شناسه خبر : 31171 لینک کوتاه

آنتن‌فروشی به پزشکان

واکنش‌های فراگیر به سنگسار یک توله‌خرس در سوادکوه مازندران

اوایل سال 90 وقتی تصاویر بی‌رحمانه‌ای از دریدن زنده‌زنده شکم یک خرس مادر در کوه‌های سمیرم اصفهان منتشر شد، بسیاری از مردم با واقعیتی تلخ به نام جنایت علیه حیات وحش در ایران مواجه شدند. معلم یک مدرسه در سمیرم، خرس بالغی را که دو توله داشت به همراه چند نفر از همراهانش زنده‌زنده سلاخی کردند. می‌خواستند احشام حیوان را بیرون بیاورند. خرس مادر ناله‌هایش در کوه می‌پیچید و چیزی نگذشت که پژواک آن ناله‌ها تمام ایران را در نوردید و حتی از رسانه‌های جهانی پخش شد.

حمزه علی الف. قاتل بی‌رحم خرس‌های سمیرم که پیشتر هم دستگیر شده بود، پس از آنکه در ۲۷ دی‌ماه سال ۹۱ به هجده ماه حبس تعزیری محکوم شد و بنا بر رای دادگاه، از حمل سلاح شکاری به مدت پنج سال منع شد، سال 93 و در حالی که هنوز 18 ماه از محکومیتش نگذشته بود در پارک ملی دنا در حالی دستگیر شد که به‌جای سلاح شکاری، سلاح جنگی همراه داشت!

حالا پنج سال بعد از آن جنایت و به دلیل دور زدن قوانین توسط چنین متخلفانی و نبود قوانین بازدارنده، شنبه ۲۵ خرداد 98 یک توله‌خرس دوساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ به دلایل نامعلومی در تیررس اهالی روستایی در می‌آید و به طرز بی‌رحمانه‌ای با ضربات متعدد سنگ و چوب کشته می‌شود. فیلم و تصاویر دلخراشی از حمله چند نفر با چوب و سنگ در منطقه دراسله سوادکوه به یک توله‌خرس افکار عمومی را جریحه‌دار کرد. زنی در ویدئوی منتشرشده از مردان جاهل و بی‌رحم می‌خواهد خرس را نکشند اما تلاشش بی‌فایده بود.

بعد از انتشار تصاویر این حمله بی‌رحمانه، دادستان عمومی و انقلاب سوادکوه وارد عمل شده و اقدام به شناسایی و دستگیری این قاتلان توسط دستگاه‌های نظامی می‌کند. رسول محمدی در گفت‌وگو با میزان از دستگیری متهم به اتلاف یک قلاده توله‌خرس در این شهرستان خبر داد و گفت: پرونده قضایی برای ضاربان این توله‌خرس در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه تشکیل و با پیگیری عوامل انتظامی یکی از متهمان شناسایی و دستگیر شد. این مقام قضایی خاطرنشان کرد: پرونده متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در یکی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب سوادکوه در حال رسیدگی است. ماجرا اما اینجا به پایان نرسید و ساعاتی بعد فرد دوم متخلف نیز دستگیر شد. در جلسه رسیدگی به تخلف افراد خاطی که سبب کشته شدن خرس شده بودند، از شبنم فتاحی که مانع سنگسار این حیوان ناتوان شده بود با حضور مسوولان استانی محیط زیست در فرمانداری این شهر تجلیل به عمل آمد. واکنش‌ها به حادثه خرس آنچنان زیاد بود که جامعه‌شناسان و فعالان اجتماعی و هنرمندان و مردم نسبت به آن واکنش نشان دادند. بعد از آن اطلاعاتی منتشر شد که در مواجهه با حیوان آسیب‌دیده در طبیعت چه رفتاری داشته باشیم؟

فوت ۴۰۵ دانش‌آموز موتورسوار در تصادفات سال ۹۷

آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد از مجموع موتورسوارانی که در سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند، ۴۰۵ نفر، یعنی حدود ۱۱ درصد، دانش‌آموز بوده‌اند. به گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته سه هزار و 745 موتورسوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند. بنابر این گزارش، از این تعداد سه هزار و 608 نفر مرد و 137 نفر زن بودند. آمار تلفات موتورسیکلت‌سواران در سال گذشته، 8 /21 درصد از کل تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمارهای موجود بیشترین آمار تلفات موتورسواران در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان تهران با 386 کشته، فارس با 327 کشته، اصفهان با 289 کشته و کمترین آمار مربوط به ایلام با 12 کشته، کهگیلویه و بویراحمد با 22 کشته و اردبیل با 23 فوتی بوده است. مطابق آمارهای سال گذشته سهم تلفات موتورسواران در مقایسه با کل تلفات حوادث رانندگی در استان‌های گلستان و هرمزگان رقمی قابل توجه است. در استان گلستان سهم تلفات موتورسواران از کل تلفات 6 /42 درصد و در استان هرمزگان 2 /36 درصد بوده است. آمارها نشان می‌دهد بیشترین علت مرگ موتورسواران ضربه به سر است، این عامل به‌تنهایی 6 /51 درصد از مرگ موتورسواران را در سال گذشته به دنبال داشته که یک هزار و 933 نفر از کل تلفات را دربر می‌گیرد.

جمع‌آوری پل گیشا ظرف دو ماه آتی

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از جمع‌آوری ۴۵روزه تا دوماهه پل گیشا خبر داد. صفا صبوری‌دیلمی در مورد آخرین جزئیات جمع‌آوری پل گیشا و ایجاد تونل زیرگذر به ایسنا گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده به نظر می‌رسد پروژه ساخت تونل 10 تا ۱۱ ماه به طول می‌انجامد. وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل پروژه تونل اقدام کنیم، افزود: عملیات جمع‌آوری پل ۴۵ روز تا دو ماه به طول خواهد انجامید چراکه باید با دقت تیرهای بلند این پل جمع‌آوری شود تا از لحاظ ایمنی دچار مشکل نشویم. صبوری با بیان اینکه از آنجا که قصد داریم پل را مجدداً به محل مذکور برگردانیم باید با دقت بیشتری جمع‌آوری شود تا دچار آسیب نشود، ادامه داد: تلاش داریم تا پایان سال جاری زیرگذر را راه‌اندازی کرده و بعد از حل مسائل ترافیکی، پل سبز زندگی را نصب کنیم. پل نصر (گیشا) بامداد روز چهارشنبه مسدود شد تا وارد روند جمع‌آوری شود. معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران با تایید این خبر اعلام کرده که جمع‌آوری این پل دو ماه طول خواهد کشید.

سفر سالانه ۳۰۰ هزار خارجی برای انجام امور درمانی به ایران

معاون کل وزارت بهداشت گفت: سالانه ۳۰۰ هزار خارجی برای مسائل درمانی به ایران سفر می‌کنند و هدف ما این است که ایران به مرکز اتصال منطقه در گردشگری سلامت تبدیل شده و به کشورهای دوست و همسایه خدمات ارائه دهد. بنا بر اعلام وبدا، دکتر ایرج حریرچی در افتتاحیه دومین اجلاس بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته تعداد گردشگران خارجی که برای معالجه و گذراندن دوره درمان به ایران سفر می‌کنند ۱۰ برابر افزایش یافته است، گفت: سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر خارجی برای مسائل درمانی به ایران سفر می‌کنند و از این طریق یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار عاید کشور شده است. وی در ادامه، اتباع کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، جمهوری آذربایجان و پاکستان را عمده گردشگران سلامت ورودی به ایران عنوان کرد و افزود: هدف ما این است که ایران به مرکز گردشگری سلامت منطقه تبدیل شود و بتوانیم خدمات درمان و سلامت را برای اتباع کشورهای همسایه و مسلمان ارائه کنیم. معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری سلامت موجب ارتباط مستمر و مستحکم دوستانه با همسایگان ایران می‌شود، افزود: در 40 سال گذشته پیشرفت‌های زیادی داشتیم و در مراقبت‌های سلامت و بهداشت ایران با رشد قابل توجه رتبه‌ها مواجه است. به گفته حریرچی، جمعیت حاضر در کشورهای همسایه و عضو اکو برای دریافت خدمات سلامت بیش از ۵۰۰ میلیون نفر است و ایران در نظر دارد در افق چشم‌انداز ۲۰ساله، بخش زیادی از گردشگران ۲۰ میلیون‌نفری هدف‌گذاری‌شده را به امر گردشگران سلامت اختصاص دهد و با ارائه خدمات درمانی و تامین سلامت، به توسعه مناسبات با همسایگان خود بپردازد.

آتش‌سوزی‌های عمدی محیط زیست؛ از زغال تا سنجاب

فرمانده یگان محیط زیست کشور ضمن تایید عمدی بودن برخی آتش‌سوزی‌ها در مناطق تحت مدیریت محیط زیست، زغال‌گیری و توسعه اراضی کشاورزی را مهم‌ترین دلیل آتش‌سوزی‌های عمدی دانست و گفت: آتش زدن عمدی درختان بلوط با هدف به دام انداختن سنجاب در دست بررسی است. جمشید محبت‌خانی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون وسعت آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نزدیک به ۳۰۰ هکتار بوده است، اظهار کرد: با توجه به بالا بودن میزان بارش‌های کشور در سال زراعی جاری شاهد تراکم و افزایش ارتفاع پوشش گیاهی در مناطق مختلف کشور هستیم که جای خوشحالی است اما متاسفانه همین وضعیت، پتانسیل حریق را در مراتع و جنگل‌ها بالا برده است. وی با اشاره به ارسال نامه‌ای از سوی یگان حفاظت محیط زیست کشور به ادارات کل محیط زیست استان‌ها با محوریت آتش‌سوزی در مناطق چهارگانه محیط زیست در این باره تصریح کرد: اواخر فروردین‌ماه امسال به دنبال وقوع بارش‌های سنگین در بیشتر مناطق کشور، نامه‌ای را با هدف هشدار و آماده‌سازی استان‌ها برای پیشگیری از وقوع حریق و اطفای آتش‌سوزی‌های احتمالی ارسال کردیم.

سازمان نظام پزشکی درباره آنتن‌فروشی به پزشکان توضیح داد

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی، در ارتباط با صحت اخبار آنتن‌فروشی به پزشکان در سازمان صداوسیما گفت: آمار دقیقی در این رابطه نیست، اما چنین چیزی وجود دارد. محمد جهانگیری (معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی) درباره اخبار منتشره مبنی بر آنتن‌فروشی به پزشکان در سازمان صداوسیما گفت: بر اساس شواهد به دست‌آمده کسانی که این تخلف را به سازمان اعلام کرده‌اند، این موضوع صحت دارد که شرکت‌هایی وجود دارند که در ازای پیشنهاد دریافت مبلغ مشخصی سبب حضور پزشکان در برنامه‌های صداوسیما شوند. آنچه پیش از این توسط اعضای سازمان نظام پزشکی به‌ویژه رئیس سازمان نظام پزشکی دکتر ظفرقندی بیان شده است. سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های تخصصی - پزشکی به این موضوع نقد جدی دارند که پزشکانی که در این برنامه‌ها شرکت می‌کنند، جایگاه علمی مورد نیاز در تخصص مورد ادعایشان را ندارند و مبانی مطرح‌شده توسط آنان مبانی درستی نبوده است. این اقدامات اگر در راستای تبلیغ باشد، سازمان نظام پزشکی که متصدی صدور مجوز تبلیغات برای پزشکان است، اجازه این فعالیت‌ها را نمی‌دهد. معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در رابطه با آمادگی سازمان صداوسیما در راستای بهبود کیفیت اطلاع‌رسانی پزشکی به جامعه اظهار داشت: بارها اعلام کردیم که سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی تخصصی آمادگی دارد در جهت اطلاع‌رسانی سالم و تخصصی با سازمان صداوسیما همکاری کند تا اخبار و دانشی که به جامعه متبادر می‌شود از صحت و ارزش علمی لازم برخوردار باشد.

پیشگیری از اسیدپاشی و لزوم «توقف چرخه خشونت»

کلیات طرح یک‌فوریتی «تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان» در حالی در بهارستان به تصویب رسیده و منتظر بررسی نهایی و تصویب از جهت جزئیات است که قربانیان این رفتار مذموم نه به دنبال تشدید مجازات که به دنبال پایانی بر چنین رفتارهای غیرانسانی‌ای هستند. به گزارش ایرنا، چندی پیش با حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی و همچنین «رضا درمیشیان» کارگردان فیلم «لانتوری» (که فیلمی درباره اسیدپاشی بود) در مجلس شورای اسلامی کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی مطرح شد و به دلیل گستره آرای مخالف و ممتنع و بحث‌ها و لایه‌های پنهانی که این داستان و راه‌های مقابله با آن دارد، تصویب جزئیات طرح به زمان دیگری موکول شد. پس از داستان اسیدپاشی‌های متعددی که در اصفهان و بدون متشاکی مشخص و ظاهراً به قصد کاهش بدحجابی در سال ۱۳۹۳ رخ داد، خشم و جریحه‌دار شدن وجدان عمومی جامعه، باعث تجمعاتی اعتراضی در اصفهان و تهران شد و اصرار بر لزوم تصویب قوانین محکم و شدیدتر در این زمینه شدت یافت؛ مساله‌ای که البته مجلس و دولت نیز تلویحاً موافقت خود را با آن اعلام کرده بود.

دراین پرونده بخوانید ...