شناسه خبر : 23105 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نسخه‌پیچی برای بانک‌ها

همایش بانکداری اسلامی با هدف اصلاح ساختار بانکی کشور برگزار شد

تورم 40درصدی به 10 درصد رسیده، رشد منفی مثبت شده و رکود برطرف شده است. مجموعه عواملی که نشان می‌دهد اقتصاد ایران به سمت بهبود می‌رود اما نسخه شفابخشی که دولت برای اقتصاد ایران پیچیده هنوز به دلیل مشکلات نظام بانکی چندان که باید کارگر نیفتاده است. همین شاید عاملی است که از دولت گرفته تا کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند نسخه شفابخش اقتصاد بدون ساماندهی بانک‌ها افاقه نمی‌کند.

تورم 40درصدی به 10 درصد رسیده، رشد منفی مثبت شده و رکود برطرف شده است. مجموعه عواملی که نشان می‌دهد اقتصاد ایران به سمت بهبود می‌رود اما نسخه شفابخشی که دولت برای اقتصاد ایران پیچیده هنوز به دلیل مشکلات نظام بانکی چندان که باید کارگر نیفتاده است. همین شاید عاملی است که از دولت گرفته تا کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند نسخه شفابخش اقتصاد بدون ساماندهی بانک‌ها افاقه نمی‌کند. محور سخنان بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی هم همین مساله بود. همایشی که محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در آن گفت: شرایط اقتصاد ایران رو به بهبودی می‌رود و دولت عزم خود را جزم کرده تا نسخه شفابخش اقتصاد کشور را با ساماندهی یکی از اساسی‌ترین بخش‌های اقتصادی یعنی بانک‌ها دنبال کند. در همین زمینه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم از ارائه لایحه اصلاح مقررات پولی و بانکی به مجلس و پرداخت ۱۳هزار تومان از بدهی دولت به بانک‌ها خبر می‌دهد و ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی هم گفته پیش از این بانک‌ها موسسات غیرمجاز را عامل افزایش نرخ سود می‌دانستند. حالا بساط موسسات غیرمجاز برچیده شده و دیگر بانک‌ها نمی‌توانند این بهانه را داشته باشند. وزیر اقتصاد هم با حمایت از کاهش نرخ سود بانکی می‌گوید دستور کار امروز اقتصاد ایران خروج غیرتورمی از رکود است و کاهش نرخ سود بانک‌ها گامی برای آن است.

کاهش نرخ سود بانک‌ها اولین موضوع اقتصادی است که دولت دوازدهم با تمام قوا روی آن دست گذاشته است. اقدامی که سیف می‌گوید «نقطه شروع ایجاد انضباط است» و از اقداماتی برای تداوم این انضباط خبر می‌دهد. مانند ایجاد تعادل بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی در آینده نزدیک یا تعدیل نرخ سود پیش‌فروش خودرو که سیف آن را مخل بازار سود می‌داند و می‌گوید حالا به تعادل رسیده است یا اوراق بدهی که سیف می‌گوید نرخ آن هم پایین آمده است. در این همایش اگرچه همه مردان اقتصادی از کاهش نرخ سود دفاع کردند، اما گویا حرف آخر را محمد نهاوندیان زد. او در میان همه سخنانی که دستور به کاهش نرخ سود می‌داد، گفت: اصلاحات کشور با دستور امکان‌پذیر نیست. 

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها