شناسه خبر : 31262 لینک کوتاه

غیرقابل پیش‌بینی

تبعات اقتصادی تشدید مناقشات ایران و آمریکا چه خواهد بود؟

  محمد علی‌نژاد: هدف قرار دادن و ساقط شدن پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی توسط یک موشک زمین به هوا در آب‌های خلیج‌فارس باعث شد تا برگ جدیدی بر مناقشات میان ایران و آمریکا اضافه شود. ایران بر این عقیده است پهپاد آمریکایی وارد حریم آب‌های این کشور در دریای عمان شده بود و پس از چندبار «اخطار» وقتی از حریم ایران خارج نشد، هدف قرار گرفت. ایالات متحده آمریکا ادعا می‌کند هواپیمای بدون سرنشین این کشور وارد آب‌های جمهوری اسلامی ایران «نشده» بود و بر فراز آب‌های «بین‌المللی» هدف قرار گرفت. این در حالی بود که چندی قبل و همزمان با ورود آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز آمریکا ایران را متهم به دست داشتن در انفجار نفتکش‌ها در آب‌های خلیج‌فارس کرده بود. این تنش‌ها باعث شد تا ترامپ هر روز تصمیمی در خصوص مقابله با ایران بگیرد، از تهدید به حمله نظامی گرفته تا تحریم شخصیت‌های مختلف ایرانی از یک سو و اعلام خروج آمریکا از منطقه و خلیج‌فارس بخشی از توئیت‌های جنجالی ترامپ از زمان سقوط پهپاد به بعد بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در تازه‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرد در واکنش به حمله به یک فروند پهپاد تجسسی آمریکا توسط دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران در هفته گذشته، تعدادی از مقامات ایرانی را تحریم کرده است. چندی بعد، استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت که جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز تا چند روز دیگر تحریم خواهد شد. در واکنش به این اظهارات، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد «کار آمریکا تحریم نیست کار ضدبشری است، فعالیت‌هایی علیه حقوق بشر است و تمام ملت ایران را تحریم کرده است.» وی در عین حال اظهار داشت که «کارهایی که امروز آمریکا انجام می‌دهد به معنای شکست قطعی آمریکاست و در این زمینه تردید ندارم وگرنه هیچ آدم عاقلی این کار را انجام نمی‌دهد. یعنی در هیات حاکمه و کاخ سفید یک سرخوردگی عجیبی به وجود آمده است، آن هم سردرگمی بزرگ». روحانی گفت جمهوری اسلامی اجازه ورود مقامات آمریکایی به ایران را نمی‌دهد و آنان رهبری را تحریم می‌کنند. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در توئیتر خود نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا.» وی همچنین اعلام کرد، دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جاافتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.

 اینکه آمریکای ترامپ چه اقدامی را در قبال ایران انجام دهد شاید همانند دیگر اقدامات این رئیس‌جمهور قابل پیش‌بینی نباشد، اما چیزی که مشخص است این است که افزایش تنش‌ها در خلیج‌فارس بر اقتصاد این دو کشور تاثیر خواهد گذاشت و بدون شک کشورهای حاشیه‌نشین خلیج‌فارس نیز از تبعات آن درامان نخواهند بود.

دراین پرونده بخوانید ...