شناسه خبر : 28825 لینک کوتاه

خشم زمین و دریا

زلزله و سونامی در اندونزی بیش از هزار تن را به کام مرگ برد

پس از وقوع چندین لرزه، یک زلزله بزرگ 5 /7 ریشتری جزیره «سولاوسی» اندونزی را لرزاند. مرکز این زلزله 5 /7 ریشتری، که بیش از هزار قربانی بر جای گذاشت، در ۸۰ کیلومتری شهرهای «دونگالا» و «پالو» در مرکز استان سولاوسی و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بود. بر اساس گزارش‌ها بیش از ۶۰۰ هزار نفر در شهرهای «دونگالا» و «پالو» زندگی می‌کنند.

پس از وقوع چندین لرزه، یک زلزله بزرگ 5 /7 ریشتری جزیره «سولاوسی» اندونزی را لرزاند. مرکز این زلزله 5 /7 ریشتری، که بیش از هزار قربانی بر جای گذاشت، در ۸۰ کیلومتری شهرهای «دونگالا» و «پالو» در مرکز استان سولاوسی و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بود. بر اساس گزارش‌ها بیش از ۶۰۰ هزار نفر در شهرهای «دونگالا» و «پالو» زندگی می‌کنند. پیش از وقوع این زلزله، زمین‌لرزه قدرتمند دیگری این منطقه را لرزانده و یک کشته و 10 زخمی بر جای گذاشته بود. اما در پی وقوع زمین‌لرزه 5 /7 ریشتری، شهر پالو در جزیره سولاوسی در شمال اندونزی، با امواج سهمگین سونامی روبه‌رو شد. سونامی در نخستین دقایق روز شنبه (به وقت محلی) در شمال اندونزی به وقوع پیوست.

در این حادثه مهیب ده‌ها واحد مسکونی تخریب شد. شمار قربانیان زلزله و سونامی در اندونزی روز دوشنبه حدود ۸۴۰ تن اعلام شده بود، اما روز سه‌شنبه این آمار به هزار و 243 تن افزایش پیدا کرد. همچنین در ادامه عملیات جست‌وجوی قربانیان این حادثه، نیروهای امدادگر پس از ۹۰ دقیقه جست‌وجو در میان گل‌و‌لای توانستند اجساد 34 دانش‌آموز را که بر اثر رانش زمین در زیر آوارهای ساختمان یک کلیسا در یک منطقه کوهستانی مانده بودند، خارج کنند. با افزایش تلفات حادثه، به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار گورهای جمعی فراهم شد تا عملیات دفن قربانیان با سرعت بیشتری انجام شود. در این روز گزارشی هم از فرار حدود ۱۲۰۰ متهم از سه زندان در مناطق زلزله‌زده جزیره «سولاوسی» منتشر شد.

بعد از ظهر چهارشنبه (11 مهرماه) خبرگزاری ایسنا شمار قربانیان زمین‌لرزه و سونامی در این کشور را هزار و 407 تن اعلام کرد. این خبرگزاری به نقل از رسانه‌های خارجی نوشت: «طبق اعلام مقامات محلی، محموله کمک‌های امدادی و مواد غذایی در حال ورود به این شهر است. پیش از این بازماندگان این حادثه به آب و برق دسترسی نداشتند. با افزایش تنش‌ها و تقاضا برای دریافت کمک‌های امدادی، نیروهای پلیس از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در برابر غارتگران حفاظت می‌کنند. همچنین در گزارشی اعلام شده که پلیس اندونزی اقدام به شلیک گلوله‌های هوایی و استفاده از گاز اشک‌آور کرده چراکه تعدادی از مردم زلزله‌زده قصد سرقت مواد غذایی از یک فروشگاه را داشته‌اند.»

پنج روز پس از وقوع زلزله و سونامی در جزیره «سولاوسی» اندونزی، کوه آتش‌فشانی «سوپوتان» در این استان فوران کرد. این بدان معناست که مردم باید از نزدیک شدن به منطقه اطراف آتش‌فشان خودداری کنند.