شناسه خبر : 26522 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

موضع صلح‌طلبانه

روحانی: ارتش سیاست را خوب می‌فهمد اما در بازی‌های سیاسی وارد نمی‌شود

رئیس‌جمهور در مراسم گرامیداشت روز ارتش گفت: به دنیا اعلام می‌کنیم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم، عمدتاً تولید کرده و اگر نیاز باشد، تهیه می‌کنیم و منتظر سخن، موافقت و نظر مثبت آنها نبوده، نیستیم و نخواهیم بود.

ایران می‌گوید قدرت دفاعی و نظامی قابل توجهی دارد اما قصد تجاوز به دیگر کشورها را ندارد. رئیس‌جمهور در مراسم گرامیداشت روز ارتش گفت: به دنیا اعلام می‌کنیم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم، عمدتاً تولید کرده و اگر نیاز باشد، تهیه می‌کنیم و منتظر سخن، موافقت و نظر مثبت آنها نبوده، نیستیم و نخواهیم بود. اما حسن روحانی در این میان ‌بر مواضع صلح‌طلبانه ایران هم تاکید کرد و گفت: در عین حال به کشورهای منطقه می‌گوییم، اساس سیاست ما نسبت به آنان حسن همجواری و همسایگی خوب است. ما می‌خواهیم همسایه خوبی برای کشورهای منطقه باشیم. ما قصد تجاوز به هیچ کشوری نداریم. ما نیازی نداریم به منافع یا سرزمین دیگران تجاوزی داشته باشیم، چراکه کشوری بزرگ با منابع عظیم در اختیار داریم و ملتی بزرگ و فرهیخته داریم که در طول ده‌ها و صدها سال گذشته هیچ‌گاه متجاوز نسبت به دیگران نبوده است و همواره به کمک دولت‌ها و ملت‌ها به پا خاسته است. ما خواهان روابط صمیمانه و برادرانه با همسایگان خود هستیم و به آنها می‌گوییم، سلاح، تجهیزات، موشک، هواپیما و تانک‌های ما هرگز علیه شما نیست و برای بازدارندگی بوده و به دنبال تقویت نیروهای مسلح خود هستیم.

روحانی در بخش دیگری از این سخنان به دستاوردهای ارتش اشاره کرد و گفت: همواره ارتش در چارچوب قانون و انضباط، مسیر و راه وظیفه خود را بی‌کم‌وکاست و بدون منت و ادعایی انجام داده است و هیچ‌گاه در برابر انجام وظایف خود از دولت و ملت جایگاهی نخواسته است و در پی انجام‌وظیفه خود تلاش کرده است. رئیس‌جمهور افزود: ارتش با اینکه سیاست را خوب می‌فهمد اما هرگز در بازی‌های سیاسی وارد نشده و به وصیت و دستور امام راحل به خوبی عمل کرده است. دکتر روحانی ادامه داد: اگر در رژیم گذشته در کنار فسادهای اقتصادی گاهی نام صاحب‌منصبان ارتش آن روزگار بود، اما امروز در هیچ فسادی در جامعه ما نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد و این به معنای دست‌پاکی و اخلاص ارتش جمهوری اسلامی ایران است.