شناسه خبر : 26871 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مصائب دیار کهن

کدام چالش‌ها گریبان توسعه استان فارس را گرفته است؟

استان فارس از معدود نقاط ایران است که چهره به کتیبه‌ها و نقش و نگارهای باستانی، حال و هوای شاعرانه، باغ‌های سبز و خرم، خانه‌ها و بناهای تاریخی،‌ دشت‌های فراخ و نرگس و نارنج و ترنج آراسته اما باید بدانیم که این دیار مصائبی هم دارد. علاوه بر روی زیبای آن،‌ جدی‌ترین رنج این سال‌های استان فارس و مردمانش بحران آب و خشکسالی است.

زینب موسوی: استان فارس از معدود نقاط ایران است که چهره به کتیبه‌ها و نقش و نگارهای باستانی، حال و هوای شاعرانه، باغ‌های سبز و خرم، خانه‌ها و بناهای تاریخی،‌ دشت‌های فراخ و نرگس و نارنج و ترنج آراسته اما باید بدانیم که این دیار مصائبی هم دارد. علاوه بر روی زیبای آن،‌ جدی‌ترین رنج این سال‌های استان فارس و مردمانش بحران آب و خشکسالی است. چهارمین استان پهناور ایران این روزها در محاصره چالش‌های ناشی از این بحران روزگار می‌گذراند؛ چالش‌هایی که بزرگ‌ترین موانع را در مسیر توسعه آن قرار داده و روند پیشرفت همه‌جانبه آن را کند کرده است. استان فارس با همه زیبایی‌ها و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی‌اش،‌ دهمین استان ایران از منظر نرخ بالای بیکاری است. بر اساس آخرین آمارهای رسمی،‌ نرخ بیکاری 1 /12 درصد برای این استان به ثبت رسیده است. این آمارها همچنین از وضعیت متوسط در شاخص مشارکت اقتصادی در فارس حکایت دارد. آخرین نرخ مشارکت اقتصادی ثبت‌شده برای این استان 5 /37 درصد بوده که فارس را در کشور بر پله هجدهم می‌نشاند.

استان فارس با جمعیت چهار میلیون و 851 هزار و 274 نفر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت کشور به شمار می‌آید. گرچه فارس در دو شاخص توسعه‌ای یادشده، وضعیت مساعدی ندارد اما نرخ بالای باسوادی آن که 32 /86 درصد به ثبت رسیده و آن را در جایگاه پنجمین استان باسواد ایران نشانده، تنها گوشه‌ای از ظرفیت‌های توسعه‌ای است که این استان دارد.

البته در این میان، رقابت چالش‌ها و فرصت‌ها در استان هم جالب توجه است. آنجا که ضعف زیرساخت‌های گردشگری،‌ گوی سبقت را از جاذبه‌های فراوان این استان می‌رباید و رونق گردشگری را با موانع جدی روبه‌رو می‌کند. استان فارس با سابقه تاریخی، ابنیه، باغ‌ها و آثار باستانی و نیز جاذبه‌های طبیعی،‌ گرچه هم‌اکنون یکی از قطب‌های گردشگری ایران است اما می‌توانست به قطب گردشگری دنیا تبدیل شود و در این میان آنچه بیش از همه خودنمایی می‌کند،‌ غفلت از توجه،‌ حمایت و سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری است.

از سوی دیگر گرچه اقلیم مساعد زمینه را برای تولید فرآورده‌های باغی، زراعی و دامی به ‌عنوان مواد اولیه صنایع غذایی و تبدیلی فراهم ساخته اما در مقابل، خشکسالی کشاورزی را در برخی نقاط این استان بی‌رمق کرده و همین امر چالش‌های اجتماعی نظیر بیکاری و مهاجرت را در پی داشته است.

در این پرونده به بهانه 15 اردیبهشت‌ماه که به نام روز شیراز نامگذاری شده است، از چالش‌ها در مسیر توسعه استان فارس می‌گوییم؛‌ چالش‌هایی که در رقابت تنگاتنگ با فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوان، این استان را از رسیدن به نقطه مطلوب باز داشته است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها