شناسه خبر : 29160 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

عراق جای چین نشست

دنیای اقتصاد نوشت: تراز تجاری نخستین ماه پاییز منفی شد و چین به‌ عنوان صدرنشین مقصد صادرات جای خود را به عراق داد. این نمایی کلی از آمار تجارت خارجی ایران در پاییز است. مطابق آمارها در هفت ماه منتهی به مهر امسال، عراق با سهم ۲۱درصدی از کل صادرات در جایگاه اولین مقصد عمده صادرات کالاهای غیرنفتی قرار گرفته است. این در حالی است که سال‌ها این جایگاه در اختیار کشور چین بود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که افزایش هزینه‌های تجاری باعث شده تا تجار به‌ منظور کسب سود بیشتر با صرف هزینه کمتر به تجارت با کشورهای همسایه تمایل بیشتری پیدا کنند. در مدت زمان مورد بررسی پنج میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده است.

تامین سبد کالا از وزارت نفت

ایران نوشت: گروه‌های کم‌درآمد جامعه با حقوق‌های زیر سه میلیون تومان، در دو نوبت، بسته حمایتی غذایی دولت را دریافت خواهند کرد. در نوبت اول مبلغ 300 هزار تومان برای نیازهای غذایی واریز می‌شود و در نوبت دوم، سرپرست خانوار 300 هزار تومان دیگر دریافت می‌کند تا برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود هزینه کند. هیات وزیران برای اجرای این طرح، وزارت نفت را موظف کرده از محل «مابه‌التفاوت تسعیر قیمت خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها نسبت به متوسط نرخ سامانه نیما» و «تغییر قیمت گاز مصرفی کارخانه‌های فولاد»، 9 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده و آن را به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز کند تا ضریب امنیت غذایی مردم افزایش یابد.

ترمز بریده مصرف سوخت

خبرآنلاین در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان نوشت: یکی از مصیبت‌های بزرگ کشور مصرف بالای انرژی است، به‌نحوی‌که جامعه ترمز مصرف خود را فراموش کرده. در ایران به ازای هر 10 سال، مصرف سوخت دو برابر می‌شود اما این آمار در اروپا به ازای هر 50 سال است. ایران پیشتاز مصرف انرژی و سوخت در دنیاست به گونه‌ای که بعد از ونزوئلا ارزان‌ترین قیمت بنزین در جهان مربوط به ایران است. میانگین مصرف بنزین ایران در 100 کیلومتر 11 لیتر و این میزان در ژاپن و آلمان 5 /2 و در فرانسه 9 /1 لیتر است. دلیل مصرف پایین به توسعه زیرساخت‌ها و بی‌میلی برای استفاده از خودرو شخصی بازمی‌گردد.

فقرا سیگاری‌تر از ثروتمندان!

فرهیختگان نوشت: یکی از نکات قابل تامل در آمار هزینه‌کرد خانوارهای ایرانی، افزایش سهم خانوارهای فقیر از مصرف سرانه دخانیات است. بر این اساس، در سال 1390 هزینه‌کرد هر خانوار دهک دهم (ثروتمندترین) برای دخانیات حدود 81 هزار تومان و برای هر خانوار دهک اول (فقیرترین) حدود 29 هزار تومان بوده که این میزان در سال 96 به ترتیب برای ثروتمندترین به 194 هزار تومان و برای فقیرترین به 110 هزار تومان رسیده است. به عبارت دیگر، در سال 1390 هزینه‌کرد ثروتمندترین خانوارها حدود سه برابر و در سال 96 حدود دو برابر فقیرترین خانوارهای کشور است. از این منظر می‌توان گفت فقیرترین خانوارهای ایرانی در سال 96 نسبت به سال 90 سیگاری‌تر شده‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها