شناسه خبر : 29882 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

مسیر دشوار بوروکراسی

دنیای اقتصاد به نقل از مدیر مرکز پایش محیط کسب‌وکار کشور نوشت: در مجموع ۲۱۱۱ مجوز در کل دستگاه‌های مرتبط با مجوزدهی احصا و ۶۰۰ مجوز غیرضروری حذف و ادغام شدند تا تعداد کلی مجوزها در کشور به عدد ۱۵۸۲ کاهش یابد. مطابق نقشه استعلامات مجوزهای کشور اگر فردی برای یک‌بار بخواهد ۱۵۸۲ مجوز را دریافت کند، باید ۱۰۵۹۰ مدرک و استعلام مختلف را برای ارائه به نهادهای متولی جمع‌آوری کند و این تبدیل به یکی از عوامل مهم درهم‌ریختگی نظام مجوزدهی شده و در عین حال باعث شده است هر متقاضی پرونده‌ای قطور را در یک چرخه طولانی به نهادهای مربوطه ارائه دهد و منجر به «افزایش هزینه‌ها»، «زمانبری بیشتر» و «بسط روزنه‌های فساد» می‌شود.

هزینه تصادف، معادل 5 درصد GDP

ایران نوشت: بر اساس گزارش یونیسف نرخ تصادف‌های جاده‌ای در ایران 20 برابر میانگین جهانی است. در سراسر جهان، تصادف‌های جاده‌ای سالانه 2 /1 میلیون نفر را می‌کشد و 20 تا 50 میلیون نفر را مجروح و معلول می‌کند. در ایران سالانه 28 هزار نفر در اثر تصادف می‌میرند و 300 هزار نفر مجروح و معلول می‌شوند. در هر 19 دقیقه، یک نفر در جاده‌های ایران می‌میرد و در هر دو دقیقه، مردم مطلع می‌شوند که یکی از اعضای خانواده‌شان از تصادف جان سالم به در برده اما مجروح شده. مرگ و میرهای جاده‌ای، سالانه شش میلیارد دلار هزینه به اقتصاد ایران تحمیل می‌کند و این برابر با بیش از 5 درصد GDP کشور است و بر نرخ رشد اقتصاد تاثیر منفی می‌گذارد.

۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان قاچاق ارز

خبرآنلاین نوشت: محمد دهقان، نماینده مجلس در توئیتی گفته بود بررسی بخشی از پرونده‌ها نشان می‌دهد از ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی پرداخت‌شده، دو میلیارد و 700 میلیون دلار آن در بازار به قیمت آزاد فروخته شده است. بر این اساس کمترین آورده برای متخلفان در این حوزه ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است چراکه امروزه قیمت ارز در کانال 11 هزار تومان، هفت هزار تومان بالاتر از ۴۲۰۰ تومان است. اما رقم این رانت عظیم می‌تواند بیش از این رقم باشد. چراکه در سال جاری نرخ ارز حتی پا را از محدوده ۱۷ هزار تومان نیز فراتر گذاشته است.

محاسبه حقوق با دلار

خبرگزاری فارس نوشت: حداقل حقوق هر کارگر ایرانی برای یک ماه اشتغال یک‌میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۴۰ تومان تعیین شده است. با احتساب کارکرد ماهانه ۱۹۲ ساعت برای کارگران حداقل دستمزد ساعتی آنها در ایران معادل ۶۰۰۰ تومان یا با احتساب دلار ۹۹۰۰ تومان معادل 6 /0 دلار است. بیشترین حداقل دستمزد ساعتی کارگران در میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه مربوط به لوکزامبورگ با 5 /11 دلار است که معادل 16 /19 برابر حداقل دستمزد در ایران است. جایگاه بعدی مربوط به فرانسه با 3 /11 دلار است و این بدان معناست که هر کارگر فرانسوی حداقل 8 /18 برابر یک حداقل بگیر در ایران دریافتی دارد.

دراین پرونده بخوانید ...