شناسه خبر : 31091 لینک کوتاه

تسریع روند فرزندخواندگی

پیش‌بینی وقوع حریق در استان‌های غربی و گلستان در تیرماه

هفته گذشته در حوزه اجتماعی خبرها روندی عادی داشتند. اگر از ماجرای استعفای وزیر آموزش و پرورش و اعلام او برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی فاکتور بگیریم، می‌توان تاکید کرد که خبرهای حوزه اجتماعی چندان جنجالی و پیچیده نبودند. مدیرکل بهزیستی استان تهران با تاکید بر اینکه پروسه فرزندخواندگی تسریع می‌شود، گفت: فرآیند فرزندخواندگی به شکل پایلوت از طریق سامانه مربوط به این موضوع در حال انجام است. به گزارش مهر، داریوش بیات‌نژاد اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۲۸۰۰ متقاضی فرزندخواندگی پشت نوبتی پذیرش در بهزیستی استان تهران هستند و خانواده‌هایی که به دلایل پزشکی صاحب فرزند نشده و تمایل دارند که فرزندی را به فرزندخواندگی بپذیرند، عمده متقاضیان سازمان بهزیستی در این خصوص هستند. بیات‌نژاد تصریح کرد: برخی از خانواده‌ها دنبال فرزندانی با مشکلات درمانی هستند و می‌خواهند آنها را به فرزندخواندگی یا امین موقت بپذیرند و روند درمانشان را دنبال کنند و این در حالی است که در سال‌های اخیر فرآیند فرزندخواندگی در کشور تسریع و تسهیل شده است. وی با اشاره به اینکه در استان تهران فرآیند فرزندخواندگی به شکل پایلوت از طریق سامانه مربوط به این موضوع در حال انجام است، افزود: این سامانه به‌زودی به شکل سراسری در کشور فعالیت خواهد کرد. مدیرکل بهزیستی استان تهران ادامه داد: به دنبال همکاری خوبی که با قوه قضائیه داریم، فرآیند فرزندخواندگی تسهیل شده است؛ اولویت ما هم این نیست که کودکان در مراکز شبانه‌روزی و شیرخوارگاه‌ها نگهداری شوند؛ به همین دلیل به‌محض اینکه مسائل اداری و غربالگری‌های مدنظر انجام شود و با فراهم شدن شرایط واگذاری این کار به سرعت انجام می‌شود.

اولین واکنش بطحایی بعد از استعفا و یاد خیّر مدرسه‌ساز

سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش، اولین مطلب بعد از استعفایش را در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرد. به گزارش فارس، سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در اولین مطلبی که بعد از استعفا در صفحه شخصی خودش در توئیتر منتشر کرد، نوشت: «در روزهایی که جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز برگزار می‌شود دیدن صندلی خالی بزرگمرد خیر مدرسه‌ساز دکتر حافظی بسیار سخت و طاقت‌فرساست. روح آن مرحوم با مردان بزرگ تاریخ بشریت محشور باد.» محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور و بزرگمرد عرصه مدرسه‌سازی بعد از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، روز گذشته چشمانش را برای همیشه بست. حافظی از بنیانگذاران جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور است و طی ۲۳ سال از ایجاد این نهاد، یک‌سوم مدارس کشور توسط خیرین احداث شدند. خبر استعفای سیدمحمد بطحایی روز ۱۶ خردادماه در رسانه‌ها منتشر شد و همان شب نیز رئیس‌جمهور با این استعفا موافقت کرد؛ از آن زمان، بطحایی هیچ واکنشی در خصوص استعفا نداشت و هیچ مطلبی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر نکرده بود.

آموزش‌وپرورش یک لشکر اقتصادی خفته است

از سوی دیگر سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفت: شریف‌ترین قشر جامعه، معلمان هستند و یکی از سرمایه‌های اجتماعی سرمایه‌های نهادی است و بیشتر از سایر اقشار جامعه به صداقت و عدالت حساس هستند. به گزارش ایلنا،‌ سیدجواد حسینی اظهار کرد: آموزش‌وپرورش یک لشکر اقتصادی خفته است که ظرفیت اقتصادی بالقوه‌ای دارد و باید به فعل برسد. سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: حد و حرارت هیچ جامعه‌ای از حد و حرارت معلمان جامعه بالاتر نخواهد رفت و به همین دلیل باید پیگیر ظرفیت اقتصادی آموزش‌وپرورش در جهت ارتقای جایگاه اقتصادی معلمان باشیم، چراکه معلمی، کاری فرهنگی و تعلیم و تربیتی است که در آن کمتر می‌توان به سمت مشاغل اقتصادی رفت. حسینی در ادامه اضافه کرد: در این راستا یکی از کارهای ارزشمند که از سال۱۳۷۴ شروع‌شده است، تاسیس و راه‌اندازی صندوق ذخیره فرهنگیان است.

مونسان: داشتن چند راسته صنایع دستی در شهر موازی‌کاری نیست

رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: داشتن چند راسته صنایع دستی در یک شهر موازی‌کاری محسوب نمی‌شود و اصلاً یکی از اهداف ماست. به گزارش فارس، علی‌اصغر مونسان در حاشیه مراسم افتتاح راسته صنایع دستی در خیابان شهید نجات‌اللهی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشابه خیابان نجات‌اللهی در منطقه ۱۲ شهرداری تهران و در بازار عودلاجان وجود دارد آیا این یک موازی‌کاری به حساب نمی‌آید، گفت: منطقه عودلاجان با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری منطقه ۱۲ احیا و مرمت شد. ما خودمان پس از مرمت، آنجا را به راسته صنایع دستی تغییر دادیم و عملکرد خوبی را هم در آنجا شاهد بودیم. مونسان افزود: داشتن چند راسته صنایع دستی در چند منطقه یک شهر مثل شهر تهران به هیچ عنوان با یکدیگر منافاتی نداشته و مصداق موازی‌کاری نیست. رئیس سازمان صنایع دستی گفت: وقتی ما در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار حجم صادرات صنایع دستی کشورمان بوده و در افق چشم‌انداز قصد افزایش این عدد به دو میلیارد دلار را داریم پس طبیعی است که در یک شهر و در کل شهرهای کشور، متعدد راسته صنایع دستی داشته باشیم.

تجهیز مترو اقدامی عدالت‌گرایانه است

 رئیس شورای شهر تهران گفت: تجهیز مترو اقدامی عدالت‌گرایانه است و باید بدانیم هیچ بهانه و توجیهی برای کوتاهی در معطل گذاشتن انتظارات بحق مردم پذیرفته نیست. به گزارش مهر، محسن هاشمی در جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: از معاون اول ریاست جمهوری که روز گذشته بازدید دقیقی از کارخانه واگن‌سازی تهران داشتند تشکر می‌کنم. همان‌طور که در نظرسنجی‌های علمی مشخص شده است دو اولویت نخست مردم تهران حل مساله ترافیک و آلودگی هواست و تنها راه اصولی حل این دو معضل، توسعه حمل‌ونقل عمومی انبوه‌بر غیرآلاینده، یعنی مترو است. وی ادامه داد: هم‌اکنون زیرساخت‌های مناسبی در شبکه حمل‌ونقل عمومی تهران وجود دارد که ظرفیت بیش از هفت میلیون سفر در روز را دارد اما به دلیل کمبود تجهیزات تنها از یک‌سوم آن ظرفیت استفاده می‌شود و به دلیل نبود واگن به میزان لازم، با وجود افزایش خطوط مترو تهران، تعداد مسافران مترو اندکی کاهش یافته است. رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اگر دولت و مجلس، حمایت لازم را از مترو انجام دهند، چندین برابر هزینه ساخت واگن‌های مترو از محل صرفه‌جویی در سوخت که امروز یک‌پنجم قیمت تمام‌شده آن فروخته می‌شود، به دست می‌آید، تصریح کرد: جان هزاران شهروند تهرانی که براثر آلودگی هوا، استرس و تنش حاصل از ترافیک و آلودگی هوا از بین می‌رود، حفظ می‌شود و اشتغال، رونق تولید داخل و اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌شود. هاشمی ادامه داد: تنها انتظار مدیریت شهری و شهروندان تهرانی از معاون اول ریاست‌جمهوری آن است که مشکل تامین تجهیزات مترو را حل کنند که لازمه آن سه اقدام اداری تخصیص سهمیه یا مسدودی ارزی توسط بانک مرکزی برای تجهیزات مترو، ابلاغ تایید بازپرداخت اصل و سود تسهیلات ارزی توسط سازمان برنامه و بودجه، تخصیص پیش‌پرداخت ریالی و ضمانت‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای تامین‌کننده خارجی تجهیزات است.

آتش در کمین جنگل‌های شمال و زاگرس

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشکیل ستاد حریق در استان‌های زاگرسی گفت: نقشه حریق در عرصه‌های طبیعی آماده و به استان‌ها اعلام شده است. رضا بیانی درباره وقوع آتش‌سوزی‌های اخیر در برخی مناطق کشور به ایلنا گفت: از ابتدای سال جاری تا امروز نزدیک به ۶۵ درصد حریق در عرصه‌های طبیعی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است و نمی‌توانیم بگوییم با حریق گسترده روبه‌رو بوده‌ایم، چراکه در سال گذشته در همین زمان حریق‌های بسیاری داشتیم. به طور مثال در سال گذشته در همین مدت در استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان هم با حریق مواجه بودیم. وی با اشاره به نقشه پیش‌بینی حریق ادامه داد: این نقشه آماده شده و به استان‌ها اعلام شده است. بر اساس اطلاعات لایه‌های رقومی دما، بارندگی، پوشش گیاهی و جاده‌های قابل دسترسی توانستیم اطلاعات ماه‌های آینده را پیش‌بینی کنیم که در آینده کدام مناطق دچار حریق می‌شوند. ۹۰ درصد حریق‌هایی هم که اخیراً اتفاق افتاده است، از لحاظ لایه‌های اطلاعاتی در نقشه پیش‌بینی ما نیز بود. بیانی خاطرنشان کرد: این پوشش گیاهی مطلوب با اولین موج گرما خشک، خشبی و قابل اشتعال می‌شوند. در حال حاضر حوزه زاگرس سطحی با ۱۰ میلیون هکتار با چنین موقعیتی روبه‌رو هستند. یعنی اراضی جنگلی و مراتع درجه ۱ و ۲ هستند که احتمال حریق در آنها زیاد است، البته سازمان جنگل‌ها تمهیدات لازم از جمله نیرو، ادوات و تجهیزات لازم و دیده‌بان‌ها را برای این موضوع در حد بضاعت در نظر گرفته است.

تشکیل ستاد حریق در استان‌های زاگرسی

وی با بیان اینکه ستاد حریق در استان‌های زاگرسی توسط استانداران تشکیل شده است، یادآور شد: نیروهای ارتش، سپاه و هوانیروز از جمله ارگان‌هایی هستند که با تجهیزاتی مانند بالگرد به ما کمک می‌کنند، البته ممکن است این کمک‌ها شدت و ضعف‌هایی داشته باشند، اما در هر صورت به ما در کنترل و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع کمک می‌کنند. مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: معتقدم مردم بیش از همه باید مراقب طبیعت باشند. ما در نقشه‌های ماهواره‌ای تمام نقاطی را که «پس‌چر» مزارع بود و همچنین مزارع دیمی را که مهار در داخل جنگل و مراتع هستند شناسایی و به استان‌ها اعلام کرده‌ایم که در این محل‌ها احتمال وقوع حریق وجود دارد. روستاییان پس‌چر مزارع را آتش زده و این آتش ممکن است به مراتع یا جنگل سرایت پیدا کند. البته در قانون حفاظت از جنگل‌ها مفاد بازدارنده از جمله در مواد ۴۳ تا ۴۵ نیز وجود دارد و احکامی مانند پنج تا شش ماه حبس برای این افراد نیز در نظر گرفته شده است.

بر سر امنیت با هیچ گروهی معامله نمی‌کنیم

فرمانده ناجا با بیان اینکه نیروی انتظامی بر سر امنیت با هیچ گروه و دسته‌ای معامله نمی‌کند، گفت: تلاش می‌کنیم که شاهد هیچ تخلف و جرمی نباشیم و در صورت وقوع سریع درصدد کشف آن برآییم. به گزارش ایسنا سردار حسین اشتری در مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی استان فارس با اشاره به ویژگی‌های خاص، وسعت و اثرگذاری از بعد امنیتی، اقتصادی و سیاسی استان فارس گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته امروز شاهد امنیت بسیار بالایی در استان هستیم. وی با بیان اینکه جرائم خشن در برخی سال‌ها در استان بیش از ۳۰۰ فقره بوده است، اظهار کرد: با تلاش کارکنان انتظامی استان فارس امروز شاهدیم که جرائم خشن به کمتر از ۲۰ درصد و حتی ۱۵ درصد رسیده است. فرمانده ناجا به موقعیت ویژه کشور و شرارت‌های آمریکا و گروه‌های سلفی و تکفیری اشاره کرد و گفت: این تحرکات برای ایجاد ناامنی در کشور بوده است که با مجاهدت‌ها و هوشیاری مردم تمامی توطئه‌ها خنثی شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها