شناسه خبر : 30272 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جهل مکرر

آیا سیاستمداران نمی‌دانند که نباید برای حل هر مشکلی پول چاپ کرد؟

  فاطمه شیرزادی: نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات، در یکی از روزهای پایانی بهمن، از اختصاص 1000 میلیارد تومان به ‌منظور رفع مشکلات پدیده شاندیز خبر داد. مطابق متنی که در صفحه اینستاگرام پژمانفر منتشر شده، پس از پیگیری‌های مستمر و نامه‌نگاری‌های این نماینده مجلس خطاب به سران قوا و پیگیری‌های مجدانه از نهاد ریاست جمهوری، رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه پژمانفر، به معاون اقتصادی خود دستور «تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت سهامداران شرکت پدیده شاندیز» را صادر کرد. انتشار این خبر موجی از واکنش‌های منفی را در پی داشت. منتقدان این تصمیم محدود به کارشناسان اقتصادی نبودند. عموم مردم نیز به این پول‌پاشی واکنش نشان دادند و از تبعات تورمی آن ابراز نگرانی کردند: «اونایی که نگران مشکل نقدینگی کشور و تورم ناشی از آن هستند ریشه‌هاش رو ببینن که از کجا شروع میشه!»، «شانس آوردیم ایران کازینو ممنوعه. وگرنه هرکی تو قمار می‌باخت، بانک مرکزی می‌خواست پولش رو از جیب ما بده.» و «اگر واقعیت باشه خیلی احمقانه است چرا باید از جیب ملت خسارت بدهند؟ اگر کسی چیزی از من بدزدد هم خسارتش را از خزانه خواهند داد؟» از جملات انتقادی کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در نقد این تصمیم بود.

تنها دو روز بعد از خبری که پژمانفر اعلام کرد، احمد علم‌الهدی در دیدار با نمایندگان مالباختگان شرکت پدیده شاندیز، از کافی نبودن اقدامات صورت‌گرفته برای حل مشکل این مالباختگان انتقاد و بر لزوم تسریع در رفع موانع قانونی حل مشکل این سهامداران تاکید کرد. این سخنان علم‌الهدی درحالی منتشر شد که انتقادات و بحث‌ها درباره اختصاص 1000 میلیارد تومان به ‌منظور رفع مشکلات پدیده شاندیز همچنان ادامه داشت. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، در اولین روز اسفندماه ادعای پژمانفر مبنی بر دستور رئیس‌جمهوری برای اختصاص 1000 میلیارد تومان برای جبران خسارت سهامداران موسسه پدیده شاندیز را تکذیب کرد و گفت: «کسانی که این سخنان را مطرح می‌کنند اغراض سیاسی دارند و اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. من چنین چیزی نشنیده‌ام. اگر قرار باشد دستوری داده شود باید از طریق دفتر ابلاغ شود.» اما یک روز بعد علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: «نامه‌ای که حاکی از دستور آقای رئیس‌جمهور برای تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهامداران شرکت پدیده شاندیز است را دیده‌ام. رئیس دفتر رئیس‌جمهور این موضوع را تکذیب کرده است در حالی که بنده این نامه را دیده‌ام و چنین نامه‌ای وجود دارد.»

گذشته از تکذیب و تاییدها، واکنش مردم در شبکه‌های اجتماعی،‌ نشان از فعال شدن «چرخه یادگیری» پس از بحران موسسات اعتباری غیرمجاز داشت. آن بحران با پرداخت 30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان رفع و رجوع شد که طبق اذعان رئیس‌جمهوری به معنای ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی است و مردم کاملاً با آثار تورمی آن آشنا شده‌اند. چرا این چرخه برای مردم و روشنفکران عمل کرد، اما برای سیاستمداران نه؟ آیا باز هم مثل ماجرای موسسات اعتباری پای فشارهای سیاسی و تعارض منافع سیاستمداران در میان است؟

دراین پرونده بخوانید ...