شناسه خبر : 33679 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اجتماعی)

سر مرگ و زندگی شوخی نکنید

اعتماد نوشت: وزیر بهداشت در راستای اطلاع‌رسانی درباره آخرین وضعیت رصد ورود ویروس کرونا به کشور، از مردم خواست که به جای توجه و دامن زدن به شایعات و اخبار غیرواقعی و غیرعلمی، به توصیه‌ها و اخبار رسمی وزارت بهداشت درباره رصد وضعیت همه‌گیری این ویروس در جهان توجه کنند و «ویروس شایعه» را مسری‌تر از «ویروس کرونا» معرفی کرد. اما به نظر می‌رسید که شهروندان، گوش‌های خود را به روی حرف‌های مسوولان بسته‌اند و چنان به اخبار غیرواقعی و اغراق‌آمیز و غیرعلمی شبکه‌های اجتماعی دل سپرده‌اند که نه‌تنها سر سوزنی هم درباره ماهیت «ویروس کرونا» و میزان خطر و همه‌گیری این بیماری ویروسی، کسب اطلاع نکرده‌اند بلکه شایعاتی درباره «پنهانکاری دولت» ساخته و پرداخته‌اند.

مرمت مسجد شیخ لطف‌الله به دست یک «طاق زن»

ایران نوشت: اعتراض به مرمت مسجد شیخ لطف‌الله، «علی‌اصغر مونسان» نخستین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به میدان نقش جهان برد تا او در اظهارنظر رسانه‌ای بگوید: «هرکس می‌تواند درباره مرمت این مسجد نظر بدهد اما کسی که کار را خوب بلد است، استادانی هستند که رشته آنها مرمت آثار تاریخی است.» حرف‌های مونسان باعث شد تا «ایران» با دو نفر از مرمتگران بنام اصفهان «هوشنگ رسام» و «علی‌اصغر نجف‌پور» به گفت‌وگو بنشیند. این دو مرمتگر پیشکسوت اصفهانی بحث را با این سوال از مسوولان وزارت میراث فرهنگی آغاز می‌کنند که چرا مرمت مسجد شیخ لطف‌الله را به یک «طاق زن» سپردند نه یک معرق‌تراش؟

تشدید ناپایداری اقلیم با مدیریت جزیره‌ای

شهروند نوشت: عضو هیات‌مدیره انجمن علوم مهندسی آب با بیان اینکه مدیریت حوضه‌های آبریز در سطح کلان تبدیل به سوال بزرگی شده است، می‌گوید: مدیران اجرایی کشور در مدیریت حوضه‌های آبریز نه به‌طور فرابخشی و حتی درون‌سازمانی که به‌طور فردی فکر می‌کنند. گویی هر سازمان جزیره‌ای جداگانه و دورافتاده از سازمان‌های دیگر است که هیچ نقطه مشترک یا مساله واحدی بین فعالیت خود و جزیره‌های کنار دستش نمی‌بیند. در اقلیم و سرزمین ما ناپایداری اتفاق افتاده است که رفع آن نیاز به نگرشی جدید دارد. البته مدت‌هاست این نگرش مطرح شده، اما حرکت جدیدی در بخش‌های مدیریتی کشور می‌طلبد. ‌ چگونه باید آنها را مدیریت کرد؟ آیا این مدیریت صرفاً مختص بالادست و بدون توجه به پایین‌دست یعنی مردم امکان‌پذیر است؟

معطلی‌های ناتمام در شعب تامین اجتماعی

همشهری نوشت: دارندگان دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی گلایه‌های ناتمامی از روند عملکرد شعب و کارگزاری‌های این سازمان دارند؛ گلایه‌هایی که خیلی از آنها با بررسی‌های کارشناسی می‌تواند رفع و رجوع شود. معطلی‌های چندساعته، قطعی سیستم، خرابی دستگاه‌های اسکنر، مرخصی رفتن کارمندانی که هیچ فرد جایگزینی ندارند و کند بودن روند رسیدگی کار مراجعان بخشی از مشکلاتی است که گریبان‌گیر بیمه‌شدگان تامین اجتماعی است. عملکرد این سازمان در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بوده که سال گذشته حجت‌الاسلام بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری، اعلام کرد بیشترین شکایات مردمی در سال 97 از این سازمان بوده است و 35 هزار و 930 دادخواست در دستگاه قضا از این دستگاه ثبت شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها