شناسه خبر : 26176 لینک کوتاه

ابزار توسعه‌ساز

زمانی برای حضور آحاد جامعه در بازار سرمایه

در همین روزهای اخیر جشن 50سالگی تاسیس بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد. با وجود رشد چشمگیر بازار اوراق بهادار در سال‌های اخیر، هنوز این سوال اساسی مطرح است که سطح درگیری عموم افراد جامعه با بازارهای سهام و اوراق بهادار به چه میزان است؟

 امیر سیدی / معاون توسعه و فناوری تامین سرمایه تمدن

در همین روزهای اخیر جشن 50سالگی تاسیس بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد. با وجود رشد چشمگیر بازار اوراق بهادار در سال‌های اخیر، هنوز این سوال اساسی مطرح است که سطح درگیری عموم افراد جامعه با بازارهای سهام و اوراق بهادار به چه میزان است؟ آمار و ارقام نشان می‌دهد که چه در مقایسه با جمعیت کشور و چه در مقایسه با نسبت‌های جهانی هنوز مسیر زیادی برای پیمودن باقی مانده است. در حالی که در اقتصادهای پیشرفته ارزش بازار سهام شرکت‌ها به تنهایی چندین برابر تولید ناخالص ملی است و با جمع شدن با ارزش بازار بدهی این رقم تا پنج برابر تولید ناخالص ملی هم می‌رسد، در ایران این عدد در حد 30 درصد تولید ناخالص ملی باقی مانده است. در زمینه حجم معاملات و تعداد سهامداران فعال در بازار این نسبت‌ها باز هم از اندازه‌های جهانی عقب است.

 برای رشد و تعالی اقتصاد لازم است تا بازار سرمایه بیش از پیش در معرض دسترس آحاد جامعه قرار گیرد و فناوری کمک می‌کند تا امروز این امر به سرعت محقق شود. نظام اقتصادی بانک‌محور سبب شده است تا افراد ابزار بانکی را بشناسند و شرکت‌ها و صنایع نیز برای تامین مالی فقط بر مبنای عقود مشارکتی که یک نوع مهندسی مالی بدهی است حرکت کنند. این امر باعث شده تا هزینه‌های مالی ناشی از سود این عقود فشار بالایی به شرکت‌ها وارد کند. حال اینکه در مدل بازار سرمایه سهام و بدهی شرکت‌ها به‌صورت اوراق در معرض جامعه قرار می‌گیرد و خودبه‌خود ایده‌ها و شرکت‌های موفق مستقیم پاداش عملکرد خود را از بازار سرمایه خواهند گرفت. برای رسیدن به این هدف دو جریان اساسی لازم است، اول شراکت شرکت‌ها با کارمندان خود با هدف آشنا شدن عموم جامعه با فرهنگ مشارکت و سهامداری. دوم فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در بازار سرمایه برای دسترسی آسان افراد به معاملات و در اختیار گرفتن ابزار بازار سرمایه.

 در این راستا شرکت تامین سرمایه تمدن با همکاری شرکت صحرا، اقدام به ایجاد سایت iBshop کرده است. در این سایت در مرحله اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دسترس عموم قرار گرفته است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع دارایی‌های مالی مختلفی نظیر اوراق بدهی، سهام و سپرده‌های بانکی را مدیریت می‌کنند. هر فرد بر اساس نیاز و استراتژی مدیریت دارایی خود می‌تواند بخشی از سرمایه خود را در این صندوق‌ها قرار دهد و از مدیریت حرفه‌ای آنها در دارایی خود بهره‌مند شود. این آغاز راه برای سایت iBshop است که در یک سال گذشته توانسته نظر بیش از 200 هزار نفر از هموطنان عزیز را به خدمات خود جلب کند. در ادامه در این سایت انواع دیگر از ابزارهای بازار سرمایه و ابزار تامین مالی را به عموم ملت با روشی آسان عرضه خواهیم کرد. با استقبال صورت‌گرفته از سوی مردم می‌توان گفت فعالیت بیش از پیش همه فعالان بازار سرمایه در جهت جذب توده‌های مردم بسیار مهم است. زیرا مردم نشان داده‌اند که علاقه جدی در آنها به این بازار وجود دارد و این وظیفه تک‌تک ما فعالان است که زمینه دسترسی بیش از پیش و آسان آنها را فراهم کنیم. سایت iBshop در همین راستا و با هدف عمق یافتن فعالیت همه مردم در این بازار جذاب برنامه‌های توسعه روزافزون خود را با سرعت پیگیری و عملیاتی خواهد کرد.

دراین پرونده بخوانید ...