شناسه خبر : 26008 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

کاهش شدید بارندگی در ایران

تجارت فردا- لوگو دنیای اقتصادنوشت: آمارهای رسمی نشان می‌دهد میزان بارش‌های ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۰ بهمن‌ماه به ۸ /۶۳ میلی‌متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۶ /۵۵ درصد کاهش داشت. همچنین میزان بارش‌های ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته به‌ طور متوسط از کاهش ۳ /۵۴‌درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷-۹۶ حکایت دارد. در این مدت پربارش‌ترین نقطه کشور «محمودآباد-هراز» با ثبت ۷ /۸۳۸ میلی‌متر بارش و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور «ایستگاه باران‌سنجی امور آب سیستان» با ثبت صفر میلی‌متر بارش بوده است. پنج سد تامین‌کننده آب تهران نسبت به شرایط عادی و معمول، ۵۰ میلیون مترمکعب کسری دارند.

♦♦♦

ضرر بانک‌ها از اوراق سپرده

تجارت فردا- لوگو خبرگزاری دانشجویان ایراننوشت: گذری بر شعب بانک‌ها و پرس‌وجوی جریان سپرده‌ها در روزهای اخیر از این حکایت دارد که از ۲۸ بهمن‌ماه که انتشار اوراق گواهی سپرده آغاز شده استقبال نسبتاً خوبی وجود داشته اما مشتریان بیش از آنکه بخواهند منابع جدیدی برای خرید اوراق به بانک‌ها بیاورند همان حساب‌های 15درصدی سپرده قبلی را می‌بندند و آن را تبدیل به اوراق ۲۰درصدی می‌کنند. جریانی که به وضوح به ضرر بانک‌هاست. به گفته مسوول شعب یکی از بانک‌های بزرگ خصوصی در چند روز گذشته ما حتی یک میلیون تومان هم سپرده جدید جذب نکرده‌ایم، ولی حساب‌های چند ۱۰میلیاردی مشتری از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد تبدیل شد.

♦♦♦

مدیران متخلف به جایی وصل بودند

تجارت فردا- لوگو شرق در گفت‌وگو با سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چه کسانی پشت موسسات غیرمجاز بودند، نوشت: اگر بخواهیم نفی کنیم عده‌ای بدون داشتن پشتوانه‌های عملی و اجرایی توانستند مجوزهایی بگیرند و منابع مردم را جذب کنند، حرف نادرستی زده‌ایم؛ به ‌ویژه مقاومت‌هایی که پس از آن صورت گرفت و پشتیبانی‌هایی که داشتند. شما این موسسات را دنبال کنید و ببینید چه کسانی هستند و با کجاها مرتبط‌اند. هرکدامشان بالاخره به یک نهاد و قوه‌ای وصل بودند. منظور من تشکیلات دولتی یا حکومتی نیست. بالاخره اشخاصی بودند که از این افراد پشتیبانی می‌کردند. اما برخورد مناسبی با آنها صورت نگرفت و بعضی از آنها هم امروز آزاد هستند.

♦♦♦

احمدی‌نژاد نمی‌خواست به همه یارانه بدهد

تجارت فردا- لوگو خبرآنلایندر گفت‌وگو با محمود بهمنی، رئیس سابق بانک مرکزی نوشت: امروز همه منتقد طرح هدفمندی یارانه‌ها شده‌اند اما اگر کمی به عقب برگردید، می‌بینید چطور در آن سال‌ها همه کشور بسیج شده بودند که این طرح اجرا شود. همه می‌پرسیدند چرا طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجرا نمی‌کنید، در مجلس دائم به دولت تذکر می‌دادند. الان مگر مجلس تصویب نکرده پرداخت نقدی یارانه‌ها قطع شود. چرا دولت این کار را نمی‌کند؟ برای اینکه نمی‌خواهد مردم از دستش ناراحت شوند. همان سال‌ها آقای احمدی‌نژاد گفت به همه یارانه نقدی ندهید؛ اما از نظر حقوقی گفتند پول نفت متعلق به همه مردم است و حق نداری از این بگیری و به دیگری پرداخت کنی.

دراین پرونده بخوانید ...