شناسه خبر : 21406 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

خرج از کدام جیب؟

 در سرمقاله‌ای به قلم داود سوری نوشت: این روزها، با شنیدن وعده و وعیدهای نامزدهای ریاست‌جمهوری، آرزو می‌کنم ای‌کاش مردم ما از این مدعیان بپرسند از کجا منابع مالی یارانه چند برابر و کارانه بیکاری را تهیه می‌کنید؟ سرمایه لازم برای تحقق نرخ رشد اقتصادی بالای 20 درصد و اشتغال میلیونی را چگونه تامین می‌کنید؟ جادو که نمی‌خواهند بکنند، از جیب خودشان هم که نمی‌خواهند خرج کنند، حتماً برنامه‌ای دارند، پس چرا نپرسیم که آن برنامه چیست و به جای رای به شعار و ادعا، به برنامه رای بدهیم؟ فکر می‌کنم هیچ‌کدام برنامه‌ای ندارند. چطور فردی که تا چند روز قبل از ثبت‌نام خود مطمئن نیست می‌تواند برنامه‌ای داشته باشد؟

♦♦♦

آب و برق روستاها تکمیل شد

 نوشت: ضریب نفوذ آب و برق در روستاهای کشور اکنون به اندازه‌ای است که از این نظر نه‌تنها ایران در صدر کشورهای منطقه، بلکه در فهرست نخستین کشورهای جهان قرار گرفته است به طوری که دولت یازدهم، کار باقی‌مانده از دولت‌های قبل را تکمیل کرد و امروز به تمام روستاهای بالای 10 خانوار کشور برق رسیده است. در این باره حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در همایش قدردانی از صادرکنندگان برتر تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق اظهار کرد: در سه سال و نیم فعالیت دولت تدبیر و امید 5200 روستای کشور به جمع روستاهای دارای آب پیوستند.

♦♦♦

واردات ۶۰ میلیون‌دلاری ماهی فقرا

 نوشت: مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: سال گذشته ۶۰ میلیون دلار ماهی تیلاپیا وارد کشور شده است که این میزان نسبت به سال ۹۴ که واردات تیلاپیا به کشور حدود ۵۰ میلیون دلار بوده، تقریباً ۱۰ میلیون دلار افزایش داشته است که این مساله تاثیر مستقیمی بر تولید قزل‌آلا دارد. تیلاپیا در دنیا به ماهی فقرا معروف است، به دلیل اینکه هم رشد آن بسیار سریع است، هم قیمت ارزانی دارد، واردکنندگان این ماهی را از چین ارزان می‌خرند و در بازار داخل گران می‌فروشند بنابراین اعمال تعرفه ۳۲‌درصدی از سوی دولت نیز نتوانسته تاثیری بر واردات آن داشته باشد.

♦♦♦

تفریح بدون گرانی

 نوشت: بررسی گزارش بانک مرکزی درباره هزینه تفریح خانواده‌های ایرانی و سهم آن در مخارج خانوار نشان می‌دهد که در یک دوره ۱۰ساله (۸۴ تا ۹۴) هزینه تفریح در سال ۸۴ رکورددار گرانی بوده و سه درصد از درآمد خانواده‌های ایرانی را بلعیده است. در سال‌های ۸۵، ۸۷، ۸۹ و ۹۰ نیز تفریح همچنان قیمت بالایی داشته. اما در دولت یازدهم این روند کنترل شده و قیمت تفریح ارزان‌تر از تمام سال‌های دولت نهم و دهم شده و تنها 3 /2 درصد از درآمد خانوار را به خود اختصاص داده است. با افزایش دستمزد به بیشتر از نرخ تورم در سال ۹۴ هزینه تفریح برای خانواده‌ها کمتر شده و به دو درصد از درآمدشان رسیده است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها