شناسه خبر : 27170 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رای ناپلئونی

علی لاریجانی برای یازدهمین بار رئیس مجلس شد

علی لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی رئیس مجلس شورای اسلامی ماند. اما این انتخابات تفاوت‌هایی با 10 بار قبل داشت. انتخابات ریاست مجلس به دور دوم رای‌گیری کشید و دیگر آنکه رای لاریجانی لب مرز بود و شکننده.

علی لاریجانی برای یازدهمین سال پیاپی رئیس مجلس شورای اسلامی ماند. اما این انتخابات تفاوت‌هایی با 10 بار قبل داشت. انتخابات ریاست مجلس به دور دوم رای‌گیری کشید و دیگر آنکه رای لاریجانی لب مرز بود و شکننده.

درانتخابات این دوره هیات رئیسه مجلس، سه کاندیدا برای ریاست مجلس رقابت می‌کردند؛ علی لاریجانی، محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‌بابایی. اولی نماینده مستقلین مجلس بود. کسی که 10 دوره پیش با خیال راحت بر صندلی سبز بالای مجلس تکیه زده بود و حالا مدت‌هاست بسیاری می‌گویند شانس بعدی پاستور است. دوم عارف، نماینده فراکسیون امید و اصلاح‌طلبان مجلس که یک‌بار از خیر ریاست‌جمهوری به نفع حسن روحانی گذشته بود و یک‌بار از خیر ریاست مجلس به نفع لاریجانی. گزینه آخر حمیدرضا حاجی‌بابایی بود. نماینده فراکسیون ولایی و دوستانش گفته بودند سنگ هم ببارد از انتخابات کنار نمی‌کشد.

رای‌گیری اولیه که انجام شد، نتیجه شوکه‌کننده بود. هیچ‌کدام از کاندیداها نصف به علاوه یک رای را کسب نکرده بود و انتخابات به دور دوم کشیده می‌شد. اما از آن جالب‌تر این بود که در این جدال، رای عارف بالاتر از رئیس 10 دوره قبل مجلس بود. از بین 273 رای ماخوذه، عارف 114 رای، حاجی‌بابایی 54 رای و لاریجانی 101 رای کسب کرده بودند.

انتخابات به دور دوم کشید. رایزنی‌ها جواب داد و همان لحظه حمیدرضا حاجی‌بابایی به نفع علی لاریجانی کنار رفت. نتیجه دور بعدی مشخص بود. از بین 279 رای ماخوذه، لاریجانی 147 رای داشت و محمدرضا عارف 123 رای. 9 رای باطله هم بود. اگرچه لاریجانی رئیس مجلس ماند، اما تعداد رای او شکننده بود.

مسعود پزشکیان و علی مطهری به‌عنوان نواب رئیس اول و دوم مجلس انتخاب شدند که هر دو نفر از نامزدهای فراکسیون امید مجلس بودند. در دور بعدی رای‌گیری محمدعلی وکیلی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، علیرضا رحیمی هر سه از فراکسیون امید و امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، احمد امیرآبادی‌فراهانی و اکبر رنجبرزاده از فراکسیون ولایی مجلس به‌عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب شدند. اسدالله عباسی، بهروز نعمتی و محمد آشوری‌تازیانی نیز سه عضو ناظر هیات رئیسه در مجلس شدند.