شناسه خبر : 21305 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

قطع تماس صوتی تلگرام با دستور مقام قضایی

افشاگری در کابینه یازدهم

مردان اقتصادی کابینه روحانی اما این روزها بیش از همیشه آماج حملات مخالفان قرار گرفته‌اند و شاید همین دلیلی است که در هفته گذشته بیش از همیشه به تشریح میراثی پرداخته‌اند که از دولت پیشین برایشان به یادگار مانده است. گویا در این شرایط سکوت یا صرف دفاع از عملکرد چهارساله کافی نیست.

اخبار اقتصادی هم این روزها رنگ و بوی انتخاباتی دارد. هم بازارها نیم‌نگاهی به برنامه کاندیداها دارد و هم هر سخنی در بستر انتخابات و در مخالفت و موافقت با یک کاندیدا بررسی و تحلیل می‌شود. مردان اقتصادی کابینه روحانی اما این روزها بیش از همیشه آماج حملات مخالفان قرار گرفته‌اند و شاید همین دلیلی است که در هفته گذشته بیش از همیشه به تشریح میراثی پرداخته‌اند که از دولت پیشین برایشان به یادگار مانده است. گویا در این شرایط سکوت یا صرف دفاع از عملکرد چهارساله کافی نیست.

مخالفان هم البته که در کارزار اقتصاد بیکار نمانده‌اند و مدعی اوضاع خوش اقتصاد و خزانه پر و طرح‌هایی هستند که برای این دولت به یادگار گذاشته‌اند و اجازه داده‌اند دولت یازدهم آنها را به نام خود بزند. مانند افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی؛ پروژه‌ای عظیم که بالاخره برداشت ایران از میادین مشترک با قطر را افزایش داد و سبب شد ایران از قطر پیشی بگیرد. پروژه‌ای که به گزارش شهروند و به گفته وزیر نفت تنها یک طرح عمرانی و صنعتی نیست بلکه فرآیند بروز قدرت شرکت‌های توانمند داخلی همچون پتروپارس و تاسیسات دریایی است یا به عبارتی نماد کامل تحقق اقتصاد مقاومتی است. چراکه زنگنه می‌گوید فازهای جدید پارس جنوبی را با دست خالی و در سه سال سخت تحریم به نتیجه رسانده. او خوشحالی‌اش از به ثمر رسیدن این پروژه را بیان کرد و گفت کسی تصور نمی‌کرد با دست خالی بتوانیم بزرگ‌ترین میدان گازی جهان را دوباره در مشت بگیریم. آن هم در روزهای سخت و روزهای کم‌پولی. در روزهایی که جاده آسفالت پیش‌روی ما نبود و قابل باور نبود که طی مدت سه سال در زمان تحریم‌ها بتوانیم ۱۱ فاز را به نتیجه برسانیم و ظرفیت تولید از ۲۴۰میلیون مترمکعب در سال ۹۲، به ۵۷۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۵ برسد. خیلی‌ها خواستند آبروی ما را ببرند ولی خداوند نخواست و ما امروز توانستیم کاری را که تصور نمی‌شد به انجام برسانیم.

افتتاح شش فاز گازی، لایه نفتی پارس جنوبی و چند پروژه پتروشیمی در 27 فروردین‌ماه حسن روحانی را هم به پارس جنوبی کشاند. تا روحانی در آخرین ماه‌های دولت یازدهم از یک دستاورد بزرگ دیگر در دولتش رونمایی کند. اگرچه مخالفان این عمل را دستاوردی تبلیغاتی دانستند و حتی برخی گفتند روحانی، طرح دولت قبل را به نام خود زده. اما روحانی رونمایی از این طرح را روز ماندگار صنعت نفت و گاز کشور دانست و در همان مراسم وعده تحقق خودکفایی بنزین در هفته‌های آتی و بهره‌برداری از تمام بنادر تا پایان دولت را اعلام کرد. روحانی اهمیت فازهای جدید را از آن جهت دانست که به ایران اجازه می‌داد همپای قطر از میادین مشترک برداشت کند. روحانی هم به همین موضوع اشاره کرد و گفت: امروز می‌بینیم در یک میدان مشترک از همسایه‌مان که از همین میدان استفاده می‌کند، میزان بهره‌برداری ما بیشتر است. بعد هم کنایه‌ای به همه اختلافات گذشته و حال حاضر زد و گفت: این یعنی اینکه ما اگر با هم وحدت داشته باشیم اگر دست به دست هم دهیم می‌توانیم عزت دوباره، پیشرفت، آرامش، موفقیت دوباره در سایه باهم بودن را داشته باشیم. اگر همه دست به دست دهیم و نرویم دنبال مسائل جزئی و پیش پا‌افتاده که در شأن اخلاق ایرانی نیست.

 

روزهای پرافتخار روحانی

اما سخنان روحانی در مراسم افتتاح تنها به دستاوردهای نفتی ختم نشد. وی گریزی هم به برجام زد و گشایش‌های اقتصادی که از محل آن ایجاد شده و گفت: آن زمان که توانستیم در برابر شش قدرت برتر دنیا حرفمان را به کرسی بنشانیم آن روز، روز افتخار ایرانیان بود. آن روز که دیدیم طرح تحول سلامت در ایران به ثمر نشست و مردم در بیمارستان برای پرداخت پول بیماری مجبور نیستند طلای همسران و فرش زیر پایشان را بفروشند، روز فخر برای ما ایرانیان بود. امروز هم روز تحقق اقتصاد مقاومتی ایران است. صنعت نفت ما و مدیران نفت ما در سال ۹۵ و ۹۶ برای ما روزهای پرافتخاری را آفریدند. آن زمان که ظرف چند ماه توانستند قدرت صادرات نفت خام و میعانات را به دو برابر افزایش دهند. آن روزی که مدیران نفت ما و وزیر نفت ما در اوپک توانستند حق غصب‌شده چندساله ملت ایران را باز پس بگیرند و توانستیم حق خود را همزمان با کاهش سطح تولید نفت بگیریم و توانستیم تولید نفت را به مرز قبل از تحریم برسانیم.

 

عکس یادگاری

اما رسانه‌های مخالف نوشتند روحانی با طرح‌های دولت قبل عکس یادگاری گرفته است. وطن امروز نوشت 85 درصد این طرح‌ها در دولت قبل تصویب شده و 15 درصد دیگر را این دولت انجام داده و دیگر مخالفان هم افتتاح فازهای پارس جنوبی را عکس یادگاری این دولت با دستاوردهای دولت قبل دانستند. مردان کابینه اما انتظار چنین برخوردی را داشتند. چراکه هم زنگنه در همان مراسم پیشاپیش پاسخ آنان را داد و هم معاون اول رئیس‌جمهوری یکی دو روز بعد. زنگنه گفته بود پیشنهاد ما این بود که به خاطر شبهه‌ای که در انتخابات ممکن است پیش بیاید، افتتاح این طرح‌ها را به بعد از انتخابات موکول کنیم؛ چراکه این طرح‌ها افتخار ملی هستند و پیام کشور ما را به لحاظ فنی و اقتدار به جهان اعلام می‌کند. اما اسحاق جهانگیری صریح‌تر از زنگنه واکنش نشان داد و در مراسم «بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب شهر پرند» گفت: «برخی رسانه‌ها نوشته بودند که عکس یادگاری با طرح‌های دولت گذشته. دولت گذشته اگر می‌توانست خودش چنین عکس‌هایی می‌گرفت چراکه هم از درآمدهای سرشار برخوردار بود و هم وعده داده بود در مدت ۳۵ ماه این طرح‌ها را اجرا خواهد کرد.»

 

آغاز ماموریت جهانگیری

جهانگیری در بیان هدفش از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته بود آمده‌ام تا برای ملت مشخص کنم دولت یازدهم چه تحویل گرفته و چه کرده است. کاری که گویا او آغاز کرده. چون در همان مراسم به بیان فسادهای گذشته پرداخت. به گزارش ایرنا وی گفت: در سال‌های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگ‌ترین فسادهای قرن اتفاق افتاد. شعار کار و تلاش دادند و شاهد هدررفت منابع کشور بودیم. گذر زمان صداقت دولت‌ها را نشان می‌دهد. خیلی‌ها شعار می‌دهند اما وقتی که در کوران اتفاقات باید از آزمایش‌ها سربلند بیرون بیایند، مشخص می‌شود که شعارها برای منافع زودگذر خود با فریب ملت مظلوم بوده است. او برای شروع به تخلف نفتی بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: شرکت ملی نفت در دوره گذشته ۵۰ میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی و ذخایر ارزی کشور را در اختیار شرکت نیکو قرار داد. دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون‌دلاری که به بابک زنجانی داده شد از همین محل بود. آن هم بدون وثیقه مناسب. چند مقام دولتی هم روی یک برگ کاغذ امضا کردند که این پول به یکی از بانک‌های خارج از کشور واریز شود و زمانی که امضا می‌کردند هیچ گزارشی از وجود و سابقه چنین بانکی هم دریافت نکردند. او گفت: اتفاقاتی همچون اتفاق بابک زنجانی ناراحت‌کننده است، اما ناراحت‌کننده‌تر از آن این‌گونه سوءمدیریت‌هاست که باعث غارت سرمایه ملت ایران شده است. او گفت منظور من این نیست که پول‌ها را خوردند، بردند یا دزدی کرده‌اند. من این حرف را نمی‌زنم اما بد مدیریت کردن می‌تواند آینده یک کشور را نابود کند. زنگنه هم در مراسم پارس جنوبی گریزی به فساد نفتی تاریخی زنجانی زد و گفت بابک زنجانی ۱۳ یا ۱۴ هزار میلیارد تومان پول مردم را خورد و برد و انگار نه انگار. خیلی هم روحیه خوبی دارد. گفته‌اند دو هزار میلیارد به حساب ما برگشته که برای زنده کردن آن باید اموالش را در ایران‌زمین، قیطریه، هتلی در قشم و‌... به فروش برسانیم، اما کسی نمی‌خرد.

 

پاسخ طیب‌نیا به احمدی‌نژاد

دولتمردان یکی‌یکی کمر به افشای واقعیت‌های اقتصادی بسته‌اند و سکوت خود را در برابر هجمه دولت قبل شکسته‌اند. به گزارش شرق وزیر اقتصاد هم در مراسم رونمایی از «بانک داده‌های اقتصادی و مالی و داشبورد مدیریت اطلاعات اقتصادی» به بدهی‌های دولت اشاره کرد و گفت «مجموع بدهی دولت به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که فقط سود سالانه آن، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است». در واقع این گفته طیب‌نیا پاسخ آن ادعای محمود احمدی‌نژاد بود که گفته بود نه خزانه زمان تحویل دولت خالی بود و نه بدهی‌ای به دولت یازدهم به ارث رسیده است. محمد نهاوندیان، رئیس دفتر روحانی هم در واکنش دیرهنگام به این ادعای احمدی‌نژاد گفته بود خوشبختانه همه اینها مواردی است که عدد و رقم آن کاملاً روشن است. دستگاه‌های مسوول هم اطلاع‌رسانی‌های لازم را کرده و خواهند کرد خزانه خالی بوده اسنادش هم موجود است. البته این ادعا اسفندماه روی سایت دولت بهار منتشر شد و دولتمردان با یک ماه تاخیر آن را جواب دادند.

اما طیب‌نیا در مقام وزیر اقتصاد به موضوع دیگری هم اشاره کرده، آن هم مساله منازعات سیاسی و تاثیر نامطلوب آن بر اقتصاد و منافع کشور است. چون او می‌داند که در این منازعات هم منافع کشور آسیب می‌بیند و هم با زیرسوال بردن آمارها، اعتماد عمومی خدشه‌دار می‌شود. برای همین تاکید کرده نقد آمارها جایز است؛ اما بحث نقد از به چالش کشیدن آمار جداست. رئیس‌کل بانک مرکزی هم چند روز قبل از آن در یادداشتی در کانال تلگرامی خود به مساله آمارها اشاره و به گروه‌های سیاسی توصیه کرد آمارهای اقتصادی را دستمایه منازعات سیاسی نکنند. چون این امر می‌تواند آثار منفی و جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

تلگرام، فیلترینگ، قطع تماس صوتی

اوایل هفته گذشته بود که تماس صوتی به مجموع قابلیت‌های تلگرام اضافه شد. اما همان زمان اپراتورهای تلفن همراه به این امکان واکنش منفی نشان دادند و از همان ابتدا هم مشخص بود تماس صوتی تلگرام در ایران ماندگار نیست. پیش‌بینی‌ها به حقیقت پیوست و این امکان تلگرام در ایران فیلتر شد. اما وزیر ارتباطات مسدود شدن این امکان را خارج از قوه و قدرت وزارتخانه خود دانسته و گفته این امکان با دستور قضایی مسدود شده است. به گزارش شرق محمود واعظی گفته در ابتدا با تلگرام صحبت کردیم و مجوز ارائه خدمات تماس صوتی رایگان را دادیم اما با دستور قضایی به اپراتورهای ثابت و همراه این قابلیت مسدود شده است. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم گفت قطع تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شد و مسوولیتش به عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار را انجام دهند. ایلنا در گزارشی دلایل اقتصادی این موضوع را بررسی کرد و نوشت: قابلیت مکالمه صوتی تلگرام که از بستر اینترنت استفاده می‌کند با استفاده از مصرف حجم پایین اینترنت، کیفیت بالای تماس و امنیت رمزنگاری‌شده یک رقیب جدی برای مکالمه از طریق اپراتورهای موبایل در کشور ایران است. چون می‌توان با یک بسته اینترنت دو هزار‌تومانی هشت ساعت یعنی 480 دقیقه از طریق تلگرام تماس صوتی داشت که این چندان به مذاق اپراتورها خوش نخواهد بود. 

دراین پرونده بخوانید ...