شناسه خبر : 28579 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رای دادی و تحمل بایدت

جنجال نقاشی‌های تهمینه میلانی

سخنان وزیر بهداشت در نیشابور یک بار دیگر خبرساز شده است. او هفته پیش در واکنش به اعتراض‌هایی که از وضعیت کشور می‌شد، گفت: رای دادید، باید تحمل کنیم، فعلاً مدیریت همین است!

سخنان وزیر بهداشت در نیشابور یک بار دیگر خبرساز شده است. او هفته پیش در واکنش به اعتراض‌هایی که از وضعیت کشور می‌شد، گفت: رای دادید، باید تحمل کنیم، فعلاً مدیریت همین است!

اظهارات حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در مراسم افتتاح اورژانس هوایی و دانشکده پرستاری و مامایی در پردیس دانشکده پزشکی نیشابور البته بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها و افکار عمومی و شبکه‌های اجتماعی داشت. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این سفر گفته است: فعلاً مدیریت همین است، شما مردم رای داده‌اید، رئیس‌جمهور و مجلس انتخاب کردید و آنان نیز وزیر و مدیر انتخاب کردند، پس بی‌خود اعصاب، روح و روان همدیگر را آزار ندهیم. بسیاری از کاربران نسبت به این گفته وزیر بهداشت واکنش‌های تندی نشان دادند. به گفته آنها، مردم بر اساس وعده‌هایی که داده شده رای دادند بنابراین تا زمانی که وعده‌ها محقق نشود حق مطالبه خواسته‌هایشان را دارند. عده‌ای از کاربران نیز معتقدند که این حرف وزیر بهداشت شاید از روی فشار بوده است و قصد توهین نداشته است. پرویز سروری فعال سیاسی اصولگرا با انتقاد از اظهارات برخی از اعضای دولت مبنی بر اینکه مردم، چون رای دادند، باید تحمل کنند، تصریح کرد: در کل معتقدم این حرف که رای دادید باید تحمل کنید سخن بی‌منطقی است. چراکه در حال حاضر مردم از دولت مطالبه دارند و خواستار تحقق مطالبات خود هستند.

عذرخواهی تهمینه میلانی و جنجال نقاشی‌های کپی

عذرخواهی تهمینه میلانی کارگردان سینما که با نمایشگاه نقاشی در هفته گذشته بسیار جنجالی شد، از جمله سوژه‌های پرحرف و حدیث بود. میلانی بعد از شدت گرفتن انتقادات از نمایشگاهش و اتهام کپی بودن آثارش نوشت: دوستان عزیز، من الان رفتم jenny_meilihove و این تصویر رو دیدم و متوجه شباهت نقاشی خودم با کار ایشان شدم. از این بابت قلباً متاسفم. این تابلو را از نمایشگاه خارج می‌کنم. مطمئن نیستم که این تصویر را روی یک کارت‌پستال یا در فیس‌بوک دیده باشم و در ناخودآگاهم نقش بسته است، یا نقاشی ایشان به نقاشی من شباهت دارد. این نقاشی پنج سال پیش کشیده شده است. ایشان را تا دیشب نمی‌شناختم. اگر نقاشی ایشان تاریخی قدیمی‌تر داشته باشد مساله‌ای است که متاسفانه در عالم هنر اتفاق می‌افتد. در ضمن به دوستانی که گالری ایوان را متهم به کسب درآمد می‌کنند، عرض می‌کنم که کلیه عواید این نمایشگاه صرف خیریه می‌شود. حاشیه‌های نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی به‌جایی رسید که در نهایت دو روز بعد از آغاز برپایی و «ارائه مستنداتی مبنی بر کپی بودن کارها»، گالری برگزارکننده تصمیم به لغو آن گرفت. به گزارش ایسنا، نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» از همان آغاز برگزاری، با واکنش و حواشی زیادی روبه‌رو شد و عده‌ای از هنرمندان عرصه تجسمی اظهار کردند که نقاشی‌های میلانی کپی آثار یک نقاش فرنگی است. با این حال عذرخواهی کافی نبود و معترضان خواهان لغو نمایشگاه بودند؛ اتفاقی که در نهایت گالری ایوان دو روز بعد از برگزاری به آن تن داد. «افشین پرورش» عکاس و منتقد هنری از جمله معترضان به نمایشگاه تهمینه میلانی بود. او در پستی حاوی این خبر که نمایشگاه «فیلم‌هایی که نساختم» لغو شد، در اینستاگرامش نوشت: «در پی اعتراض گسترده هنرمندان، دانشجویان، اساتید و کارشناسان تجسمی، «گالری ایوان» به نمایش تولیدات «تهمینه میلانی» خاتمه داد. بدین وسیله از تمامی عزیزانی که روز جمعه در افتتاحیه این نمایشگاه حضور یافته و اعتراض خود را به نمایش چنین تولیدات ضعیف و سطح پایینی نشان داده بودند، تشکر می‌کنم. فضای گالری‌ها حق هنرمندان است و هیچ فرد بی‌صلاحیتی حق این را ندارد که به واسطه ارتباطات خاص، سرمایه، شهرت یا...، فضای آنها را اشغال کند. موفقیت در این رویداد خاص نشان داد که می‌شود با اتحاد و همبستگی و پیگیری مداوم، تاثیرگذار بود و جامعه تجسمی را از فساد و سقوط نجات داد.» با این حال میلانی دو ساعت قبل از انتشار این گزارش و پس از اینکه لغو نمایشگاهش را اعلام کرد، در پستی جدید این‌گونه عنوان کرد که عده‌ای قصد به هم ریختن نمایشگاهش را داشته‌اند و در این ارتباط به نام افشین پرورش هم اشاره کرده است. او توضیح داده که به زودی اخبار جدیدی برای گروهی را که پیگیر نقاشی «جنی میلی هو» هستند هم منتشر می‌کند. میلانی در این پست جدید گفته است که به نظر می‌رسد نقاشی وی قبل از جنی‌میلی هو کشیده شده است.

 ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم

حوری قدیمی مدیر گالری ایوان که برپایی این نمایشگاه را بر عهده داشت، به ایسنا درباره صحت لغو نمایشگاه «فیلم‌هایی که نساختم» و علت آن گفت: بله برگزاری نمایشگاه «فیلم‌هایی که نساختم» لغو شد. ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم. در دو روز برگزاری نمایشگاه، عده زیادی از هنرمندان و اساتید واکنش‌های منفی نسبت به نقاشی‌های خانم میلانی داشتند. او افزود: ما نیز از ابتدا، واکنش‌ها و حواشی آنها را دنبال می‌کردیم. اما باید بگویم که کسی به طور قطع از کپی بودن کارها نمی‌گفت. امروز مستنداتی مبنی بر صحت کپی بودن نقاشی‌های میلانی به دستمان رسید. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتم نمایشگاه را لغو کنم. قدیمی همچنین بیان کرد: البته اکثر مواقع در عرصه هنر تضادها و جنبه‌گیری‌های شخصی در رابطه با فعالیت هنری برخی صاحب‌نظران وجود دارد.

این گالری‌دار درباره دلیل خود برای برگزاری نمایشگاه «فیلم‌هایی که نساختم» در گالری «ایوان» گفت: خانم میلانی در عرصه هنر فرد شناخته‌شده و صاحب اعتباری است و ما هم گمان می‌کردیم حتماً آثار خوبی را ارائه خواهند داد.

او اضافه کرد: ما نیز همانند دیگر گالری‌ها دوست داشتیم با چنین فردی کار کنیم. تهمینه میلانی سال گذشته یک نمایشگاه عکس در گالری «آریانا» داشت که با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد. به همین دلیل می‌خواستیم اولین گالری باشیم که از آثار ایشان در حوزه نقاشی حمایت می‌کنیم. قدیمی در عین حال معتقد است که هر کسی می‌تواند از هر حوزه‌ای وارد هنر شود. حال آنکه یک هنرمند نقاش هم می‌تواند شاعر باشد. او در همین راستا بیان کرد: هنر تنها مختص به عده‌ای خاص نیست و محدودیت ندارد.

این نقاشی‌ها اصیل نیست

مهر نیز در گزارشی از متوقف شدن نمایش نقاشی‌های تهمینه میلانی نوشت: تعدادی از هنرمندان نیز نقاشی‌های تهمینه میلانی را ضعیف و کپی‌شده از آثار «Jenny Meilihove» که در حوزه طراحی کتاب کودک و کارت‌پستال فعال است و برخی آثار «آمادئو مودیلیانی» نقاش مشهور ایتالیایی برشمردند. آنها به قیمت‌گذاری بالای این نمایشگاه اشاره و ابراز کردند که ۲۵ میلیون تومان قیمت مناسب چنین آثاری نیست. سعید فلاح‌فر کارشناس و منتقد هنری خطاب به تهمینه میلانی، فیلمساز، چندین سوال مطرح می‌کند و می‌گوید: خانم میلانی عزیز، من هم مثل همه شما اهالی سینما حق دارم دوربین فیلمبرداری گوشی‌ام را روشن کنم و فیلم بسازم. هیچ‌کس هم حق ندارد جلوی کارم را بگیرد، اما آیا حق دارم با سلیقه مخاطب بازی کنم؟ آیا حق دارم زحمت سینماگران را برای ارتقای سواد عمومی نقش بر آب کنم؟ آیا اجازه دارم با رابطه و استفاده از نام و شهرت و پارتی، بهترین فصل اکران سینما را اشغال کنم؟ آیا اجازه دارم از ناآگاهی مخاطب برای دزدیدن مخاطب شما استفاده کنم؟ آیا اجازه دارم از اطمینان مردم به دانش و سلیقه خودم سوءاستفاده کنم؟ آیا اگر صندلی کارگردانی خالی بود، حق دارم رویش بنشینم؟ شاید این کار کاسبی خوبی هم باشد، اما آیا این شیوه کاسب‌کارانه در شأن هنر و همان فرهنگی که شما دم از آن می‌زنید، است؟ این زکات محبوبیت و شهرت است؟ اگر به فکر آبروی حرفه‌ای خودتان نیستید، حداقل نگران حرفه نقاشی باشید و به زحمت هنرمندان این رشته احترام بگذارید.

احتمالاً آشوبگران بصره هورالعظیم را به آتش می‌کشند

هورالعظیم هنوز می‌سوزد و بعد از حمله عراقی‌ها به کنسولگری ایران در بصره حواشی بیشتری پیرامون این موضوع مطرح شده است. معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست احتمال آتش زدن هورالعظیم از سوی آشوبگران بصره را قوی دانست و گفت: وزیر محیط زیست عراق برای مذاکره در این خصوص به ایران دعوت شده است. مسعود تجریشی معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست، در خصوص آخرین وضعیت آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم به خبرگزاری فارس گفت: امحای زمینی آتش در این منطقه جوابگو نیست و تنها اقدام صورت‌گرفته و نیمه موثر، آبپاشی از طریق هلیکوپتر و هواپیما بوده است. وی ادامه داد: این تالاب آنقدر خشک است که به محض خاموش کردن آتش، آتش دوباره زبانه می‌کشد.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه رایزنی با مسوولان عراقی از سوی وزارت امور خارجه در این زمینه آغاز شده است، گفت: دو هفته پیش که به همراه کلانتری به خوزستان سفر کرده بودیم، در تماس تلفنی با وزیر محیط زیست عراق از وی دعوت شد برای مذاکره در این خصوص به ایران بیاید.

شهرداری در دریافت رشوه و پارتی‌بازی رتبه اول را دارد

حسن عابدی‌جعفری (مجری طرح سنجش فساد در شهرداری تهران) با اشاره به نتایج تحقیق خود درباره فساد در شهرداری گفت: در میان تمام دستگاه‌ها، هنوز شهرداری در زمینه میزان دریافت رشوه و پارتی‌بازی رتبه اول را دارد. در این میان کارمند شهرداری هم با خود فکر می‌کند باید از این نمد برای خود کلاهی ببافد. به همین دلیل پدیده رشوه رخ می‌دهد و کارمندان با دریافت رشوه از مراجعان به نوعی سهم خود را دریافت کرده یا آنکه پارتی‌بازی می‌کنند.

به گزارش ایلنا، حسن عابدی‌جعفری، وزیر بازرگانی دولت میرحسین موسوی و از استادان بازنشسته هیاتِ علمی دانشگاه تهران است. او از دهه ۸۰ همزمان با صدور فرمان ۸ ماده‌ای رهبری درخصوص مقابله با فساد، عمده فعالیت‌های خود را به مبارزه و تحقیق در خصوص فساد اختصاص داده است و امروز با دستگاه‌های مختلف ازجمله شهرداری برای شناخت و ارزیابی میزان فساد و سلامت اداری همکاری می‌کند. او مجری طرح سنجش فساد در شهرداری تهران بوده و به دعوت محمدباقر قالیباف (شهردار سابق تهران) میزان سلامت اداری را در شهرداری تهران مورد سنجش قرار داده است. این استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگویش با ایلنا، نتیجه تحقیقات خود را در خصوص فساد در شهرداری تهران تشریح کرده و معتقد است این سازمان در سرلیست فساد قرار داشته و نیازمند کار ویژه در رابطه با فساد است.

ناظم مدرسه غرب تهران، از اولیای دانش‌آموزان شکایت کرد

ماجرای ناظم متعرض در مدرسه‌ای در غرب تهران همچنان خبرساز است. حکم محکومیت ناظم مدرسه غرب تهران که در آن، فرد مزبور به آزار جنسی بچه‌ها می‌پرداخت عیناً تایید شد و او باید 10 سال حبس و 74 ضربه شلاق را تحمل کند، ولی نکته اینجاست این محکوم اقدام به شکایت علیه برخی از اولیای دانش‌آموزان کرده است. به گزارش خبرآنلاین، ناظم مدرسه غرب تهران، که برخی دانش آموزان را اذیت و آزار داده بود، به شلاق و زندان طولانی‌مدت محکوم شد و حکم او قطعیت یافت. اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران درباره آخرین مرحله از تجدیدنظرخواهی این متهم گفت: دادگاه تجدیدنظر با رسیدگی به تجدیدنظرخواهی متهم و وکیل مدافع وی ضمن رد تجدیدنظرخواهی رای دادگاه بدوی را عیناً تایید کرد.  

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها