شناسه خبر : 27233 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تربیت قوه عاقله

تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل مشکلات کشور

مقام معظم رهبری دانشگاه را از مراکز بسیار مهم «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند و تاکید کردند مسائل و مشکلات کشور باید عالمانه حل شود و استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و اساتید و دستان توانا و مستعد جوانان پرتلاش و پرانگیزه در این مسیر، بسیار اساسی و مهم است.

مقام معظم رهبری دانشگاه را از مراکز بسیار مهم «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند و تاکید کردند مسائل و مشکلات کشور باید عالمانه حل شود و استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و اساتید و دستان توانا و مستعد جوانان پرتلاش و پرانگیزه در این مسیر، بسیار اساسی و مهم است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با صدها نفر از اساتید، اعضای هیات‌های علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور سه ضرورت اساسی دانشگاه‌ها را «درگیر شدن با مسائل و چالش‌های کشور»، «تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتیِ دانشجویان» و «تحول دائم و اصلاح مستمر در محیط‌های دانشگاهی» برشمردند و تاکید کردند: دانشگاه خوب برای اداره کشور حیاتی است و در فرآیند ایجاد و پرورش قوه عاقله کشور، اساتید عزیز نقشی بسیار برجسته و حساس برعهده دارند. ایشان در بیان اولین سرفصل، بر «لزوم درگیر شدن دانشگاه با مسائل کشور» تاکید و خاطرنشان کردند: مشکلات امروز و فردای کشور باید عالمانه حل شود، زیرا مواجهه غیرعلمی و غیرمدبرانه با مشکلات موجب پیچیده و افزون شدن آنها خواهد شد. به‌عنوان نمونه در مساله مهم اقتصاد که برخی معتقدند مشکلات آن ناشی از بعضی شیوه‌های مدیریتی ضعیف یا غلط است، دانشگاه باید با کار علمی و راهگشا ورود کند. ایشان در همین زمینه افزودند: چندین بار به مسوولان عالی‌رتبه دولتی توصیه کرده‌ام که دیدگاه‌های متنوع اساتید اقتصاد را جمع‌آوری و از آنها استفاده کنند، زیرا دیدن و شنیدن این نظرات راهگشاست. 

رهبر انقلاب اسلامی، «صنعت» را زمینه‌ای دیگر برای ورود پیشرفت‌آفرین و رونق‌بخش دانشگاه‌ها برشمردند و با تایید تصویب فرصت مطالعاتی یک‌ساله برای اساتید در صنعت، گفتند: دانشگاه باید از نزدیک با مشکلات صنعت آشنا شود و آنها را حل کند تا نیاز نباشد برای حل مشکلات صنعت نفت یا صنعت برق چشم به بیگانگان بدوزیم. ایشان با اشاره به برخی سخنان از جمله ابراز ناچاری در استفاده از فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های خارجی برای افزایش استخراج نفت، گفتند: نتیجه ناچاری در بستن قرارداد با شرکت‌های خارجی آن است که آنها مواردی را به کشور تحمیل می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی «آسیب‌های اجتماعی» را زمینه دیگری برای درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل کشور دانستند و خاطرنشان کردند: حدود سه سال است دستگاه‌های مختلف سه قوه را در این مساله فعال کرده‌ایم و کارهای خوبی هم شده است اما دانشگاه‌ها می‌توانند با پیشنهادات و راه‌حل‌های خود، حل مساله مهم آسیب‌های اجتماعی را تسریع کنند. ایشان از مسوولان دولتی  حاضر در جلسه خواستند مساله ارتباط مراکز و دستگاه‌ها با دانشگاه‌ها را به‌ طور جدی در جلسات دولت مطرح و پیگیری کنند. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها