شناسه خبر : 34321 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کمتر از نیم درصد ایرانیان به کرونا مبتلا شده‌اند

تفاهم‌نامه مدیریت شهری و سپاه برای مرمت عمارت کلاه‌فرنگی

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کمتر از نیم درصد ایرانیان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بنابراین موضوع ایمنی گله‌ای در کشور مطرح نیست. حسین عرفانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بروز بیماری کووید ۱۹ در ایران اکنون حدود یک در هزار نفر است در حالی که برای ایمنی گله‌ای یا ایمنی انبوه که برخی مطرح می‌کنند باید ۷۰ تا ۷۵ درصد جمعیت گرفته باشند. آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد که کمتر از یک‌دهم درصد از افراد جامعه به کرونا مبتلا شده‌اند و اگر بخواهیم موارد خفیف شناسایی‌نشده را هم در نظر بگیریم می‌توانیم این عدد را در پنج ضرب کنیم که می‌شود پنج در هزار یا نیم درصد جمعیت، پس حتی یک درصد جمعیت کشور هم به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تاکنون ۹۹ هزار و ۹۷۰ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده است. از این تعداد ۶۳۴۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده و ۸۰ هزار و ۴۷۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند. رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: هنوز با ایمنی گله‌ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم. بنابراین اینکه عده‌ای از مردم فکر کنند ایمنی پیدا کرده‌اند و می‌توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست. وی گفت: اکنون با توجه به اینکه این بیماری هنوز واکسن و داروی اختصاصی ندارد، ایمنی انبوه هم در جامعه ایجاد نشده است، اکثریت قریب به اتفاق جامعه هنوز در معرض خطر هستند. حتی افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند نیز ممکن است دوباره مبتلا شوند و احتمال عفونت مجدد در افراد مبتلا وجود دارد. زیرا در بدن برخی افرادی که به بیماری مبتلا شده‌اند، ممکن است پادتن درست نشود، ضمن اینکه وجود پادتن نیز به معنای ایمنی قطعی نیست.

امسال منتظر واکسن کرونا نباشید

عرفانی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است همزمان با واکسن امسال آنفلوآنزا که حدود شهریور به بازار می‌آید، واکسن بیماری کووید ۱۹ هم به بازار بیاید، گفت: هنوز واکسن بیماری کووید ۱۹ در دنیا تولید نشده، بعد از تولید آن هم بین شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا به تولید انبوه برسد، بنابراین با توجه به شواهد موجود پاییز امسال به واکسن این بیماری دسترسی نخواهیم داشت مگر اینکه معجزه‌ای اتفاق بیفتد. عرفانی در پاسخ به این پرسش که آیا امسال با توجه به همزمانی این دو بیماری در پاییز واکسن آنفلوانزای بیشتری وارد می‌شود، گفت: درخواست واردات بیشتر واکسن آنفلوآنزا را به سازمان غذا و دارو داده‌ایم تا حداقل تعداد بیشتری از مردم نسبت به آنفلوآنزا خیالشان راحت‌تر باشد و میزان واردات واکسن آنفلوآنزا را سازمان غذا و دارو اعلام می‌کند. رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آنفلوآنزا دو نوع سه‌ظرفیتی و چهارظرفیتی دارد که صرفاً نوع آنفلوآنزای A و B را پوشش می‌دهد و هیچ ربطی به کرونا ندارد. هیچ یک از انواع قدیمی ویروس کرونا نیز تاکنون واکسن نداشته‌اند. چهار نوع غیرخطرناک ویروس قدیمی کرونا که نیازی به واکسن نداشت، سارس و مرس هم واکسن ندارند، کرونای جدید که عامل کووید ۱۹ هست هم که تازه پیدا شده و واکسن ندارد.

با وجود تحریم‌های ظالمانه «کرونا» را کنترل کردیم

مسوول امور توزیع دارو در سازمان غذا و دارو گفت: به جرات می‌توان گفت عملکرد ایران جزو رفرنس‌های درمان در دنیا قرار گرفته است و خیلی از کشورها در این زمینه از ما کپی‌برداری می‌کنند. «علی رزازان» مسوول امور توزیع دارو در سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه ایران توانسته اقدامات خوبی برای درمان و پیشگیری از کووید ۱۹ انجام دهد، گفت: ایران در کارهای درمانی در دنیا جزو کشورهای پیشرو بوده است. ما روش‌های مختلفی را تست کردیم و همه این روش‌های درمانی و تجهیزاتی که در ایران استفاده شد، توانست تا حد زیادی مقابل انتشار هرچه بیشتر ویروس و مرگ‌ومیر ناشی از آن بایستد. وی با اشاره به اینکه ایران با وجود تحریم‌ها به‌خوبی توانست کرونا را کنترل کند، گفت: ما هیچ ادعایی نداریم که کاملاً جلوی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را گرفته‌ایم، ولی ایران توانست آن را کنترل کند. خیلی از کشورها در حالی که مانند ما مشکلات ارزی نداشتند و تحریم نبودند، نتوانستند بیماری را کنترل کنند، اما با همه مشکلات، وزارت بهداشت به‌خوبی توانست این مساله را کنترل کند. رزازان افزود: ایران جزو معدود کشورهایی بود که در این زمینه کم نگذاشت، زیرا همه برایشان مهم بود که کمک کنند. خیلی از کشورها روش‌هایی را که ما انجام دادیم انجام ندادند.

مرمت عمارت کلاه‌فرنگی

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: سال‌هاست به عمارت کلاه‌فرنگی رسیدگی نشده و مقدمات امضای تفاهم‌نامه بین مدیریت شهری و سپاه تهران صورت گرفته تا این بنا مرمت شود و کاربری ویژه‌ای پیدا کند. به گزارش مهر، علی اعطا در چهارمین نشست خبری سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه مقدمات انجام یک تفاهم در رابطه با عمارت کلاه‌فرنگی که تحت عنوان عمارت عشرت‌آباد شناخته می‌شود و مربوط به دوران قاجار است، انجام شده است، گفت: سال‌هاست به این بنا رسیدگی نشده و مقدمات امضای تفاهم‌نامه بین مدیریت شهری و سپاه تهران صورت گرفته تا این بنا مرمت شود و کاربری ویژه‌ای پیدا کند. او با بیان اینکه این امکان وجود دارد که در روزهای محدودی (پنجشنبه و جمعه‌ها) بازدید عمومی هم صورت گیرد، اضافه کرد: یکی از گزینه‌ها این است که از این عمارت تحت عنوان موزه سلاح استفاده شود، جا دارد از همکارمان آقای نظری تشکر کنم که این موضوع را پیگیری کردند. همچنین از سردار یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران که برای انجام این تفاهم همراهی کردند تشکر می‌کنم و امیدواریم مقدمات این کار فراهم شود. اعطا در پاسخ به سوال دیگری درباره رویکرد انسان‌محور شدن شهر تهران، توضیح داد: انسان‌محور شدن نحوه اداره شهر مورد توجه شورای شهر در دوره پنجم بوده و ما از ادامه یک روند اشتباه که منجر به فروش سرمایه‌های آینده شهر جهت انجام پروژه‌هایی که معلوم نیست چقدر نیاز شهر بوده پیشگیری کرده‌ایم، البته متاسفانه در اکثر شهرها این رویه در جریان بوده اما شورای پنجم پایتخت اجازه نداد که این روند ادامه پیدا کند.

زمان بازگشایی مدارس در شهرهایی با وضعیت سفید

وزیر آموزش‌وپرورش ارتقای منزلت و معیشت فرهنگیان را سیاست جدی وزارتخانه عنوان کرد. به گزارش ایلنا، محسن حاجی‌میرزایی طی مراسمی که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید عملیات اجرایی ساخت ۱۴۵۰۰ واحد مسکن برای فرهنگیان آغاز شد، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های جدی وزارت آموزش‌وپرورش، ارتقای منزلت و معیشت فرهنگیان است و به طرق مختلف تلاش می‌شود وضعیت فرهنگیان بهبود یابد. وی ادامه داد: مسکن یکی از نیازهای اصلی هر فردی است و ما می‌دانیم که بخش زیادی از حقوق معلمان فاقد مسکن، صرف اجاره‌بها در مسکن می‌شود و اگر بتوانیم مسکن لازم را برای فرهنگیان تامین کنیم کمک بزرگی به این قشر شده است. وزیر آموزش‌وپرورش در مورد اختصاص زمین‌های متعلق به آموزش‌وپرورش به ساخت مسکن فرهنگیان در سراسر کشور، تصریح کرد: تامین هزینه زمین بخش مهم و تعیین‌کننده در مسکن است. بنابراین متعهد شدیم که هر جا زمینی متعلق به آموزش‌وپرورش داریم به مسکن فرهنگیان اختصاص دهیم.

وی در خصوص بازگشایی مدارس در شهرهایی که وضعیت سفید دارند، گفت: تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی مدارس بر عهده ستاد مبارزه با کرونا و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت است. سلامت دانش‌آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد و هر زمان که مسوولان بهداشت کشور اجازه دهند مدارس را بازگشایی خواهیم کرد. عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: در جلسه دیروز ستاد ملی مبارزه با کرونا ماموریتی از سوی رئیس‌جمهور به وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور داده شد که در مناطقی که مناطق کم‌خطر یا سفید نامیده شده موضوع بازگشایی مدارس را بررسی کنند و با در نظر گرفتن مخاطرات موجود و وضعیت سلامت دانش‌آموزان، گزارش نهایی را در جلسه آینده ستاد کرونا ارائه دهند تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود. وی گفت: با توجه به وضعیت شیوع کرونا در استان‌های مختلف، ممکن است در بعضی از استان‌ها مدارس بازگشایی شوند و در برخی دیگر همچنان بسته بمانند. هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ شهرستان به‌عنوان مناطق کم‌خطر هستند و قطعاً اگر بازگشایی تصویب شود مدارس این شهرستان‌ها بازگشایی خواهد شد.

ماجرای مبلغ گزافی که نجفی به خانواده میترا استاد داد

کیفرخواست دادگاه محمدعلی نجفی در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به عنوان شعبه هم‌عرض از زبان نماینده دادستان مطرح شد. نماینده دادستان تهران در نخستین جلسه محاکمه دوباره محمدعلی نجفی در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به‌عنوان شعبه هم‌عرض، فرضیه کمانه‌کردن گلوله شلیک‌شده از اسلحه نجفی به سمت میترا استاد را خودساخته و خیالی خواند و اظهار کرد: اقدام متهم در به قتل رساندن همسرش علاوه بر جنبه‌های مختلف، از یک جنبه نیز امری نابخشودنی است، زیرا سلاحی که از آن برای قتل استفاده شده، به‌عنوان امانت و برای حفاظت از شخص نجفی و خانواده‌اش در اختیار او بوده، اما نجفی از این سلاح برای به قتل رساندن همسرش استفاده کرده است. وی بر سلامت روانی محمدعلی نجفی بر اساس آزمایش‌های انجام‌شده تاکید کرد و گفت: در آزمایش ادرار متهم هیچ نوع مواد مخدر و روانگردان وجود نداشته و در آزمایش‌های بعدی نیز مصرف الکل توسط متهم تایید نشده است. وی همچنین با اشاره به گذشت اولیای دم از حق قصاص خود و خرسندی سیستم قضایی از این موضوع و تلاش دستگاه قضایی برای اخذ رضایت در همان روزهای اولیه گفت: روز دوم پس از قتل، جلسه صلح و سازش در دادسرا برگزار و نتایج خوبی هم حاصل شد و اگر برخی ادعاها مطرح نمی‌شد، اولیای دم در همان مرحله دادسرا رضایت می‌دادند. نماینده دادستان در ادامه با اشاره به ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵ اقدام نجفی را مستوجب اشد مجازات خواند و اظهار کرد: نجفی با طراحی قبلی سلاح و بالش را برداشته و به حمام برده و مقتوله را از پای درآورده و با این حال جلوی دوربین رسانه‌ها می‌خندد و با ژست طلبکارانه، مقتوله را مقصر جلوه می‌دهد. وی با بیان اینکه نجفی با پرداخت وجه‌المصالحه گزاف رضایت اولیای دم را اخذ کرده است گفت: نجفی طوری برخورد می‌کند که گویی حادثه ناشی از کار اتفاق افتاده و مثلاً یک راننده تاکسی که برای کسب حلال تلاش می‌کند با عابر برخورد کرده و منجر به مرگ عابر شده است. نماینده دادستان در ادامه به فرآیند جلب رضایت اشاره کرد و گفت: بر اساس آنچه شنیده‌ایم، با مبلغی که نجفی برای جلب رضایت پرداخت کرده، می‌توان نیمی از محکومان به قصاص در زندان رجایی‌شهر را که به خاطر خشم آنی مرتکب قتل شدند، آزاد کرد.

دراین پرونده بخوانید ...