شناسه خبر : 23953 لینک کوتاه

فرصت مجدد روسیه

ایران و روسیه تفاهم نفتی امضا کردند

بار دیگر، فرصتی دیگر برای اقتصاد ایران. این عبارت را از سخنان رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌توان برداشت کرد. پس از گلایه‌های متعدد بخش خصوصی بابت اینکه ایران نتوانست از فرصت اختلاف‌های سیاسی روسیه و ترکیه استفاده اقتصادی کند، این بار مقامات ایرانی می‌گویند که فرصتی دیگر برای ایران خلق شده است.

بار دیگر، فرصتی دیگر برای اقتصاد ایران. این عبارت را از سخنان رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌توان برداشت کرد. پس از گلایه‌های متعدد بخش خصوصی بابت اینکه ایران نتوانست از فرصت اختلاف‌های سیاسی روسیه و ترکیه استفاده اقتصادی کند، این بار مقامات ایرانی می‌گویند که فرصتی دیگر برای ایران خلق شده است. به گفته منصور معظمی، اخیراً دولت روسیه زمینه‌های مناسبی را در خصوص تسهیلات مالی، فاینانس و روادید برای ایران فراهم کرده و این فرصت خوبی برای شرکت‌های روسی و ایرانی است که همکاری دوجانبه‌ای داشته باشند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این سخن را در مراسم امضای تفاهم ایران و روسیه در حوزه نفتی و گاز بیان کرده است. این تفاهم‌نامه 28 شهریورماه میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شورای توسعه اقتصادی و تجاری روسیه در خصوص گسترش همکاری‌های فی‌مابین در حوزه‌های انرژی (نفت و گاز)، صنایع ریلی و هوایی منعقد شد. رئیس هیات عامل ایدرو در این مراسم پس از اشاره به فرصت پیش‌آمده در روابط ایران و روسیه افزود: شرکت‌های ایرانی باید از فرصت پیش آمده استفاده کنند و تجهیز شوند تا بتوانند وارد بازار روسیه شوند.

«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران نیز در این مورد گفت: در حال حاضر صدور روادید برای تجار هر دو کشور ایران و عراق تسهیل شده و تجار ایرانی می‌توانند با مراجعه به سفارت روسیه به راحتی روادید تجاری دریافت کنند. وی همچنین اظهار امیدواری کرده است که دو کشور ایران و روسیه در فضاهای مشترک اقتصادی، توسعه و پیشرفت داشته باشند. 

با این حال از نگاه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران روابط اقتصادی دو کشور روسیه و ایران مشکلاتی هم دارد. معظمی با اشاره به تراز تجاری غیرمتوازن ایران و روسیه درباره مشکلات همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه خاطرنشان کرد: علاوه بر مشکلاتی که در حوزه مسائل مالی و بانکی وجود دارد، مهم‌ترین مساله عدم شناخت شرکت‌های دو طرف نسبت به توانایی‌های یکدیگر است، زیرا اطلاعات زیادی از همدیگر نداریم و این تفاهم‌نامه‌ها می‌تواند زمینه‌های مناسب آشنایی و استفاده از توانمندی‌های یکدیگر را فراهم کند. در عین حال معظمی مزیت رابطه دو کشور ایران و روسیه را در حوزه انرژی و صنایع ریلی عنوان کرد و یادآور شد: روسیه در حوزه صنایع ریلی دارای فرصت‌های زیادی است و در زمینه نفت و انرژی نیز شرکت‌های روسی تمایل زیادی برای فعالیت دارند و قراردادهایی نیز امضا شده است.