شناسه خبر : 26503 لینک کوتاه

بخشایش لازم نیست اعدامش کنید

برف بهاری در خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر

آخرین روزهای فروردین‌ماه با بارش شدید باران، برف و تگرگ و وزش باد و در برخی مناطق کشور، توفان سپری شد. دمای تهران کاهش پیدا کرد و باد و باران بهاری هوای پایتخت را به شرایط سالم و پاک رساند.

آخرین روزهای فروردین‌ماه با بارش شدید باران، برف و تگرگ و وزش باد و در برخی مناطق کشور، توفان سپری شد. دمای تهران کاهش پیدا کرد و باد و باران بهاری هوای پایتخت را به شرایط سالم و پاک رساند. در مناطقی از استان‌های البرز، قزوین، زنجان، گلستان، آذربایجان غربی، مازندران، همدان، کردستان، خراسان شمالی و اردبیل نیز برف بارید. در مواردی بارندگی باعث لغزندگی راه‌ها و تعطیلی مدارس هم شد. طبق گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، تا 27 فروردین بارش برف در کلاردشت به 20 سانتی‌متر رسید و بارش 70 سانتی‌متر برف پیست دیزین را تعطیل کرد. درحالی‌که نگرانی‌هایی برای خسارات سرمای بهاری برای کشاورزی در برخی مناطق کشور مطرح شد، بارش‌های بهاری به‌ویژه با توجه به کم بودن بارش‌های سال آبی جاری به طور کلی خوشحال‌کننده بود. طبق گزارش روزنامه «ایران»، خسرو شهبازی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، گفت: بارندگی‌های اخیر موجب خوشحالی کشاورزان شد و مسوولان کشاورزی هم اعلام کردند که این بارش‌ها، کشاورزی استان را از بحران نجات داد و حال اراضی زراعی استان را خوب کرد. از ابتدای مهرماه 96 شاهد وقوع بارندگی‌های خوبی در استان نبودیم، به نحوی که این موضوع کشاورزی استان را در وضعیت بحرانی قرار داده بود و اگر بارش‌های اخیر رخ نمی‌داد، قطعاً میزان تولیدات زراعی استان افت شدیدی می‌کرد.

این بارش‌های امیدوارکننده اما جبران‌کننده کم‌بارشی در طول سال آبی جاری نیستند. 23 فروردین‌ماه خبرگزاری صداوسیما نوشت: «از مجموع ۱۷۷ سد مهم موجود در سراسر کشور، ۷۳ سد ذخیره آبی کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود دارند. این 73 سد، 28 درصد ظرفیت سدهای مهم کشور را تشکیل می‌دهند که سدهای شهید رجایی، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا از آن جمله است. 

همچنین 17 سد مهم دیگر کشور که 28 درصد ظرفیت سدهای مهم را دربر می‌گیرد بین 40 تا 50 درصد پر است که سدهای دز، کوثر، تهم، دامغان، کارون 3 و گتوندعلیا قابل ذکر است. 33 سد کشور که 25 درصد ظرفیت سدهای مهم را به خود اختصاص داده‌اند نیز بین 50 تا 70 درصد پر است که شامل سدهای دویرج، بانه، کرج، طالقان، جیرفت، البرز، سهند و کرخه می‌شود. 26 سد دیگر که 16 درصد ظرفیت سدهای مهم کشور را دارا هستند، بین 70 تا 90 درصد پر است که سدهای شیرین دره، مسجدسلیمان، قشلاق، کارون 4 و سفیدرود از آن جمله است. همچنین 28 سد دیگر کشور که حدود 4 درصد ظرفیت سدهای مهم را دارند بین 90 تا 100 درصد پر است که شامل سدهای میجران، سورال، گاوشان، رودبال، داراب، بافت، داریان و تنگ حمام می‌شود.»

کاهش 44درصدی متوسط بارش کشور

 29 فروردین‌ماه وزیر نیرو درباره کم‌آبی تابستان پیش رو هشدار داد و از مسوولان خواست برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. او گفت: کاهش ذخایر سدها روی مصرف شرب اثر می‌گذارد. کاهش ارتفاع سدهایی که نیروگاه برق دارند طبیعتاً ما را با کاهش تولید برق در تابستان روبه‌رو می‌کند. این دو موضوع واقعیت‌هایی است که ما با آن مواجه هستیم. بهتر است که از الان بدانیم تابستان کم‌آبی داریم و صحیح مصرف کردن را از الان آغاز کنیم. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، رضا اردکانیان گفت: سال گذشته 9 هزار و 300 مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های آبی داشتیم. امسال در بهترین حالت به حدود پنج هزار مگاوات خواهد رسید یعنی چهار هزار و 300 مگاوات کاهش تولید برق در نیروگاه‌ها داریم. وزیر نیرو با اشاره به محدودیت‌های سنگین در بخش آب شرب نسبت به بخش کشاورزی گفت: نمی‌شود جمعیت تهران را به آن سوی زاگرس که بارش‌ها خوب بوده منتقل کنیم؛ این جمعیت در تهران قرار دارد، منابع آبش محدود است و تعداد سدهایی که می‌شد احداث شود، احداث شده است و با همین آب موجود باید آب شرب این جمعیت را تامین کنیم. پس صرفه‌جویی در مصرف خانگی ارتباطی با بخش کشاورزی ندارد. شرایط موجود فقط خاص امسال نیست. به طور کلی ما کشوری کم‌آب هستیم و باید بپذیریم. زمانی همین مقدار آب را با جمعیت 30 تا 35 میلیون داشته‌ایم و حالا باید با جمعیت 82 میلیونی زندگی کنیم. پس باید به سمت بهتر مصرف کردن و مدیریت مصرف برویم.

وزیر نیرو درباره وضعیت متوسط بارش کشور با توجه به بارندگی‌های اخیر گفت: تا ساعت 6:30 بعدازظهر روز 28 فروردین از 114 ایستگاه باران‌سنجی که در سراسر کشور داریم، متوسط بارش کشور 117 میلی‌متر است که در مقایسه با سال گذشته و میانگین بلندمدت 44 درصد کاهش داریم.

وزیر نیرو همچنین با یادآوری اینکه «ما خشک‌ترین سال را در نیم‌قرن اخیر تجربه می‌کنیم» گفت: «در برخی از مناطق فلات مرکزی مثل زاینده‌رود اصفهان این خشکی بیشتر است. سد زاینده‌رود از زمان تاسیس تا به حال چنین خشکی را به یاد ندارد.»

تنش بر سر آب در یزد و اصفهان

خشکی زاینده‌رود اصفهان و دشوار شدن شرایط برای کشاورزان این استان در هفته‌های اخیر باعث تجمع‌های اعتراضی مختلفی شد و کشاورزان ناراضی از انتقال آب این استان به یزد، موانعی در این راه ایجاد کردند. 25 فروردین‌ماه خبرگزاری ایسنا به نقل از میثم جعفرزاده، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو، نوشت: به علت اعتراض و مقابله جمعی از کشاورزان اصفهان از شب گذشته آب انتقالی از اصفهان به یزد قطع شد، اما با پیگیری‌های صورت‌گرفته در حال حاضر این مشکل برطرف شده است. این مقام مسوول در پاسخ به این سوال که آیا امکان این مساله وجود دارد که برای تامین آب شرب استان یزد به سراغ گزینه‌های دیگری رفت، گفت: می‌توان در بلندمدت بحث‌های دیگری را دنبال کرد اما در شرایط فعلی هیچ راهکار دیگری وجود ندارد. چند ساعت پس از انتشار این خبر، مجدداً تاسیسات انتقال آب با مشکل مواجه شد. 26 فروردین‌ماه ایسنا نوشت: در ساعت ۲۲ دیشب با تعرض مجدد کشاورزان تاسیسات انتقال آب با مشکل مواجه شده است. در همین راستا محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد، گفت: شب گذشته ۹ تیر برق و شش حوضچه آب تاسیسات ما تخریب شد و در پی آن از دیشب تاکنون جریان آب قطع است. او با بیان اینکه دو حوضچه دچار مشکل است، اظهار کرد: تلاش ما این است که با همکاری نیروی انتظامی مشکل این دو حوضچه را برطرف کنیم. اگر تعمیر حوضچه‌ها طول بکشد، قطعاً در تامین آب شهروندان با مشکل مواجه خواهیم شد. نیروی انتظامی، وزارت کشور و استاندار اصفهان برای حل این مساله بسیج شده‌اند. علاوه بر این پدافند غیرعامل خطوط را تقویت کرده‌ایم و در حال حاضر نیز هر اقدامی که لازم باشد بلافاصله انجام خواهیم داد. وزارت نیرو نیز برای حل این مساله اقدامات متعددی انجام داده تا بتوان مشکل خسارات کشاورزان را نیز به نحوی جبران کرد.

گلایه‌های کشاورزان

این در حالی است که حسینعلی میراحمدی، دبیر خانه کشاورز اصفهان، معتقد است پرداخت خسارت به کشاورزان دردی از آنها دوا نمی‌کند: «متاسفانه تنها به 50 درصد افرادی که دفترچه کشاورزی دارند خسارت پرداخت می‌شود اما این افراد جزو معترضان بی‌آبی اصفهان نیستند، متاسفانه بیشترین معترضان نسبت به بی‌آبی زاینده‌رود، رعیت‌ها هستند که حتی یک وجب زمین ندارند و درآمد آنها تنها به وجود آب وابسته است. پرداخت خسارت به کشاورزان بر مبنای هکتار زمین تنها بین یک تا سه میلیون تومان است که دردی از مشکلات آنها دوا نمی‌کند. کشاورزان امروز به این باور رسیده‌اند که وعده‌های مسوولان و پرداخت اندک خسارت به آنها، موجب کاهش مشکلاتشان نمی‌شود. اگر دولت در حل بحران آب تدبیر نکند تبعات بسیاری به دنبال خواهد داشت. کشاورزان هم‌اکنون معتقد هستند اگر امروز آبی نیست نباید برای همه باشد و باید سهم انتقال آب به یزد، صنعت، فولاد و ذوب آهن و... نیز کاهش یابد.»

روزنامه «همشهری» نیز در گزارشی از وضعیت نامساعد کشاورزان معترض اصفهان نوشت: «زیار سومین گلوگاه تجمعات کشاورزان اصفهانی بزرگ‌ترین شهر این منطقه است که مردمانش از اواخر سال 91 تاکنون، در همبستگی با دیگر مناطق شرق اصفهان نسبت به انتقال آب زاینده‌رود و نادیده گرفتن حق‌آبه کشاورزان معترض شده‌اند. یکی از کشاورزان زیاری می‌گوید: مردم این منطقه از اینکه صدایشان شنیده نمی‌شود و مدام انگ خرابکاری می‌خورند گلایه دارند. یکی دیگر از کشاورزان این منطقه نیز استفاده از آب کوهرنگ در صنعت و کشاورزی یزد را ناجوانمردانه می‌داند. کشاورز دیگر، فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان را نیز در وضع موجود مقصر می‌داند و می‌گوید: همه جای دنیا کارخانه فولاد را کنار دریا می‌سازند اما ما در اصفهان و یزد می‌سازیم. آخر یکی نیست بگوید چرا کارخانه گندله‌سازی را در یزد ساختید، مگر یزد آب دارد یا کنار دریاست؟»

اعدام به جرم محاربه

حکم اعدام جوان 27 ساله‌ای به نام بهمن ورمزیار صبح روز چهارشنبه 29 فروردین‌ماه در زندان همدان اجرا شد. او به‌جرم «محاربه از طریق اقدام به سرقت مسلحانه و استعمال مواد مخدر»، به اعدام محکوم شده بود، اما آنچه اجرای حکم اعدامش را غم‌انگیزتر کرد، انتشار فیلم‌هایی از التماس‌های مادرش در اینستاگرام بود که در آنها از مسوولان می‌خواست پسرش را ببخشند. خبرآنلاین در گزارشی از این موضوع نوشت: «به گفته مادرش قبل از اینکه او را دستگیر کنند، بهمن پشیمان شده و خود را تسلیم پلیس می‌کند. وی با بازگرداندن طلاها به صاحب اصلی، رضایت شاکی خصوصی پرونده را جلب می‌کند. مادر و برادر بهمن می‌گویند که او هیچ سابقه جرمی نداشته است و این اولین باری بوده که وی دست به چنین اقدام خلافی زده است. بعد از صدور حکم اعدام، مادر بهمن با انتشار فیلمی از خود در فضای مجازی، مبنی بر اینکه پسرش پیش از این سابقه جرم نداشته و پشیمان است، از دستگاه قضایی دریافت عفو و بخشش می‌کند. این فیلم موجی از واکنش‌های کاربران فضای مجازی را به دنبال می‌آورد.» روزنامه «آفتاب یزد» نیز نوشت: «پرویز پرستویی چهره نام‌آشنای عرصه بازیگری کشورمان که مدتی است اینستاگرامش را به دردهای جامعه اختصاص داده است از جمله کسانی بود که با نشر فیلم مادر بهمن ورمزیار نوشته بود: بهمن ورمزیار پسر این خانم سرقت مسلحانه کرده بعد اموال را تحویل داده و خودش را تسلیم کرده شاکی هم رضایت داده ولی با اینکه رضایت شاکی را گرفته به جهت مجازات دولتی سه‌شنبه این هفته ۲۸ فروردین اعدام خواهد شد. مادر این متهم از مسوولان تقاضای عفو دارند. البته که کار این جوان مورد تایید نیست و خود نیز این جرم را قبول دارد ولی امیدواریم به خاطر حال این مادر دردمند که اصلاً وضعیت خوبی ندارد تخفیفی در مجازاتش داده شود.» صبح روز سه‌شنبه وقتی حکم اعدام بهمن اجرا نشد، مردم تصور کردند به او تخفیف داده شده است. مادرش نیز با انتشار فیلمی دیگر از مسوولان به خاطر بخشیدن فرزندش تشکر کرد. اما چند ساعت بعد خبرگزاری میزان به نقل از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان نوشت: به دلیل وجود ایراد قضایی در اجرای حکم نفر دوم این پرونده اجرای حکم اعدام به زمان بعد موکول شد. این مقام مسوول با رد آنچه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در بین کاربران منتشر شده است، تصریح کرد: موضوع عفو صحت ندارد. یک روز بعد همین خبرگزاری از اجرای حکم اعدام بهمن خبر داد و نوشت: «بهمن ورمزیار در سرقت مسلحانه از سلاح کلاشنیکف استفاده کرده و همچنین در جریان سرقت اقدام به تیراندازی نیز کرده که این موضوع باعث رعب و وحشت شده است. طی روزهای گذشته نیز برخی افراد به قصد سوءاستفاده، مطالبی نادرست را برای اعلام در فضای مجازی به خانواده محکوم علیه القا کردند که این موضوع نیز قابل پیگیری است.» 

دراین پرونده بخوانید ...