شناسه خبر : 26607 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

شکاف در تولید ناخالص داخلی

تجارت فردا- لوگو دنیای اقتصادبه گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نوشت: شکاف نسبتاً عمیقی در بین استان‌های کشور از نظر تولید شکل گرفته است. تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۴، کمی بیش از ۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که نزدیک به یک‌چهارم آن در استان تهران انجام شده است. میزان تولید در دو استان تهران و خوزستان، معادل ۳۸ درصد از کل کشور بوده و بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی در شش استان متمرکز بوده و ۵۰ درصد باقی‌مانده بین ۲۵ استان تقسیم شده است. مجموع تولید ناخالص داخلی در شش استان خراسان جنوبی و شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، سمنان و کردستان به اندازه یک‌‌پنجم استان تهران است.

♦♦♦

تاثیر ارز بر فرهنگ

تجارت فردا- لوگو ایلنابه نقل از سیدامیر پروین‌حسینی، تهیه‌کننده سینما نوشت: نوسانات بازار ارز روی تولید محصولات فرهنگی و به‌خصوص فیلم تاثیر منفی شدید دارد. در سال‌های گذشته تولید فیلم سینمایی در خارج از کشور و محصولات مشترک هر سال سخت‌تر شده است. ضمن آنکه نوسانات قیمت ارز و دلار باعث شده تا نتوان یک برنامه‌ریزی مناسب برای تولید یک فیلم انجام داد. گاهی ما شاهد افزایش 5 تا ۱۰ درصد در قیمت ارز هستیم که این افزایش در برآورد نهایی تولید یک فیلم تاثیر زیادی نمی‌گذارد، اما اینکه قیمت دلار از 3700 به 4200 تومان می‌رسد در برآورد نهایی تولید تاثیر زیادی می‌گذارد و هزینه‌های تولید را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

♦♦♦

صدور کیفرخواست برای چند وزیر

تجارت فردا- لوگو خانه ملتبه نقل از دادستان دیوان محاسبات نوشت: براساس کلیات گزارش تفریغ بودجه 95 پیش‌بینی می‌شود هزار بند تخلف تا پایان خرداد به دادستانی گزارش شود. در راستای رسیدگی به تخلفات بودجه سال 94، 900 پرونده تشکیل شده است. از این 900 پرونده که در سال 96 تشکیل شده 600 پرونده تعیین تکلیف شده و از این 600 پرونده 360 فقره دادخواست و کیفرخواست علیه مسوولان ذی‌مدخل صادر شده است. در تمامی سطوح تخلف عملکردی از قانون بودجه وجود داشته و از همه آنها توضیحات و دفاعیات لازم اخذ شده است و علیه وزیر تا مسوولان رده‌های مختلف به دلیل تخلف از احکام و تکالیف بودجه‌ای دادخواست صادر شده است.

♦♦♦

تراز تجاری مثبت شد

تجارت فردا- لوگو خبرآنلایننوشت: مجموع صادرات و واردات غیرنفتی ایران در نخستین ماه از سال‌جاری بالغ بر پنج میلیارد و 662 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12 درصد افزایش داشته است. در فروردین‌ماه امسال مازاد تراز تجاری کشورمان به مثبت ۶۰۴ میلیون دلار رسید. صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به سه میلیارد و 133 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 09 /15 درصد افزایش داشت. در یک‌ماهه نخست سال‌جاری به میزان دو میلیارد و 529 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 /7 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...