شناسه خبر : 26018 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دارایی‌های جدید

تاکید معاون اول رئیس‌جمهور بر توجه به انرژی‌های نو

شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر متوسط جهان و نسبت به بعضی کشورهای توسعه‌یافته صنعتی بیش از 10 برابر است (طبق اعلام معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در 27 تیرماه امسال). با وجود این نگرانی شدت مصرف انرژی در ایران به نظر می‌رسد در ایران باید خیلی زودتر به دنبال انرژی‌های نو رفت.

شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر متوسط جهان و نسبت به بعضی کشورهای توسعه‌یافته صنعتی بیش از 10 برابر است (طبق اعلام معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در 27 تیرماه امسال). با وجود این نگرانی شدت مصرف انرژی در ایران به نظر می‌رسد در ایران باید خیلی زودتر به دنبال انرژی‌های نو رفت. در همین مورد اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، با تاکید بر ضرورت توجه به انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و به‌خصوص انرژی خورشیدی، از دبیرخانه شورای عالی انرژی کشور خواسته که موضوع نحوه استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر را در دستور کار یکی از جلسات آتی این شورا قرار دهد تا نسبت به اتخاذ سیاستگذاری‌های کلان در این زمینه تصمیم‌گیری شود. وی که در جلسه 30 بهمن‌ماه شورای عالی انرژی سخن می‌گفت، ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و نیز تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی را از سیاست‌ها و اولویت‌های کشور برشمرد و گفت: دولت برای این منظور چارچوبی را در جهت حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تنظیم کرده و با وجود آنکه درآمد دولت در این بخش کاهش پیدا می‌کند اما موجب افزایش راندمان خواهد شد. آن‌طور که پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری گزارش داده، جهانگیری افزود: لازم است برای رفع مشکلات بازپرداخت به سرمایه‌گذاران این بخش تدبیری اندیشیده شود، زیرا سرمایه‌گذاران با اعتماد به دولت در این بخش ورود می‌کنند و سازوکار و نحوه بازپرداخت مبلغ معادل میزان صرفه‌جویی انرژی به سرمایه‌گذاران و دستگاه مسوول در این زمینه تعیین شود. وی در این جلسه از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست جلسه‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط در این خصوص برگزار کند و برای تعیین سازوکار بازپرداخت مبلغ معادل میزان صرفه‌جویی انرژی به سرمایه‌گذاران و دستگاهی که متولی پرداخت خواهد شد تعیین تکلیف کند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که هم امکان صادرات گاز را داراست و هم ظرفیت تولید و صادرات برق را دارد که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اینکه ایران باید تبدیل به هاب انرژی منطقه شود، لازم است موضوع صادرات برق و گاز در جلسه‌ای کارشناسی به دقت مورد بررسی قرار گیرد و ضمن ارزیابی همه ابعاد و جوانب موضوع، سیاستی روشن و شفاف در این زمینه تدوین شود.