شناسه خبر : 21866 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تاکید بر حضور حداکثری مردم در اقتصاد

گنج مشارکت

برخی مقامات ارشد دولتی و بخش خصوصی در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر بر حضور حداکثری مردم در اقتصاد تاکید کردند. اما چرا چنین ضرورتی از سوی دولتمردان احساس شده است و با حضور بخش خصوصی در اقتصاد ایران چه اتفاق‌هایی ممکن است رخ دهد؟

برخی مقامات ارشد دولتی و بخش خصوصی در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر بر حضور حداکثری مردم در اقتصاد تاکید کردند. اما چرا چنین ضرورتی از سوی دولتمردان احساس شده است و با حضور بخش خصوصی در اقتصاد ایران چه اتفاق‌هایی ممکن است رخ دهد؟

سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری در این برنامه، با اشاره به مشارکت مردم در عرصه انتخابات اخیر گفت: کلید پیشرفت در عرصه اقتصاد هم مشارکت مردم است. اگر مردم پای کار اقتصاد و تولید و ثروت‌آفرینی بیایند، حتماً موفق خواهیم شد. محمد نهاوندیان تصریح کرد: نکته مهم در رشد مستمر اقتصادی نه در سرمایه‌گذاری و فناوری بلکه در مشارکت مردم است. رئیس دفتر رئیس‌جمهور با انتقاد از نگاه دولتی به اقتصاد گفت: نگاه دولتی از ریشه نادرست است و موضوع اصلی در عرصه اقتصاد مشارکت مردم است. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم در این برنامه به ظرفیت اشتغالزایی قابل توجه حوزه فناوری اشاره کرد و توضیح داد حضور بخش خصوصی در این حوزه چه دستاوردهایی ممکن است داشته باشد. سورنا ستاری در این مورد توضیح داد: در زمانی که بنده در دولت یازدهم بر سرکار آمدم، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار کم بود اما در حال حاضر بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان با اشتغال بیش از 100 هزار نفر در کشور فعال هستند. رئیس بنیاد نخبگان تصریح کرد: دوران فولاد و پتروشیمی و سیمان گذشته است. دوران سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی که سالی 1000 درصد رشد دارند، فرارسیده است. رئیس بنیاد نخبگان بر نقش نیروی انسانی در ترویج کارآفرینی تاکید کرد و افزود: مهم‌ترین عامل موثر در کارآفرینی نیروی انسانی است. این نیروی انسانی هم به آموزش و محیط مناسب احتیاج دارد و ایده و اختراع در مراحل بعدی مهم هستند. معاون علمی رئیس‌جمهور تصریح کرد: قدرت‌های بزرگ اقتصادی دنیا قدرت‌های علمی بزرگ هستند و ما هم برای توسعه باید اقتصادی متکی بر نیروی انسانی آموزش‌دیده و با دانش داشته باشیم و نه متکی بر منابع طبیعی. در این برنامه، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور هم در مورد نگاه کارآفرینان برتر به کارکنان خود گفت: یک کارآفرین شایسته باور دارد که هر انسانی می‌تواند یک سرمایه عظیم باشد؛ باور دارد که انسان‌ها الماس‌های نتراشیده‌ای هستند که باید جلا داده شوند. غلامحسین شافعی همچنین در مورد توجه کارآفرینان برتر به مسوولیت اجتماعی گفت: توجه به موضوع مسوولیت اجتماعی شاخصه دیگری است که کارآفرینان را ماندگار می‌کند. رهبر کارآفرین کسی است که بتواند تعادل مناسب را میان ماشین و انسان همچنین معیشت و فضیلت ایجاد کند. 

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها