شناسه خبر : 22063 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

افت گذرا

ترسیم وضعیت بازار مسکن در ماهی که گذشت

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در خردادماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 15 هزار و 362 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در خردادماه نشان از کاهش 8 /0‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد که به گفته بسیاری از کارشناسان مصادف شدن خردادماه با ماه مبارک رمضان می‌تواند یکی از دلایل کاهش معاملات مسکن باشد. همچنین تشکیل کابینه جدید و آغاز به کار دولت دوازدهم سبب می‌شود تا مردم برای خرید و فروش ملک کمی صبر کنند و این امر را به ماه‌های آتی موکول کنند.

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در خردادماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 15 هزار و 362 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در خردادماه نشان از کاهش 8 /0‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد که به گفته بسیاری از کارشناسان مصادف شدن خردادماه با ماه مبارک رمضان می‌تواند یکی از دلایل کاهش معاملات مسکن باشد. همچنین تشکیل کابینه جدید و آغاز به کار دولت دوازدهم سبب می‌شود تا مردم برای خرید و فروش ملک کمی صبر کنند و این امر را به ماه‌های آتی موکول کنند. با این حال در میان معاملات انجام‌شده در خردادماه، باز هم واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 9 /46 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 13 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 9 /51 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 14 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

با وجود اینکه در خردادماه با کاهش معاملات مسکن همراه بودیم، اما باز هم کارشناسان نوید رونق مسکن در فصل تابستان را می‌دهند، چراکه بانک مسکن با ابلاغ دستورالعمل نحوه پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن، اعلام کرد این تسهیلات فعلاً تا پایان نیمه اول سال 1396 عرضه می‌شود و بعد از آن، مشروط به حفظ تعادل منابع و مصارف بانک، درباره تداوم پرداخت یا قطع آن، تصمیم‌گیری خواهد شد. 

تجارت- فردا-بازار مسکن( اینفوگرافیک )

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها