شناسه خبر : 24184 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اقتصاد استاندارد

تاکید مسوولان بر رعایت «استاندارد» در همه سطوح تصمیم‌گیری

معاون اول رئیس‌جمهور و دیگر مسوولان حاضر در مراسم روز ملی استاندارد، بر رعایت استاندارد در همه سطوح تصمیم‌گیری تاکید کردند. اسحاق جهانگیری در این مراسم گفت: هر عاملی که باعث پیشرفت کشور است به استاندارد نیاز دارد. باید در این زمینه آگاهی مردم از معیارهای استاندارد نیز افزایش یابد تا از حقوق خود دفاع کرده و آن را مطالبه کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور و دیگر مسوولان حاضر در مراسم روز ملی استاندارد، بر رعایت استاندارد در همه سطوح تصمیم‌گیری تاکید کردند. اسحاق جهانگیری در این مراسم گفت: هر عاملی که باعث پیشرفت کشور است به استاندارد نیاز دارد. باید در این زمینه آگاهی مردم از معیارهای استاندارد نیز افزایش یابد تا از حقوق خود دفاع کرده و آن را مطالبه کنند. نمی‌توان در اندیشه توسعه کشور بود اما توسعه به معنی ارتقای زندگی آحاد ملت را فراموش کرد. به گفته معاون اول رئیس‌جمهور، استاندارد نه‌تنها برای صنعت بلکه برای اقتصاد، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور لازم است. وی بر ارتقای بهره‌وری در نهادهای تصمیم‌گیر نیز تاکید کرد و افزود: باید استاندارد را در همه سطوح تصمیم‌گیری از سطح سیاسی و حاکمیتی تا سطح اقتصادی و اجرایی توسعه بدهیم تا مردم برون‌داد این تصمیم‌ها را در ارتقای زندگی خود ببینند. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بیان کرد: نباید صرفاً به آمار کمی و برگزاری جلسات بسنده کنیم. برای مقابله با فساد، رانت‌خواری، تملق و قانون‌گریزی در همه حوزه‌ها باید به فلسفه، مبانی و کاربرد استاندارد توجه کنیم. در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت هم رشد و توسعه کشور را بدون توجه به استاندارد غیرممکن توصیف و عنوان کرد: واحدهای صنعتی و تولیدی کشور برای دستیابی به بازارهای جهانی نیازمند استاندارد هستند و باید به این موضوع از دریچه سرمایه‌گذاری نگاه کنند. آن‌طور که رسانه‌ها گزارش داده‌اند، محمد شریعتمداری ایمنی را مهم‌ترین شرط تولید کالا و خدمات دانست و بیان کرد: به مردم ایران قول می‌دهیم در این خصوص نهایت مساعی خود را به کار گیریم و با هیچ‌کس تعارف نداشته باشیم.

همچنین در این جلسه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اهمیت موضوع استاندارد در جهان و ضرورت مدون‌سازی قوانین برای تولید ارائه خدمات و فرآیندسازی تصریح کرد: فعالیت‌های این سازمان بر افزایش کیفیت کالا و خدمات داخلی متمرکز شده، به طوری که در حال حاضر بیش از هزار کالای تولید داخل ملزم به رعایت استاندارد اجباری هستند. وی فعالیت‌های این سازمان در تطبیق استاندارد با صنایع و مراکز مرتبط با انرژی، هوای پاک، غذا و تولیدات ارگانیک و بازرسی‌ها به منظور ایمنی و سالم‌سازی محیط زندگی مردم را برشمرد و گفت: تمام دستگاه‌ها باید مطابق مصوبات شوراهای عالی کشور در خصوص تولیدات و نشان‌ها نظیر نشان «حلال» عمل کنند تا از موازی‌کاری پرهیز شود.