شناسه خبر : 27861 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بازگشت سپنتا

رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا

مجمع تشخیص مصلحت نظام به حضور اقلیت‌ها در شوراهای اسلامی شهر و روستا رای داد و به این ترتیب سپنتا نیکنام، تنها عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد، که با رای دیوان عدالت اداری تعلیق موقت شده بود، به جایگاه خود در شورای این شهر بازگشت و عصر روز شنبه 30 تیرماه در صحن علنی شورا حضور یافت.

مجمع تشخیص مصلحت نظام به حضور اقلیت‌ها در شوراهای اسلامی شهر و روستا رای داد و به این ترتیب سپنتا نیکنام، تنها عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد، که با رای دیوان عدالت اداری تعلیق موقت شده بود، به جایگاه خود در شورای این شهر بازگشت و عصر روز شنبه 30 تیرماه در صحن علنی شورا حضور یافت. عضویت او در شورای شهر یزد به دلیل مسلمان نبودن به حالت تعلیق درآمده بود. نیکنام در دوره قبلی شوراها نیز عضو شورای اسلامی شهر یزد و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این شورا بود. او در سال ۱۳۹۶ در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با کسب 21 هزار و 717 رای به‌عنوان هفتمین عضو شورای شهر یزد انتخاب شد، ولی با شکایت علی‌اصغر باقری، نامزد شکست‌خورده اصولگرای این انتخابات که نفر چهل‌وپنجم بود، در مهرماه سال گذشته، عضویت سپنتا نیکنام در شورای اسلامی شهر یزد به دلیل مسلمان نبودن توسط شعبه ۴۳ دادگاه دیوان عدالت اداری معلق شد.

این پرونده پس از اظهارنظرهای فراوان، به فقهای شورای نگهبان سپرده شد که در نهایت این شورا رای به لغو عضویت نیکنام داد. مجلس شورای اسلامی برای حل این موضوع در اقدامی طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را با دو فوریت به مجلس ارائه کرد که در جلسه 21 آذر با 152 رای موافق با اصلاح آن موافقت شد. در اصلاحیه ماده 30 تبصره یک آمده است: اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند. اما این طرح مجلس با ایراد شورای نگهبان مواجه شد. در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه 24 دی 96 با اصرار بر مصوبه قبلی خود، این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند. سرانجام در روز 30 تیرماه سال جاری با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به حضور اقلیت‌ها در شوراهای اسلامی شهر و روستا، سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد بازگشت. بازگشت سپنتا نیکنام به صحن شورای شهر موجی از رضایتمندی را برای مردم به‌ ویژه شهروندان یزدی به همراه داشت. او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: شاید بزرگ‌ترین نکته این ماجراها این بود که فهمیدم چقدر مردم ایران مهربان هستند. هرکجا که می‌رفتم لطف مردم شامل حال من می‌شد و به قولی همدلی و ابراز لطف می‌کردند. فهمیدم که هشتگ «با هم بودنمان پیروزی است» کاملاً دقیق است. وقتی ما مردم با هم باشیم و موضوعی را یک‌صدا فریاد بزنیم و بخواهیم، اتفاق می‌افتد. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها