شناسه خبر : 23569 لینک کوتاه

یک پای سود در مرغداری

کافی است سری به بازار و مراکز خرید بزنید تا اوضاع و احوال بازار مرغ دست‌تان بیاید. البته چند روزی است که دولت دست به کار شده و اقدام به توزیع گسترده مرغ در برخی مراکز فروش به قیمت دولتی کرده است. با این حال، به رغم اینکه صف‌های طولانی در گوشه و کنار شهرها دیده شد، اما دست خیلی‌ها به مرغ‌های دولتی نرسید و به ناچار سراغ بازار آزاد و قیمت ‌بالاتر رفته‌اند. پیشنهاد امروز ما در این ستون، احداث واحد مرغداری است و معتقدیم این کسب وکار نه تنها در روزهای گرانی و کمبود گوشت مرغ، بلکه در بازار رونق آن نیز جواب می‌دهد.

 آن‌طور که فعالان این بازار می‌گویند و از سایر فعالان بخش‌های تولیدی نیز شنیده می‌شود، مرغداری از جمله صنایع پرسود است علاوه بر آنکه خروجی این بخش که روانه بازار می‌شود، بی‌مشتری نمی‌ماند، ورودی این صنعت نیز سود جانبی مناسبی را برای فعالان این صنعت به همراه دارد؛ ماجرای کنجاله و مرغداری‌ها این روزها تیتر اخبار رسانه‌ها شده است. اما برای راه‌اندازی یک واحد مرغداری 100 هزار قطعه‌ای چه باید کرد؟ برآوردها نشان می‌دهد که سودآوری و نرخ بازده سرمایه‌گذاری در این بخش یعنی فعالیت یک واحد مرغداری 100 هزار قطعه‌ای، از سال اول سود‌آور بوده و نرخ بازده سرمایه گذاری حدود 22 درصد پیش‌بینی می‌شود. باز‌پرداخت تسهیلات ثابت به مدت پنج سال و تسهیلات جاری یک سال با نرخ 12 درصد است.

تجارت- فردا- آخرین قیمت جوجه یک‌روزه در بازار

برای راه‌اندازی این واحد تولیدی، احداث و تکمیل ساختمان‌ها و خرید ماشین‌آلات و ادوات و خرید آذوقه و تامین سرمایه در گردش و سایر هزینه‌ها در مرحله اول است، که پس از تکمیل ساختمان‌های مورد نیاز و خرید قسمتی از آذوقه مورد نیاز و خرید جوجه گوشتی بهره‌برداری از طرح شروع می‌شود. برای خرید جوجه از واحدهای فعال در این حوزه که از مراکز بهداشتی دارای مجوز فعالیت هستند شروع کنید. در وهله اول، نیاز به حدود 108 هزار قطعه جوجه یک‌روزه است که این تعداد برای شروع به کار در یک دوره است و در کل سال شما نیاز به حدود 430 هزار جوجه یک‌روزه برای واحد مرغداری 100 هزار قطعه‌ای خود دارید. آخرین قیمت جوجه یک روزه در بازار ایران تا هفته گذشته، هزار تومان بوده است. در بخش هزینه‌های خوراک و ترکیبات آن نیز باید گندم، ذرت، سویا، مکمل دوقلو، دی کلسیم فسفات، نمک، متیونین و لیزین را لحاظ کنید که بسته به قیمت روز هر یک از این محصولات، هزینه های این بخش را نیز باید محاسبه کنید. دوره‌های آموزشی راه‌اندازی و فعالیت در صنعت مرغداری را نیز می‌توانید در واحدهایی که از سوی برخی مراکز درنظر گرفته شده بگذرانید. قیمت مرغ در بازار تهران اگرچه این روزها دو‌نرخی شده است و به قیمت 4700 تومان عرضه می‌شود؛ اما قیمت مرغ در بازار تا هفته گذشته به 7 هزار تومان نیز رسید.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها