شناسه خبر : 21851 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جهانگیری پروژه‌های اولویت‌دار 10 دستگاه اجرایی را ابلاغ کرد

ضرب‌الاجل اقتصادی

معاون اول رئیس‌جمهور پروژه‌های اولویت‌دار 10 دستگاه اجرایی در سال 96 را اعلام کرد. اسحاق جهانگیری در ادامه اجرای اقتصاد مقاومتی پروژه‌های اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان صداوسیما، صندوق توسعه ملی، وزارت صنعت، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، وزارت کشور، نفت و وزارت نیرو را ابلاغ کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور پروژه‌های اولویت‌دار 10 دستگاه اجرایی در سال 96 را اعلام کرد. اسحاق جهانگیری در ادامه اجرای اقتصاد مقاومتی پروژه‌های اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان صداوسیما، صندوق توسعه ملی، وزارت صنعت، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، وزارت کشور، نفت و وزارت نیرو را ابلاغ کرد. جهانگیری در این ابلاغیه تاکید کرده این پروژه‌ها باید توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند و کلیه مسوولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود. همچنین دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مجری موظف شده‌اند ظرف یک هفته حکم معاونان یا مقام هم‌تراز برای اجرای این دستورات را به دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی اعلام کنند. همچنین همه این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مکلف شده‌اند که تا انتهای اردیبهشت‌ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه کنند. تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» گذاشته شده و مجری باید در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مربوطه، کلیه اقدامات لازم برای تامین مالی پروژه را به نحوی تامین کند که پروژه‌های تعریف‌شده در زمان مقرر اجرا شود. همچنین دستگاه‌ها موظف شده‌اند که گزارش عملکرد خود را به صورت مستمر در اختیار ستاد اقتصاد مقاومتی قرار دهند. اما آنچه جهانگیری ابلاغ کرده، همه دستگاه‌ها به خصوص نظام بانکی کشور را هم مکلف کرده که همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار را انجام دهند.

اما پروژه‌هایی که جهانگیری ابلاغ کرده شامل چه مواردی است؟ افزایش ضریب خوداتکایی محصولات راهبردی اساسی، احداث و تکمیل شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی، تکمیل و بهره‌برداری از خطوط راه‌آهن و آزادراه‌ها، واگذاری سه هزار طرح ملی و استانی نیمه‌تمام عمرانی به بخش غیردولتی، طراحی الگوی اعطای یارانه‌های تولیدی بین بنگاه‌ها و تدوین نظام اجرایی برای توزیع منابع یارانه‌ای در بخش صنعت و معدن، کشاورزی، حمل‌ونقل، انرژی و موارد دیگر. 

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها