شناسه خبر : 25906 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پیشنهاد جنجالی روحانی

کاوس سید‌امامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در اوین درگذشت

خبر خودکشی کاوس سید‌امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست، شنبه 21 بهمن‌ماه منتشر شد. خبر را رامین سید‌امامی در حساب توئیتری‌اش اعلام کرد و نوشت: «خبر مرگ پدرم، برایم باورکردنی نیست. کاوس در ۴ بهمن‌ماه دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم را روز جمعه احضار و خبر مرگ همسرش را می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم.»

خبر خودکشی کاوس سید‌امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست، شنبه 21 بهمن‌ماه منتشر شد. خبر را رامین سید‌امامی در حساب توئیتری‌اش اعلام کرد و نوشت: «خبر مرگ پدرم، برایم باورکردنی نیست. کاوس در ۴ بهمن‌ماه دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم را روز جمعه احضار و خبر مرگ همسرش را می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم.» مهران سید‌امامی، فرزند دیگر او هم در گفت‌وگو با «ایران» درباره جزئیات مرگ پدرش گفت: به ما گفته‌اند پدرم با پیراهن‌اش در سلول خودش را حلق‌آویز کرده و از این رخداد حتی فیلم هم دارند. اما این برای ما و همه کسانی که این مرد بزرگ را می‌شناختند پذیرفتنی نیست. جسد پدرم در پزشک قانونی کالبدگشایی شده و قرار است دوشنبه (23 بهمن) جنازه را برای خاکسپاری به ما تحویل دهند و علت دقیق مرگ را اعلام کنند. در نهایت روز سه‌شنبه پیکر کاوس سید‌امامی، در امامه به خاک سپرده شد و پیگیری‌ها در خصوص پرونده او آغاز شد.

دستگیری به اتهام جاسوسی

این دستگیری‌ها تنها شامل حال کاوس سید‌امامی نشده بود. هفت فعال دیگر محیط زیست نیز همزمان با او دستگیر شده بودند. دادستان تهران جرم این افراد را «جاسوسی» و «جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در حوزه‌های استراتژیک» دانست. به گزارش ایران جعفری دولت‌آبادی گفته: «کاوس سید‌امامی هم یکی از متهمان پرونده جاسوسی بوده و با توجه به اعترافات زیاد علیه او و اعترافاتی که خودش داشته در زندان دست به خودکشی زده است.» غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران هم گفته بود عده‌ای از جاسوسان دستگیر شده‌اند و برخی هم ممکن است در آینده دستگیر شوند. دادستان تهران در توضیحات جزئی‌تری گفته بود اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور، تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست‌محیطی نصب کرده بودند. اما کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست درباره استفاده از دوربین‌های محیط زیستی برای جاسوسی فعالیت‌های موشکی کشور گفت: دوربین‌هایی که برای رصد یوزپلنگ‌ها در برخی مکان‌ها نصب شده است حداکثر دارای برد 50 متر هستند. اما اتهام جاسوسی سید‌امامی، استاد شناخته‌شده دانشگاه امام صادق و خبر خودکشی او واکنش‌های بسیاری داشت. به گزارش ایران حسام‌الدین‌آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در توئیتر خود نوشت: «نه جامعه‌شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش. مصیبت یک مرتضوی برای یک کشور کافی بود؛ او را تکثیر نکنیم.» نمایندگان خواستار پاسخگویی مسوولان ذی‌ربط شدند. انجمن‌های علمی در نامه‌هایی به رئیس‌جمهوری، خواستار ورود او به این مساله شده‌اند. حقوقدانان هم بر مسوولیت سازمان زندان‌ها در صیانت از جان زندانیان تاکید دارند.

پخش فیلم خودکشی سید‌امامی

دو روز بعد از درگذشت سید‌امامی، محمدرضا تابش، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرآنلاین اعلام کرد به دلیل ابهامات درگذشت سیدامامی، سپاه اعلام آمادگی کرده که مستندات و مدارک خود را در این باره به مجلس بدهد. پس از آن به گزارش ایرنا تعدادی از نمایندگان مجلس با اطلاعات سپاه نشستی داشتند و فیلم خودکشی سید‌امامی برای تعدادی از نمایندگان پخش شد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: «کاوس سید‌امامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند؛ او در سلول عادی نگهداری نشده است و فیلم مذکور هم نشان می‌دهد که او پیراهن خود را درآورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند، بنابراین درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.» اما علی مطهری که در آن جلسه حضور داشته به ایسنا گفته «در فیلمی که دیده لحظه خودکشی مشهود نیست؛ اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (سید‌امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالاً قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده.‌» روایت عارف و حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس هم مشابه هم است. نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با فارس گفته: سوئیت خوبی در اختیار سید‌امامی بوده. در این فیلم ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشت لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن خود استفاده کند. وی در فیلم تخت خود را به‌گونه‌ای با بالش و پتو آماده می‌کند که همه فکر کنند کسی روی تخت خوابیده است و ماموران وقتی اتاق وی را بررسی می‌کنند فکر می‌کنند وی در حال استراحت است. در نهایت گفته شد او پیراهن خود را به پنجره سرویس بهداشتی گره زده و خود را حلق‌آویز کرده است.

تذکر ۴۳ نماینده به دلیل مرگ‌های مشکوک

به گزارش ایران اظهارنظرها در خصوص پرونده سیدامامی متناقض است. برخی می‌گویند لحظه خودکشی را دیده‌اند و برخی دیگر می‌گویند فیلمی از آن لحظه وجود ندارد. برخی می‌گویند خانواده او قانع شده و خودکشی را پذیرفته‌اند و درخواست کالبدشکافی ندارند اما منابع دیگری از قول وکلا و افراد نزدیک به این استاد دانشگاه می‌گویند خانواده او درخواست کالبدشکافی داشته‌اند. با این همه 43 نماینده به وزرای اطلاعات و کشور تذکر کتبی داده‌اند. چراکه در نهایت همه متفق‌القولند که چه سید‌امامی خودکشی کرده باشد و چه نه، مسوولیت حفظ جان او بر عهده زندان و مسوولان قضایی بوده است. سخنگوی دولت هم گفت: زندانی امانتی در اختیار دستگاه قضایی است. رئیس‌جمهوری به عنوان مسوول اجرای قانون اساسی، پیگیر این مساله است.

ورود کانادا به پرونده

ایران نوشت: با وجود تاکید وکیل خانواده سیدامامی و نمایندگانی که فیلم دوربین مداربسته سلول او را دیده‌اند بر اینکه مرگ وی بر اثر خودکشی بوده است، تابعیت ایرانی-کانادایی این استاد دانشگاه و فعال محیط زیست سبب شد که دولت کانادا با طرح ادعاهایی درباره مرگ کاوس سیدامامی در زندان و مشکوک دانستن ماوقع از ایران بخواهد تا درباره مرگ این شهروند ایرانی-‌کانادایی تحقیقات شفاف و عادلانه‌ای را به نیابت از دولت کانادا در این زمینه انجام دهد. عمر الغبرا، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه کانادا با این ادعا که خانواده سیدامامی اظهارات مقامات ایرانی درباره خودکشی او را نپذیرفته‌اند، گفت که کشورش خواهان انجام تحقیقات از طریق کانال‌های دیپلماتیک است.

روایت سرلشگر فیروزآبادی از جاسوسی‌ها

سرلشگر فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا هم در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «من در سیستم اجرایی کشور نیستم و در جریان مساله قرار ندارم» اما به تجربه می‌دانم که «دشمنان به جای جنگ نظامی با ایران به جنگ هیبریدی روی آورده‌اند». بدین‌گونه که تحت عنوان ایرانگرد، فعال محیط زیست و دانشمند فعال در تحقیقات کشاورزی جاسوس بفرستند. برای مثال افرادی چندین سال پیش به عنوان فعالیت برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند، از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و از آنجا به سمت نایین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب کرده بودند، شک کردیم. زیرا اگر کسی می‌خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید؛ جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. آنها این مسیر را ادامه دادند و تا جیرفت کرمان رفتند، زمانی که به تهران رسیدند، اجازه دادیم خودشان از کشور خارج شوند، اما اموال همراهانشان را نگه داشتیم. او ادامه داد: در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می‌خورد؟ بعد متوجه شدیم که پوست آنها امواج اتمی را جذب می‌کند و اینها جاسوس اتمی بودند و می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم. او با اشاره به روش‌هایی که دشمن برای نابودی کشور اتخاذ کرده است، ادامه داد: بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند.

