شناسه خبر : 24429 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

فصل جدید رابطه

رئیس‌جمهوری روسیه به ایران سفر کرد

دومین اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در تهران برگزار شد. اجلاسی که در آن ایران میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بود. سفری که این پیام را برای آمریکا دارد که به‌رغم همه تهدیدات و مواضع سیاسی علیه ایران، اراده پایتخت‌های سه کشور بر گشودن فصل جدیدی در مناسبات سه‌جانبه و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی است.

دومین اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در تهران برگزار شد. اجلاسی که در آن ایران میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بود. سفری که این پیام را برای آمریکا دارد که به‌رغم همه تهدیدات و مواضع سیاسی علیه ایران، اراده پایتخت‌های سه کشور بر گشودن فصل جدیدی در مناسبات سه‌جانبه و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی است. این سفر اهمیت دیگری هم داشت. این دومین سفر پوتین به ایران در زمان ریاست جمهوری روحانی و سومین سفر رئیس‌جمهور روسیه به ایران در 50 سال گذشته بوده است. سفری که نشان می‌دهد ایران و روسیه در حال تقویت روابط خود با یکدیگرند. آن‌گونه که کرملین اعلام کرده بود محور این سفر هم اقتصادی بود و هم سیاسی. روحانی و پوتین هم درباره بحران سوریه گفت‌وگو کردند و هم در خصوص همکاری در زمینه انرژی. روحانی هم در دیدار با پوتین توسعه روابط با این کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: توافقات خوبی میان دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله در بخش انرژی، فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و حمل‌ونقل و ترانزیت حاصل شده و تهران از حضور فعال سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی روسیه برای مشارکت و همکاری در پروژه‌های مهم زیرساختی از جمله در بخش‌های صنعت و انرژی، توسعه خطوط و اتصال ریلی و کریدور شمال-جنوب استقبال می‌کند. روحانی به مساله برجام هم اشاره کرد و گفت: نقش روسیه در راستای تحکیم و پایداری برجام و اجرای تعهدات از سوی همه طرف‌های مذاکره نیز مهم و تاثیرگذار است. موضع برجامی روحانی مورد تایید پوتین هم بود چراکه او گفت: عدم پذیرش تعهدات بین‌المللی از سوی برخی کشورها به هیچ‌وجه مورد قبول نیست و باور ما این است که برهم زدن یکجانبه برجام به هر بهانه‌ای پذیرفتنی نخواهد بود، از جمله توافق برجام ارتباطی با مسائل دفاعی و موشکی ایران ندارد. پوتین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام دانست.

محور دیدار روحانی با رئیس‌جمهور ایران بیشتر موضوعات اقتصادی و توسعه مناسبات دو کشور و بهبود روابط بانکی بود. اگرچه روحانی بر همکاری‌های دو کشور برای حل مشکلات منطقه تاکید کرد. در ادامه سفر پوتین به ایران، وی با مقام معظم رهبری نیز دیدار کرد.