی ایران صادر شد که دومین محموله پرحجم صادراتی بعد از سهمیه‌بندی بنزین به‌شمار می‌رود. این عرضه بنزین اکتان ۹۱ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل دریایی بورس انرژی بود و ارزش آن رقمی نزدیک به هزار و ۴۴۶ میلیارد تومان (با احتساب دلار سنا و بر اساس سازوکارهای بورس انرژی) ارزیابی می‌شود. این دومین محموله بنزین با حجم 77 /1 میلیون بشکه است که از بورس انرژی صادر شده، آن‌ هم در شرایطی که بعد از سهمیه‌بندی تاکنون، چهار محموله بنزین با این حجم عرضه شده که دو عرضه به معامله ختم شده است. حجم عرضه بنزین در آذرماه رشد چشمگیری داشته است.

رشد 159درصدی بیکاران با درآمد

ایران نوشت: جمعیت افراد دارای درآمد بدون کار در سال‌های اخیر رو به افزایش است. طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران در حالی که جمعیت با درآمدهای بدون کار در سال 1384 یک میلیون و 968 هزار نفر بوده، این تعداد در سال 1396 به پنج میلیون و 112 هزار نفر رسیده است، به عبارت دیگر تعداد آنها در این مدت بیش از 159 درصد معادل 2 /3 میلیون نفر بیشتر شده است. در واقع شرایط خاص اقتصادی سال‌های گذشته و تلاطماتی که در بازارهای مختلف نظیر مسکن، خودرو، ارز و طلا رخ داد، فعالیت‌های دلالی را گسترش داده است و بر همین اساس برخی از افراد بدون اینکه شغلی داشته باشند از طریق بازدهی دارایی خود یا جابه‌جایی آنها کسب درآمد می‌کنند.

محدودیت تعدد خرید ارز برداشته شد

خبرآنلاین نوشت: معاملات بازار ارز حاکی از برداشته شدن محدودیت تعدد خرید ارز در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی است. بر اساس سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، از سال گذشته سقف خرید ارز برای هر کد ملی محدود شد و افراد با هر کد ملی و شماره تلفن به نام شخص می‌توانستند فقط یک‌بار در سال تا سقف ۲۰۰۰ یورو ارز بخرند. حال مشاهدات از معاملات بازار ارز نشان می‌دهد که محدودیت تعدد خرید ارز برداشته شده، اما سقف رقمی خرید ارز همچنان باقی است. به این ترتیب از این پس متقاضیان ارز می‌توانند تا سقف ۲۰۰۰ یورو در سال به تعداد دفعات نامحدود خرید داشته باشند، اما در مجموع امکان خرید بیش از ۲۰۰۰ یورو در سال وجود ندارد.

دراین پرونده بخوانید ...