پیشنهاد جنجالی روحانی

یکی دیگر از موضوعات خبری هفته گذشته، توئیت روحانی در مراسم 22 بهمن بود. حسن روحانی ساعاتی بعد از اتمام سخنرانی خود در مراسم 22 بهمن در حساب توئیتری خود نوشت: «قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته است؛ هر جا در مسائل مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اختلاف‌نظری داریم، باید به اصل 59 قانون اساسی یعنی آرای مردم و همه‌پرسی مراجعه کنیم.» این نوشته کوتاه اما موجی در جامعه ایجاد کرد. عده‌ای با این پیشنهاد موافقت کردند و عده دیگری مخالفت جدی داشتند و عده‌ای هم پرسیدند قرار است چه چیزی به همه‌پرسی عمومی گذاشته شود؟

شرق نوشت: حسن روحانی مشخص نکرد که احیاناً موضوع مورد اشاره‌اش چیست که در آن بتوان به اصل ۵۹ استناد کرد، اما فتح باب درباره موضوع رفراندوم، خود نکته مهمی بود که بازخوانی و تاکید موکدش از سوی رئیس‌جمهوری قابل توجه است. این روزنامه به پیشنهاد سال 88 محمود احمدی‌نژاد برای همه‌پرسی در خصوص یارانه‌های نقدی اشاره کرد. چیزی که برخی دیگر از سایت‌های خبری هم عنوان کردند و گفتند احتمالاً پیشنهاد روحانی هم مساله یارانه‌ها بوده. اما چهره‌های مخالف دولت واکنش‌های تندی داشتند. ایران به این واکنش‌ها اشاره کرد و نوشت: پیشنهاد همه‌پرسی کافی بود تا جریان مخالف دولت یک‌بار دیگر سخت‌ترین حملات را علیه رئیس‌جمهوری آغاز کند. خبرگزاری تسنیم در مطلبی با اشاره به اینکه نخستین‌بار در جمهوری اسلامی ایران، ابوالحسن بنی‌صدر بود که مساله رفراندوم را مطرح کرد به تشبیه حسن روحانی به رئیس‌جمهوری معزول ابتدای انقلاب پرداخت. عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق صدا و سیما هم با کنایه به صحبت‌های روحانی با هشتگ رفراندوم در صفحه توئیترش نوشت: در برابر حضور ده‌ها میلیون ایرانی غیرتمند در کف خیابان‌های ایران و اعلام موضع صریح در مقابل دشمن، حرف از همه‌پرسی زدن نه تدبیر است و نه حتی سلیقه! هرچند که اصل حرف هم خیلی مورد اعتنا نیست. همچنین حسین شریعتمداری، مدیرمسوول روزنامه کیهان این سخن رئیس‌جمهوری را توهین به مردم شرکت‌کننده در راهپیمایی روز 22 بهمن دانست و به فارس گفت: وقتی عده‌ای اندک و کم‌شمار در حد یک چند صدهزارم جمعیت 22 بهمن دست به اغتشاش زده بودند، آقای روحانی و رسانه‌های حامی او گوش فلک را کر کرده بودند که صدای مردم را باید شنید! و اکنون تعجب‌آور است چرا حاضر نیستند صدای توده‌های عظیم و چند ده‌‌میلیونی مردم را بشنوند. به گزارش اعتماد عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان هم گفت: طرح پیشنهادی رئیس‌جمهوری کارشناسی شده نیست زیرا کاربرد اصل ۵۹ برای همه کسانی که به حقوق اساسی آشنا هستند، مشخص است و این مساله نیازی به بحث ندارد. همزمان محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی هم رئیس‌جمهوری را به مناظره دعوت کرد و از او خواسته تا دعوت موتلفه را درباره طرح مسائلی از قبیل رفراندوم، بن‌بست سیاسی و ارائه تصویری ناقص از اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم برای شرکت در یک مناظره زنده بپذیرد. احمد خاتمی امام جمعه تهران هم گفته این جریان می‌خواهد سفره اسلام و ولایت فقیه را با رفراندوم جمع کند. در روز وحدت ملت نباید چنین سخنانی گفته می‌شد که دشمن از آن بهره‌برداری کند. 

دراین پرونده بخوانید ...