شناسه خبر : 22535 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

کند شدن رشد تسهیلات‌دهی

a-14-1نوشت: بر اساس آخرین گزارش بانک‌مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سه ماه نخست سال‌ جاری، 3 /‌101 هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته 5 /‌8 درصد افزایش داشته و این در حالی ‌است که میزان تسهیلات پرداختی درمدت مشابه سال 95 به سال 94، حدود 44 درصد افزایش یافته بود. به این ترتیب می‌توان گفت در فصل نخست سال ‌جاری از شتاب تسهیلات پرداختی به نسبت سال‌های گذشته کاسته شده است. علاوه‌بر این تعداد کل تسهیلات داده‌شده در فصل بهار حدود یک ‌میلیون و 400 هزار فقره و متوسط هر وام اعطایی حدود 72 میلیون تومان و تمرکز اصلی وام‌های اعطایی بر تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی بوده است. 

♦♦♦

صادرات ١٠٠ میلیون دلاری روده

a-14-2به نقل از رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده نوشت: در حال حاضر سالانه ١٠٠ میلیون دلار صادرات در این بخش انجام می‌شود. طی سالیان گذشته صادرات این بخش دچار رکود نشده اما اخیراً با چالش کاهش کشتار دام مواجهیم. اما اگر امکان واردات روده پروسس نشده باشد می‌توانیم صادرات این بخش را به بالای ۲۰۰ میلیون دلار رسانده و حتی تا ۳۰۰ هزار اشتغال ایجاد کنیم اما الان تنها ۱۰ هزار نفر در این بخش مشغول به کارند. این در حالی است که در حال حاضر آلمان بزرگ‌ترین وارد‌کننده روده است و با واردات و انجام امور لازم روی روده آن را به تمام دنیا صادر می‌کند. 

♦♦♦

روایت 5 /5 میلیارد دلار از دست رفته

a-15-1به نقل از علی شمس‌اردکانی نوشت: در سال 87 قرارداد ساخت کارخانه ال‌ان‌جی میان ایران و چین به ارزش تقریبی 6 /2 میلیارد یورو منعقد و سال 91 اعلام شد پروژه به دلیل ناتوانی طرف چینی در تامین فاینانس خارجی تعلیق شده. طرف ایرانی این طرح یکی از نزدیکان دولت سابق بود که شرکت طرف قرارداد این کنسرسیوم را با سرمایه یک میلیون تومان تاسیس کرد و سرجمع 5 /5 میلیارد دلار برای دو قرارداد گاز مایع، احداث نیروگاه و تاسیسات آب شیرین‌کن در منطقه تنبک عسلویه گرفت و این منابع را در پروژه‌های ساختمانی انبوه‌سازی هزینه کرد. اما نظارتی در این خصوص نبوده و او نه نیروگاهی ساخت نه آب شیرین‌کنی احداث کرد. 

♦♦♦

هدیه مریوان به مسی و رونالدو 

a-15-2نوشت: بیش از چهار‌ هزار جوان در استان کردستان مشغول به بافت کفش «کلاش» هستند. کار بافت کلاش تا جایی پیش‌ رفته که هیات شورای جهانی یونسکو برای ثبت جهانی این پای‌افزار ایرانی، در کردستان جلسه‌ای‌ با حضور نمایندگانی از سه کشور استرالیا، کویت و ایران برگزار کردند. رئیس اتاق بازرگانی کردستان امیدوار است نام مریوان به شهر کلاش تغییر پیدا کند و ثبت جهانی ‌شود. البته درحال حاضر این کفش به ترکیه و عراق صادر می‌شود اما با ثبت جهانی این کالای ایرانی، می‌توان روی صادرات گسترده‌ آن حساب کرد. مولود خسپی استادکار کرد‌زبان هم گفته سال گذشته برای مسی و رونالدو کلاش فرستادیم و آنجا هم رابط‌هایمان می‌گفتند خیلی خوششان آمده است. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها