شناسه خبر : 32178 لینک کوتاه

پرونده باز اسیدپاشی اصفهان

ایران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به فیفا ضمانت داده است

هفته پیش در مراسم انتخاب بهترین‌های فیفا، نام ایران بیش از هر زمانی بر سر زبان‌ها بود. جانی اینفانتینو رئیس فیفا در مراسم انتخاب بهترین‌های فیفا درباره ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران صحبت کرد. اینفانتینو بعد از اهدای جایزه بهترین بازیکن مرد سال به لیونل مسی، تاکید کرد از ماه اکتبر منتظر ورود زن‌ها به ورزشگاه‌های ایران هستند. او ادامه داد: جام جهانی بانوان یک موفقیت چشمگیر بود و در بهترین زمان رخ داد. بیش از یک میلیارد تماشاگر در سراسر جهان و نه‌تنها فرانسه فوتبال زنان را کشف کردند. بازیکنان ورزشکار زن با تکنیک و با اشتیاق زیادی بازی می‌کنند. من از صمیم قلب بسیار خوشحالم، این تابستان نقطه شروع و آغاز یک تغییر است. ما می‌خواهیم برای برگزاری مسابقات بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم. او ادامه داد: فدراسیون فوتبال در ایران به ما می‌گوید این شرایط تغییر خواهد کرد، بازی بعدی ایران اولین دیداری خواهد بود که زنان می‌توانند به استادیوم‌ها بروند. همچنین الکساندر شفرین رئیس فدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) تصمیم جدید یوفا را برای بازی نکردن تیم‌های باشگاهی و ملی اروپایی با کشورهای محدودکننده ورود زن‌ها به ورزشگاه‌ها تشریح کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، یوفا در اجلاس اخیر خود به ۵۵ عضو خود پیشنهاد کرد که هیچ تیم ملی و باشگاهی از قاره اروپا در کشورها یا با کشورهایی که برای حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال محدودیت ایجاد می‌کند بازی نکنند. پیشنهادی که با موافقت تمامی کشورهای عضو روبه‌رو شد و اجرایی می‌شود.

ترک تحصیل 200 دانش‌آموز در کهگیلویه

سومین روز مهرماه، مردم روستای شوتاور در منطقه «چارروسا»ی کهگیلویه، به دلیل تعطیل کردن دبیرستان دخترانه، مانع ادامه تحصیل 200 دانش‌آموز ابتدایی و راهنمایی خود شده‌اند. روستا 1500 نفر جمعیت دارد و سال پیش دبیرستان پسرانه به بهانه جمعیت تعطیل شد و امسال دخترانه نیز تعطیل شده است. یکی از اهالی این روستا که معلم است گفته که مردم به این دلیل مانع مدرسه رفتن 120 دانش‌آموز ابتدایی و 80 دانش‌آموز راهنمایی این روستا شده‌اند که می‌دانند فرزندانشان برای دبیرستان یا باید ترک تحصیل کنند یا به مناطق دیگر بروند. بنابراین بهتر است دیگر ادامه تحصیل ندهند. آموزش و پرورش پیشتر به اهالی روستا گفته در نزدیکی این روستا شهر قلعه‌رئیسی است که بچه‌ها برای ادامه تحصیل می‌توانند به خوابگاه بروند. ولی مردم می‌گویند حاضر نیستند چنین کنند. سازمان، پیشنهادها برای مختلط شدن دبیرستان را با توجه به جمعیت دختران و پسران دبیرستانی نپذیرفته و دبیرستان بسته شده است.

پرونده اسیدپاشی اصفهان همچنان در جریان است

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: پرونده اسیدپاشی اصفهان بایگانی نشده و همچنان در جریان است. اسیدپاشی در اصفهان در مهرماه سال ۱۳۹۳ خورشیدی به وقوع پیوست و در جریان این اسیدپاشی‌ها، حداقل چهار نفر از زنان مورد حمله قرار گرفتند. خبرهای اسیدپاشی در اصفهان، امنیت مردم شهر را مختل کرد، زنان و دختران شهر کمتر در معابر عمومی حضور می‌یافتند. سردار محسن حسن‌خانی به ایرنا گفت: همچنان در حال پیگیری این پرونده هستیم که در صورت حصول نتیجه حتماً به سمع و نظر مردم می‌رسد. رئیس پلیس آگاهی گفت: پلیس آگاهی پرونده‌های جنایی را کنار نمی‌گذارد و این پرونده‌ها همچنان جریان دارند. سردار حسن‌خانی گفت: پرونده‌های جنایی دائماً در جریان هستند و پرونده‌های معوقه قتل، اسیدپاشی و سرقت مسلحانه نیز از جمله پرونده‌هایی نیستند که بایگانی شوند. وی ادامه داد: در راستای رسیدگی به این نوع پرونده‌ها در برخی موارد، مشکلاتی وجود دارد یا برخی از موضوعات زود رسانه‌ای می‌شوند یا مسائل دیگر در کنار این اتفاقات، سبب می‌شود تا دیرتر به کشف برسیم. سردار حسن‌خانی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود در رابطه با پرونده اسیدپاشی دو نفر دستگیر شده‌اند، گفت: پلیس دو نفر را شناسایی کرده و مظنون‌هایی را احضار کرده است اما اخیراً فرد جدیدی در این رابطه دستگیر نشده است.

آزادی همه کارگران بازداشتی هپکو

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از آزادی همه کارگران بازداشتی شرکت تولیدی صنعتی هپکو خبر داد و از مدیرعامل جدید این شرکت خواست تا با اولویت پرداخت مطالبات حقوقی کارگران، برنامه کار و تولید ارائه دهد. به گزارش ایسنا، کریم یاوری اظهار کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به زیرمجموعه‌های مرتبط در وزارتخانه دستور رفع مشکل کارگران را ابلاغ کرده بود و استاندار و مسوولان مرتبط استانی با همکاری موثر دستگاه قضایی در رفع بازداشتی کارگران همفکری و همکاری و پیگیری خوبی داشتند بر همین اساس تمامی کارگران بازداشت‌شده هپکو آزاد شدند. وی تاکید کرد: مدیرعامل جدید منصوب‌شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی باید هرچه سریع‌تر نسبت به اخذ تسهیلات مصوب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از بانک ملی اقدام کند و با اولویت، مطالبات حقوقی کارگران هپکو را پرداخت و برنامه کار و تولید ارائه دهد. یاوری خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت صیانت از نیروی کار و تثبیت اشتغال و پایداری تولید با انجام بازرسی مستمر، پرداخت به‌موقع مطالبات کارگران را که جزو دیون ممتازه است به کارفرمایان، سهامداران، مالکان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی یادآوری می‌کند.

حکم قتل عمد نجفی باطل شد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور درباره اینکه چه بخشی از حکم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در دیوان عالی کشور نقض شده است؟ گفت: پرونده‌ای که در دیوان رسیدگی شده مانند همه پرونده‌های قتل پرونده‌ای عادی است، اما، چون افکار عمومی را مشغول کرده بود باید زودتر تعیین تکلیف می‌شد. وی افزود: پرونده‌های قتل دو جنبه خصوصی و عمومی دارد و جنبه خصوصی این پرونده تمام شده است و اولیای دم رضایت دادند. مرتضوی‌مقدم در ادامه عنوان کرد: اکنون باید جنبه عمومی جرم، تعیین تکلیف شود که اگر قتل عمد باشد تا 10 سال مجازات دارد و اگر غیرعمدی باشد در مجازات تخفیف داده می‌شود و ما باید نوع قتل را مشخص کنیم تا به جنبه عمومی جرم بتوانیم رای بدهیم. رئیس دیوان عالی کشور اضافه کرد: دیوان در نوع قتل تردید کرده است، اما آقای نجفی را قاتل می‌داند و باید یکسری ابهام‌ها و نقض‌ها برطرف شود. عمده ابهامی که در این پرونده بوده، این است که گلوله‌ای که در بدن مقتوله یافت شده تغییر شکل پیدا کرده و این شائبه مطرح است که شاید گلوله به دیوار خورده و کمانه کرده و سپس به بدن مقتوله برگشته باشد که اگر این نقض اثبات شود قتل غیرعمد محسوب و به لحاظ مجازات جنبه عمومی جرم تخفیف داده می‌شود.

بازسازی مدارس سیل‌زده در لرستان، خوزستان و گلستان

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه رفتار کادر اجرایی مدارس و معلمان با دانش‌آموزان تحت نظارت است گفت: معرفی به هیات تخلفات، تذکر و عزل، عکس‌العمل این وزارتخانه در قبال تنبیه کردن دانش‌آموزان است. محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت مدارس مناطق سیل‌زده با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان در مناطق سیل‌زده با برنامه‌ریزی و تمهیداتی که اندیشیده شده از کلاس درس محروم نیستند، اظهار کرد: تعمیر مدارسی که در مناطق سیل‌زده در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان هستند، تکمیل شده و بخشی از مدارس تخریبی نیز بازسازی شده است. وی افزود: بخشی از مدارس نیز به دلیل مشکل جابه‌جایی روستا و تامین زمین مورد نیاز با تاخیر انجام شده است، اما برای دانش‌آموزان آن مناطق تمهیدات لازم اندیشیده شد و مشکلی وجود ندارد. وزیر آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نظارتی بر رفتار معلمان و کادر اجرایی مدارس در زمینه تنبیه کردن دانش‌آموزان از سوی وزارت آموزش و پرورش اعمال می‌شود؟ خاطرنشان کرد: بله، هم در این زمینه توصیه‌هایی شده و هم نظارت‌های لازم انجام می‌شود. همچنین والدین نیز می‌توانند نظارت لازم را داشته باشند و مدیران مدارس و مناطق آموزش و پرورش نیز کنترل می‌کنند که اگر تخلفاتی باشد سریع‌تر با آن برخورد ‌شود و عکس‌العمل نشان داده ‌شود؛ این عکس‌العمل ممکن است تذکر باشد و ممکن است منجر به عزل مدیر یا معلم شود یا اینکه فرد خاطی به هیات تخلفات معرفی شود. حاجی‌میرزایی در پاسخ به پرسشی درباره تحول کیفی برنامه‌ریزی‌شده در مجموعه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برای تحول کیفی در آموزش و پرورش هشت محور در برنامه‌های خود اعلام کردم و آنها را پیگیری خواهم کرد؛ از جمله این برنامه‌ها توسعه عدالت آموزشی است، در این راستا دسترسی‌های کمّی آموزش امروز به حد قابل قبولی رسیده است و 5 /98 درصد از دانش‌آموزان لازم‌التعلیم در کلاس‌های درس ثبت نام کرده‌اند.

چرا و چطور «تتلو» صاحب ۱۶ میلیون کامنت شد؟

یک جامعه‌شناس عقیده دارد که به دلیل مشکلات اجتماعی که جامعه امروز ایران درگیر آن است، حتی اگر همین امروز یکی مانند تتلو را حذف کنیم، جامعه ما فردا چند نمونه دیگر آن را می‌سازد. علیرضا شریفی‌یزدی، جامعه‌شناس، پژوهشگر و استاد دانشگاه در تحلیل ماجرای اخیر (بیش از ۱۶ میلیون کامنتی که برای یکی از پست‌های امیر تتلو در فضای مجازی گذاشته شده و بار دیگر این فرد را در محور توجه قرار داده است) به ایرنا گفت: این موضوع دو قسمت دارد؛ تحلیل روانشناختی و جامعه‌شناختی. آن بخشی که به امیر تتلو مربوط می‌شود، و رفتارهایی را که از این آدم سر می‌زند باید از بعد روانشناسی بررسی کرد. نوعی قبح‌زدایی و شرم‌ستیزی معمولاً در رفتار این افراد وجود دارد که تلاش می‌کنند تا رخدادها و پدیده‌های نامتعارف را که مورد پسند اکثریت جامعه نیست، به عنوان یک امر طبیعی جلوه بدهند؛ به عنوان مثال جمله‌ای که این آقا در گرجستان مطرح کرد یکی از این قبح‌زدایی‌هاست که حتماً می‌تواند آثار سوءتربیتی برای بخشی از این دو میلیونی که دنبال‌کنندگان وی هستند، داشته باشد؛ ضمن اینکه قسمتی از این تحلیل مستلزم این است که باید این آدم از نظر روحی و روانی مورد مطالعه قرار گیرد و رفتارهایش زیر نظر یک روانشناس بررسی شود؛ با توجه به رفتارهای ایشان به نظرم می‌رسد که ایشان تیپ شخصیتی ضداجتماعی یا به اصطلاح ای.اس.پی.دی (Antisocial personality disorder یا ASPD) دارد؛ معمولاً شخصیت‌های ضداجتماعی هنجارشکن هستند که این رفتار نزد برخی از مردم (و حتی متاسفانه نزد برخی انتلکتوئل‌ها یا روشنفکران) به صادق و روراست بودن تعبیر می‌شود، در حالی که همان‌طور که عرض کردم، بیشتر شرم‌ستیزی است تا صادق بودن. این جامعه‌شناس افزود: اما در باب تحلیلی که به لحاظ اجتماعی، از اینکه چرا افرادی این شخصیت‌ها را دنبال می‌کنند، می‌توان ارائه داد این است که اولاً دنبال‌کنندگان این افراد یک‌دست نیستند؛ گروهی از افراد هستند که اساساً از سلبریتی‌ها و این‌گونه افراد نوعی قهرمان می‌سازند؛ و این قهرمان خیالی را در ذهن خود می‌پرورانند و موفقیت را در این می‌بینند که فرد مشهور، نامدار و پولدار می‌شود؛ ضمن اینکه متاسفانه ما در داخل کشور در پاره‌ای از اوقات اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم و بنا بر برخی ملاحظات مسائل این افراد را بزرگ می‌کنیم؛ مانند خطایی که در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت و دیدیم که تتلو در آنجا نقش‌آفرینی کرد؛ در نتیجه، این رفتارها به این‌گونه شخصیت‌ها، وجهه‌ای میان‌مدت و کوتاه‌مدت می‌بخشد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها