شناسه خبر : 27467 لینک کوتاه

تلاش ناکام

جهانگیری: انتزاع وزارتخانه‌ها، مهم‌ترین ابزار دولت برای مدیریت شرایط است

اوضاع اقتصاد ایران خوب نیست. مشکلات متعدد دولت راهکارهای متعدد خواهد داشت. حال معاون اول رئیس‌جمهور از راهکار جدیدی پرده‌برداری کرده و گفته لایحه انتزاع وزارتخانه‌ها، مهم‌ترین ابزار دولت برای مدیریت شرایط است.

اوضاع اقتصاد ایران خوب نیست. مشکلات متعدد دولت راهکارهای متعدد خواهد داشت. حال معاون اول رئیس‌جمهور از راهکار جدیدی پرده‌برداری کرده و گفته لایحه انتزاع وزارتخانه‌ها، مهم‌ترین ابزار دولت برای مدیریت شرایط است.

دولت در ادامه اصلاح ساختار خود، لایحه تفکیک سه وزارتخانه راه و شهرسازی، ورزش و جوانان و صنعت، معدن و تجارت را به مجلس فرستاد. نمایندگان از ابتدا مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرده بودند. در روز رای‌گیری اسحاق جهانگیری به ‌عنوان مدافع طرح تفکیک سه وزارتخانه به مجلس رفته بود و ضمن دفاع از این لایحه، اشاراتی به اوضاع اقتصاد ایران داشت.

جهانگیری اعلام کرد آمریکا به ظن خودش جنگ اقتصادی جدی علیه کشور ما آغاز کرده است. در چنین شرایطی لازم است همه مسوولان، نخبگان، جریان‌های سیاسی و مردم با یکدیگر متحد باشند. اما او به‌رغم چنین ضرورتی اعلام کرد: متاسفانه درباره شرایط جدید پیش روی کشور با مجلس، دولت و مردم گفت‌وگوی شفاف و روشنی نداشته‌ایم. به همین دلیل برای خیلی از مسوولان کشور وضعیت فعلی به ‌عنوان یک شرایط ویژه تفسیر نشده است و در جریان قرار نگرفته‌اند.

اما بخش دیگر سخنان جهانگیری قابل توجه بود. آنجا که او اعلام کرد مهم‌ترین ابزار دولت برای مدیریت شرایط فعلی، انتزاع وزارتخانه‌های صنعت و معدن و راه و شهرسازی است. او از مجلس خواست تا به لایحه تفکیک سه وزارتخانه رای مثبت بدهند و یادآوری کرد: اگر این تفکیک رخ ندهد از فردا می‌گوییم که بخش صنعت، مسکن و حمل‌ونقل به راحتی قابل اداره نیست و مشکل‌ساز خواهد شد. چون این تفکیک مهم‌ترین ابزاری است که در اختیار دولت قرار گرفته است.

اما نمایندگان طرح تفکیک وزارتخانه‌ها را دارای بار مالی دانستند و با این تفکیک موافقت نکردند.

این دومین‌باری است که دولت طرح تفکیک وزارتخانه‌ها را به مجلس می‌برد. این‌بار اما گویا عزم دولت جزم‌تر بود و دلایل دیگری برای این تفکیک داشتند. یکی مانند جهانگیری که گفته این تنها طرح برای مقابله با شرایط موجود است و دیگری محمود واعظی که گفته دولت برای جوان‌گرایی و انتخاب وزرای جوان باید وزارتخانه‌ها را تفکیک کند! 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها