شناسه خبر : 29949 لینک کوتاه

رزمایش قطع اینترنت لغو شد

انتقاد تند مکارم از مواضع روحانی درباره حجاب و فیلترینگ

«تصور کنید یک روز صبح متوجه بشید که تمام سامانه‌های بانکی بانک شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عکس‌العملی خواهید داشت؟ چه کسانی را مسوول می‌دانید؟» این سوالات را هفته گذشته وزیر ارتباطات در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد در گیرودار جنجالی با عنوان «رزمایش قطع اینترنت». ماجرا از یک ادعا شروع شد؛ خبرگزاری تسنیم صبح روز دوم بهمن‌ماه نوشت: «یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی خبر از اجرای رزمایش قطع اینترنت در کشور و نسبت به قطع برخی سرویس‌های مبتنی بر کارت بانکی هشدار داد. نامه یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی حاکی از آن است که به‌ زودی رزمایش قطع اینترنت به‌ صورت مکرر در کشور برگزار خواهد شد تا میزبانی‌های داخلی و میزان اتکا به اینترنت کاهش یابد.» این خبرگزاری در ادامه متنی با عنوان نامه شرکت مورد اشاره منتشر کرد: «پیرو اطلاعیه صادره از شاپرک و بنابر اعلام پدافند غیرعامل کشور، به‌منظور رزمایش قطع اینترنت به اطلاع می‌رساند، تمام سرویس‌های مبتنی بر کارت در تاریخ 7 /11 /1397 از ساعت 10 تا 12 به مدت دو ساعت قطع خواهد بود. در این فرآیند تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد. بدیهی است پس از پایان رزمایش تمامی سرویس‌ها به حالت عادی خود باز خواهند گشت. در آینده نزدیک این رزمایش به‌تناوب تکرار شده و در نهایت تمامی پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند از سرویس پرداخت خارج خواهند شد. لذا پیشنهاد شده است نسبت به انتقال سرور خود به داخل کشور اقدام کنند.»

خبرگزاری ایسنا نیز درباره ماجرای این «رزمایش» نوشت: «در نامه‌ای منتسب به دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز سه‌شنبه دوم بهمن‌ماه در برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از شرکت شاپرک (شرکت وابسته به بانک مرکزی) خواسته شده با توجه به برگزاری رزمایش سراسری در تاریخ هفتم بهمن‌ماه و متعاقباً قطعی خدمات پرداخت شتابی، کلیه مستندات قانونی راجع به ضرورت انتقال سرورها به داخل کشور و عدم ارائه سرویس به پذیرنده‌هایی که دارای سرویس خارجی هستند را به وزارت ارتباطات ارائه کنند.»

پس از انتشار این اخبار موجی از اظهار نگرانی درباره قطع شبکه اینترنت شکل گرفت و انتقادات گسترده‌ای علیه این «رزمایش» مطرح شد. حتی وزیر ارتباطات نیز که اعلام کرد: «زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساخت‌های حیاتی کشور محسوب می‌شود، باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد. تست امروز پدافند غیرعامل بر روی شرکت سداد، برای سنجش تاب‌آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد»، در صفحه شخصی خود در توئیتر به‌شدت از عبارت «رزمایش قطع اینترنت» انتقاد کرد: «عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی کشور، به‌کار برده شد. این‌گونه ناشی‌گری می‌کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می‌دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.» یک روز بعد آذری‌جهرمی از لغو این برنامه خبر داد: «امروز در حاشیه دولت، همه از رزمایش! پرسیدند، دیشب، گزارش کردم که برای چک تاب‌آوری زیرساخت بانکی در برابر تحریم روش‌های دیگری جز قطع اینترنت شرکت سداد هم وجود داشت. گزارشی دریافت کردم که این برنامه لغو شده است. ضمناً سداد صلاحیت الزام شرکت‌ها به انتقال سرورها به داخل کشور را ندارد.»

خبرگزاری ایسنا نیز نوشت: «بنا بر اظهارات مطرح‌شده، به نظر می‌رسد این رزمایش، ارتباطی با قطع شبکه اینترنت ندارد و ظاهراً اختلال مورد اشاره صرفاً مربوط به بهره‌برداری از سرویس پرداخت از طرف سایت‌هایی که سرورهای آنها در خارج از کشور قرار دارند بوده و ارتباطی با اتصال به اینترنت به صورت عمومی ندارد.» این خبرگزاری به نقل از محمدمهدی صادق، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد، نیز نوشت: «اساساً طرح شایعه قطع اینترنت و هر نوع گمانه‌زنی بی‌اساس در این زمینه و اعلام هرگونه الزام و اجبار در خصوص انتقال سرورها به داخل کشور از طرف این شرکت و شرکت شاپرک قویاً تکذیب می‌شود.»

مکارم: سخنان رئیس‌جمهور زننده بود

بحث بر سر اینترنت و قطع و وصل و فیلترینگ محدود به ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت نماند. هفته گذشته آیت‌الله مکارم‌شیرازی در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری که از فیلترینگ و دستگیری دختران و زنان به خاطر حجاب انتقاد کرده بود، گفت: «اخیراً جناب رئیس‌جمهور دو جمله درباره مساله حجاب و فضای مجازی گفتند که متاسفانه هر دو زننده بوده است.» آن‌طور که ایسنا گزارش داده، این مرجع تقلید در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با اشاره به اینکه حجاب جزو مسائل ضروری است، ادامه داد: رئیس‌جمهوری که قسم خورده است ارزش‌های اسلامی را حفظ کند، باید به قسم خود پایبند باشد. ما اگر این همه شهید دادیم، برای ارزش‌های اسلامی بوده است. اگر به قول غربی‌ها در منطقه اولین قدرت هستیم، آن هم بر اثر اسلام است. این را باید حفظ کرد. شما رئیس‌جمهوری اسلامی هستید، نه رئیس‌جمهور کشور دموکراتیک سکولار. درباره فضای مجازی هم ببینید که چه فسادهایی رخ داده است، ما منکر این فضا نیستیم، اما باید جلوی مفاسد را گرفت، بنده از برخی از قضات محترم دادگستری شنیده‌ام که می‌گفتند اکثر طلاق‌هایی که واقع می‌شود مرتبط با وسوسه‌های فضای مجازی است و اکثر بدآموزی‌ها و انحرافات هم مربوط به این فضاست. کسی نمی‌گوید فضای مجازی را حذف کنید، بلکه باید این فضا را اصلاح کرد، رئیس‌جمهور در سخنان خود می‌گوید وقتی مردم همه چیزی را خواستند، نباید جلوی خواست آنان را گرفت، که در پاسخ باید گفت اگر مردم همه چیز را می‌فهمند، پس در دادگستری و تعزیرات را هم ببندید. یقیناً یک عده خطاکار در کشور وجود دارند که باید جلوی آنان را گرفت.»

یک گام دیگر برای اعطای تابعیت ایرانی از طریق مادر

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست 30 دی‌ماه این کمیسیون خبر داد و گفت: فرزندان حاصل از چنین ازدواج‌هایی با ارائه درخواست به تابعیت ایران درمی‌آیند. به گفته حسن نوروزی جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست این کمیسیون با حضور کارشناسانی از دولت، نیروی انتظامی، مرکز پژوهش‌ها، وزارت دادگستری و قوه قضائیه بررسی و تصویب شد. آن‌طور که خبرگزاری خانه ملت نقل کرده،‌ نوروزی اعلام کرد: «بر اساس این ماده واحده فرزندان حاصل از چنین ازدواج‌هایی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می‌شوند قبل از 18 سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی به تابعیت ایران درمی‌آیند و فرزندان مذکور در صورت عدم تقاضای مادر می‌توانند پس از رسیدن به سن 18 سال شمسی تقاضای تابعیت ایران را کنند که در صورت فقدان مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات) به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند. همچنین پاسخ به استعلام امنیتی باید ظرف سه ماه انجام شده و نیروی انتظامی نسبت به پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی مذکور اقدام کند. بر اساس تبصره این ماده واحده در صورتی که پدر یا مادر متقاضی در قید حیات نبوده و یا در دسترس نباشند در صورت ابهام اثبات نسب در دادگاه صالحه انجام می‌شود.»

کمیسیون قضایی مجلس اخیراً با افزایش حداقل سن ازدواج و ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال مخالفت کرده بود. سخنگوی این کمیسیون هفته گذشته در یک نشست درباره این موضوع حاضر شد و آن‌طور که خبرآنلاین گزارش داده، با اشاره به بار روانی عبارت «کودک‌همسری» اظهار کرد: «دختر ۱۵ساله کودک نیست و آمادگی پذیرش مسوولیت زندگی را دارد و ما باید برای دختران طالب شوهر یک فکری بکنیم نه اینکه مانع ازدواج دیگران هم شویم.»

۵۰ میلیون نفر تحت تنش آبی

به دلیل کاهش بارش‌ها در سال آبی ۹7-۹6 مناطق زیادی از کشور در تابستان سال ۹۷ تحت تنش آب شرب قرار گرفته است. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 8 /36 میلیون نفر (معادل ۴۶ درصد جمعیت کشور) تحت تنش آب شرب قرار گرفت. خبرآنلاین نوشت: در گزارش «بررسی آخرین وضعیت آب شرب در کشور» مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمده است: «در تابستان سال ۹۷ به دلیل کاهش بارش‌ها در سال آبی ۹7-۹6 مناطق زیادی از کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 8 /36 میلیون نفر (معادل ۴۶ درصد جمعیت کشور) تحت تنش آب شرب قرار گرفت.» گزارش منتشرشده توسط مرکز پژوهش‌ها اما وضعیت خطرناک‌تری هم برای آینده کشور پیش‌بینی می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که تا سه سال دیگر جمعیتی که تحت تنش آبی هستند ۱۵ میلیون نفر افزایش پیدا می‌کند.

کلانتری: نمی‌توانم به مردم دروغ بگویم

در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: توسعه کشور طی چهار دهه گذشته یک قربانی به نام محیط زیست داشته است. نمی‌توانم از عملکرد محیط زیست دفاع کنم. عیسی کلانتری گفت: در آستانه ورود به چهلمین سال انقلاب هستیم. کشور در بخش‌های مختلف از جمله بهداشت، صنایع، خدمات و... توسعه پیدا کرده است و توسعه مناسبی در حوزه‌های مختلف به شکل متناسب نسبت به عمر انقلاب رخ داده است اما تنها حوزه‌ای که در آن نه‌تنها وضعیت بهبود نیافته بلکه قربانی توسعه نیز شده، محیط زیست است. طبق گزارش ایسنا، کلانتری در ادامه گفت: متاسفانه در زمینه فرسایش خاک، وضعیت آب، از بین رفتن پوشش‌های جنگلی، آلودگی هوای کلانشهرها و بهره‌وری انرژی اتفاقات بدی افتاده است. کشور ما بعد از روسیه به عنوان کشوری که بیشترین هدررفت انرژی را در جهان دارد، شناخته می‌شود. شدت انرژی در ایران ضریب 23 /0 دارد و در روسیه ضریب شدت انرژی 32 /0 است، بنابراین کشور ما بعد از روسیه بدترین وضع را در زمینه بهره‌وری انرژی دارد. جالب است بدانیم که حتی از کشوری مثل عربستان نیز در بخش انرژی کم‌بهره‌ورتر هستیم. نمی‌توانم به مردم دروغ بگویم که وضعیت محیط زیست ما بهتر شده است چه قبل و چه بعد از انقلاب اصول اولیه حفظ محیط زیست را رعایت نکردیم. حتی مهندسان ما جهت وزش باد را در محل احداث یک نیروگاه در نظر نگرفتند.

سگ‌گردانی ممنوع

رئیس حوزه قضایی لواسانات با دستور به رئیس کلانتری ۱۶۶ لواسانات، سگ‌گردانی در پارک‌ها را ممنوع اعلام کرد. در بخشی از این دستور به حادثه‌ای اشاره شده که اخیراً در پارک دریاچه لواسان به علت سهل‌انگاری صاحب سگ برای یک دختربچه رخ داده و در فضای مجازی انعکاس گسترده‌ای پیدا کرده است. در این حادثه دخترک بر اثر حمله سگ دچار جراحات شدیدی شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها