شناسه خبر : 21831 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده‌ روزنامه‌ها

پیشی‌گرفتن مهاجرت از زادوولد

a-14-1نوشت: جمعیت استان تهران طی پنج سال اخیر به‌ جای آنکه از محل رشد طبیعی ناشی از زادوولد افزایش پیدا کند از ناحیه جمعیت مهاجر به‌ شدت متراکم شده. معادل 88 درصد از یک میلیون و 84 هزار نفر جمعیت افزایش‌یافته استان تهران را «جمعیت مهاجر» تشکیل می‌دهد. استان تهران بالاترین سهم (2 /20 درصد) از کل جمعیت مهاجر کشور را در مقایسه با 30 استان دیگر به خود جذب کرده است. سهم هر یک از 30 استان دیگر از کل جمعیت مهاجر به‌طور متوسط دو تا سه درصد است و بالاترین سهم بعد از استان تهران مربوط به استان خراسان رضوی بوده که حدود 3 /7 درصد برآورده شده است.

♦♦♦

دشواری برخورد با متخلفان بانکی

a-14-2در گفت‌وگو با رئیس کل بانک مرکزی نوشت: سهامداری در بانک‌ها به شکل غیرقانونی انجام می‌شود؛ در حالی که طبق قانون هر فرد حقیقی تا پنج درصد و هر فرد حقوقی تا ۱۰ درصد مجاز است از سهام یک بانک را داشته باشد اما برخی سهامداران عمده، سهام ۳۰ و ۴۰‌درصدی بانک‌ها را نمایندگی می‌کنند و به واسطه این نفوذ بالا در هیات‌مدیره بانک، خطوط اعتباری به سمت بنگاه‌هایی روانه می‌شود که نه وثیقه مشخصی در قبال تسهیلات کلان داده‌اند و نه خود را موظف به بازپرداخت مطالبات می‌دانند. سرمنشأ بحران بانکی هم همین است. و این تخلف در لایه‌هایی صورت می‌گیرد که برخورد با آن راحت نیست.

♦♦♦

زمین‌های گران روی گسل‌های اصلی

a-15-2نوشت: گران‌ترین زمین‌های تهران، تبریز و مشهد روی خطرناک‌ترین گسل‌ها قرار دارند. این در حالی است که در سایر کشورهای جهان تا شعاع یک کیلومتری گسل‌ها ممنوعیت ساخت‌وساز ایجاد کرده‌اند. بر اساس مقررات جدید، احداث ساختمان‌های مرتفع و مهم در حریم گسل‌ها ممنوع و گذر لوله‌ها و خط‌های ارتباطی از این مناطق محدود می‌شود. حدود ۵۵ کیلومترمربع پهنه گسل در شهر تهران وجود دارد که اتفاقاً همین زمین‌ها جزو گران‌ترین زمین‌ها هستند و این کاملاً غیرمنطقی و خطرناک است و شهرداری‌ها باید درباره این وضع تمهیدات و برنامه‌های فوری در نظر بگیرند تا از تراکم جمعیت در نقاط خطرناک شهرها کاسته و حتی ساخت‌وساز در این اراضی ممنوع شود.

♦♦♦

شکایت زنجانی از زنگنه

a-15-3نوشت: وزیر نفت گفت: آقای بابک زنجانی با سود پول خود ۱۳ هزار میلیارد تومان از پول ملت ایران را خورد و برد، می‌دانید ۱۳ هزار میلیارد تومان یعنی چه مقدار؟ اگر محاسبه کنید از زمان هجرت رسول اکرم‌(ص) تا امروز ۴۴ میلیارد ثانیه است، ۳۰۰ برابر این مقدار را آقای بابک زنجانی پول ملت را خورد، ساعتی یک میلیون و ۸۰ هزار تومان را خورد و این بدون حمایت و پشتیبانی قابل انجام نبوده است. حالا آقای بابک زنجانی هفته‌ای یک‌بار از من شکایت می‌کند که چرا به من گفته‌ای دزد! باورش نشده انگار، مگر دزدی شاخ و دم دارد، او مجرم شناخته و محکوم به اعدام شده است.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها