شناسه خبر : 26025 لینک کوتاه

منطقه قوی به جای مرد قوی

وزیر امور خارجه ایران: گفت‌وگوی منطقه‌ای تنها راه خروج از مشکلات است

وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ پیشنهاد مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را بار دیگر مطرح کرد و گفت اگرچه این طرح سال گذشته، گوش شنوایی نداشت، اما همچنان مطرح است چراکه این تنها راه خروج از مشکلات است.

وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ پیشنهاد مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را بار دیگر مطرح کرد و گفت اگرچه این طرح سال گذشته، گوش شنوایی نداشت، اما همچنان مطرح است چراکه این تنها راه خروج از مشکلات است.

پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ در حالی برگزار شد که در آن محمدجواد ظریف بار دیگر مقامات عربستان را به گفت‌وگو دعوت کرد. آن هم در شرایطی که وزیر خارجه عربستان ایران را به دفاع از تروریسم و انجام اقدامات تروریستی در منطقه و دیگر نقاط جهان متهم کرد و گفت ایران در حال صدور انقلاب خود است. اظهاراتی که با هم‌صدایی نخست‌وزیر اسرائیل نیز همراه شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قطعه‌ای را در کنفرانس به حاضران نشان داد و مدعی شد این بقایای پهپاد ایرانی است. نتانیاهو گفت: «اگر لازم باشد اسرائیل نه‌تنها علیه نیروهای نیابتی ایران، بلکه علیه خود این کشور دست به اقدام خواهد زد.» اظهاراتی که با واکنش جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا و کارل بیلدت رئیس شورای روابط خارجی اروپا مواجه شد. کری در واکنش به این ادعاها گفت رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای اساساً درست نیست و ایران در مسیر ساخت سلاح هسته‌ای حرکت نمی‌کند. ظریف در سخنان خود به سخنان نتانیاهو واکنش نشان داد و گفت: «شما امروز مخاطب یک سیرک کارتونی بودید که ارزش پاسخ را ندارد. اجازه دهید به موضوعات خیلی جدی‌تر بپردازیم.» او در ادامه بر موضع صلح‌طلبانه خود تاکید کرد و گفت: تا زمانی که یک تلاش جمعی برای ایجاد صلح فراگیر و امنیت در منطقه خلیج‌فارس وجود نداشته باشد، ما همچنان تا نسل‌های آینده درگیر ناآرامی خواهیم بود. او یادآور شد: همان‌طور که سال گذشته گفتم منطقه ما نیازمند یک ساختار امنیتی منطقه‌ای جدید است. ما معتقد به ایجاد «یک منطقه قوی» به‌جای «مرد قوی در منطقه» هستیم. برای ساختن یک منطقه قوی باید واقع‌بین باشیم و تفاوت‌ها را بپذیریم. او درباره برجام نیز تاکید کرد: به شما اطمینان می‌دهم که اگر منافع ایران (در برجام) تامین نشود ایران پاسخ خواهد داد و پاسخ ایران جدی خواهد بود که موجب پشیمانی برخی از اقدامات اشتباهشان خواهد شد. اما ما اولین کسی نخواهیم بود که توافق را نقض خواهد کرد.