شناسه خبر : 25526 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

افزایش قیمت خودرو در سال 97

تجارت فردا- لوگو دنیای اقتصادنوشت: تردیدی وجود ندارد که نوسان ارزی و تغییرات احتمالی تعرفه قطعات، بر هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده خودروهای داخلی اثرگذار بوده و در بیشتر موارد سبب رشد قیمت‌ها شده است. این در شرایطی است که طی سال جاری، عامل ارزی تحریک شده و فاکتور تعرفه‌ای نیز به احتمال فراوان دستخوش تغییراتی خواهد شد؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود قیمت تمام‌شده خودروهای داخلی در سال آینده، جهشی قابل‌ توجه را تجربه کند. «افزایش نرخ ارز» از یک‌سو و «حذف ارز مبادله‌ای قطعه‌سازان» از سوی دیگر، دو عامل تحریک‌شده ارزی به شمار می‌روند که خودروسازان و قطعه‌سازان از همین حالا نسبت به اثرات افزایشی آنها بر قیمت تمام‌شده محصولات (طی سال ۹۷) هشدار می‌دهند.

♦♦♦

چقدر سکه و اسکناس داریم؟

تجارت فردا- لوگو خبرگزاری دانشجویان ایراننوشت: تازه‌ترین آمارها از جریان اسکناس و سکه (سکه‌های رایج نیکل) در شبکه بانکی نشان می‌دهد که حجم آن در پایان آبان‌ماه به ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به ۴۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد آبان‌ماه ۱۳۹۴ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. جزئیات حجم اسکناس و سکه موجود در سیستم بانکی بیانگر آن است که در حال حاضر حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان در اختیار اشخاص است که نسبت به پایان سال قبل و همچنین آبان‌ماه سال گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش دارد. از سوی دیگر حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سکه و اسکناس در بانک‌ها وجود دارد که نسبت به سال قبل 20 درصد رشد دارد.

♦♦♦

واکنش مطهری به معافیت‌های مالیاتی

تجارت فردا- لوگو شرقبه نقل از علی مطهری نوشت: بخش خصوصی ما کوچک است و علاوه بر بخش دولتی، نظامیان و بخش‌های دیگر مانند ستاد اجرایی فرمان امام‌(ره)، بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی در مقابل بخش خصوصی قرار دارند و شرایط رقابت سالم را از بین می‌برند. اینکه ما نتوانستیم بازار قطر یا روسیه را پس از تحولات سیاسی اخیر تسخیر کنیم ناشی از ضعف بخش خصوصی است. آستان قدس مالیات نمی‌پردازد و می‌گوید معافیت حکومتی دارد. اگر این معافیت را در بخش شرکت‌ها و موسسات موقوفه آستان بپذیریم،‌ در بخش شرکت‌ها و موسسات پذیرفته نیست، چون آنها از امکانات عمومی و امنیتی که حکومت ایجاد کرده و از حقوق عامه است استفاده می‌کنند.

♦♦♦

وام بی‌بهره به پیام‌رسان‌های داخلی

تجارت فردا- لوگو همشهریبه نقل از دبیر شورای عالی فضای مجازی نوشت: شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای ابلاغ کرده که براساس آن به تمام پیام‌رسان‌های داخلی وام بدون بهره تا سقف پنج میلیارد تومان بدون ضمانت‌نامه و با سفته اعطا می‌شود. برای حمایت از این پیام‌رسان‌ها به تمامی آنها مکان و تخفیف پهنای باند داده شده و هزینه استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی با یک‌سوم تعرفه عادی محاسبه می‌شود. دولت و حاکمیت وظیفه دارند موانع سر راه را بردارند تا طی یک سال از انحصار پیام‌رسان خارجی خارج شویم. این سخنان در حالی است که در مدت فیلتر تلگرام، استقبال از شبکه‌های داخلی کم بود و استفاده از فیلترشکن و خرید آن در مترو با استقبال مواجه شد.

دراین پرونده بخوانید ...