شناسه خبر : 24429 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

فصل جدید رابطه

رئیس‌جمهوری روسیه به ایران سفر کرد

دومین اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در تهران برگزار شد. اجلاسی که در آن ایران میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بود. سفری که این پیام را برای آمریکا دارد که به‌رغم همه تهدیدات و مواضع سیاسی علیه ایران، اراده پایتخت‌های سه کشور بر گشودن فصل جدیدی در مناسبات سه‌جانبه و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی است.

دومین اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در تهران برگزار شد. اجلاسی که در آن ایران میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بود. سفری که این پیام را برای آمریکا دارد که به‌رغم همه تهدیدات و مواضع سیاسی علیه ایران، اراده پایتخت‌های سه کشور بر گشودن فصل جدیدی در مناسبات سه‌جانبه و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی است. این سفر اهمیت دیگری هم داشت. این دومین سفر پوتین به ایران در زمان ریاست جمهوری روحانی و سومین سفر رئیس‌جمهور روسیه به ایران در 50 سال گذشته بوده است. سفری که نشان می‌دهد ایران و روسیه در حال تقویت روابط خود با یکدیگرند. آن‌گونه که کرملین اعلام کرده بود محور این سفر هم اقتصادی بود و هم سیاسی. روحانی و پوتین هم درباره بحران سوریه گفت‌وگو کردند و هم در خصوص همکاری در زمینه انرژی. روحانی هم در دیدار با پوتین توسعه روابط با این کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: توافقات خوبی میان دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله در بخش انرژی، فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و حمل‌ونقل و ترانزیت حاصل شده و تهران از حضور فعال سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی روسیه برای مشارکت و همکاری در پروژه‌های مهم زیرساختی از جمله در بخش‌های صنعت و انرژی، توسعه خطوط و اتصال ریلی و کریدور شمال-جنوب استقبال می‌کند. روحانی به مساله برجام هم اشاره کرد و گفت: نقش روسیه در راستای تحکیم و پایداری برجام و اجرای تعهدات از سوی همه طرف‌های مذاکره نیز مهم و تاثیرگذار است. موضع برجامی روحانی مورد تایید پوتین هم بود چراکه او گفت: عدم پذیرش تعهدات بین‌المللی از سوی برخی کشورها به هیچ‌وجه مورد قبول نیست و باور ما این است که برهم زدن یکجانبه برجام به هر بهانه‌ای پذیرفتنی نخواهد بود، از جمله توافق برجام ارتباطی با مسائل دفاعی و موشکی ایران ندارد. پوتین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام دانست.

محور دیدار روحانی با رئیس‌جمهور ایران بیشتر موضوعات اقتصادی و توسعه مناسبات دو کشور و بهبود روابط بانکی بود. اگرچه روحانی بر همکاری‌های دو کشور برای حل مشکلات منطقه تاکید کرد. در ادامه سفر پوتین به ایران، وی با مقام معظم رهبری نیز دیدار کرد. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها