شناسه خبر : 25529 لینک کوتاه

افشاگری علیه قالیباف

آب‌وهوای پاک حق مردم است

محمدعلی نجفی، شهردار تهران، ادعاهایی افشاگرانه درباره سوءاستفاده‌هایی که در دوره مدیریت 12‌ساله محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران رخ داده، مطرح کرد.

محمدعلی نجفی، شهردار تهران، ادعاهایی افشاگرانه درباره سوءاستفاده‌هایی که در دوره مدیریت 12‌ساله محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران رخ داده، مطرح کرد. او که روز یکشنبه 24 دی‌ماه برای قرائت گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران در صحن علنی شورای شهر حاضر شده بود، گفت: متاسفانه در بررسی پرونده‌های شهرداری به مواردی از سوءاستفاده برخوردیم که باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شود. آن‌طور که خبرگزاری خبرآنلاین گزارش داده، نجفی افزود:‌ اواخر سال 95 شهرداری با یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی قراردادی را در خصوص تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد به مبلغ یک میلیارد تومان به امضا رسانده که شاید ارزش واقعی آن حتی 10 میلیون تومان هم نبوده است. متاسفانه آخرین پرداخت به این موسسه اول مرداد 96 و پس از انتخابات بوده است. پرداخت اول ۸۵۰ میلیون تومان در اسفند ۹۵ بوده است، ما در بررسی‌های بیشتر دریافتیم که یک قرارداد دیگر در تاریخ ۲ مرداد ۹۶ منعقد شده که در روز قرارداد پرداختی صورت گرفته و ۵۸۴ میلیون تومان پرداخت شده است. این دو قرارداد مجموعاً یک میلیارد و ۴۳۴ میلیون تومان ارزش داشته، در بررسی‌های بیشتر متوجه شدیم که درست است این مبلغ به حساب شرکت مذکور واریز شده اما تنها 173 میلیون تومان را به این شرکت داده و مابقی را به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس دفتر یکی از معاونان شهردار قبلی بوده واریز کردند و این پول نیز خرج انتخابات شده است. این در حالی است که آن فرد مکتوب اقرار کرده که از 173 میلیون تنها 20 میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است. بر اساس این گزارش، نجفی در ادامه اعلام کرد: بررسی‌ها نشان داده که رقم بدهی ثبت‌شده شهرداری 29 هزار و 510 میلیارد تومان بوده است، 22 هزار و 600 میلیون تومان نیز رقم بدهی ثبت‌نشده شهرداری است و پیش‌بینی کردیم که حدود 8000 میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی داریم و بر همین اساس بدهی شهرداری در حوزه ثبت‌شده، ثبت‌نشده و بدهی احتمالی حدود 52 هزار و 100 میلیارد تومان است که سه برابر بودجه فعلی شهرداری است. شهردار تهران همچنین با ارائه سند تحویل و تحول شهرداری تهران به ریاست شورا گفت: 50 هزار نفر ساعت روی این سند کار کرده و کار بزرگی انجام شده است. خروجی این گزارش در یک سند 500 صفحه‌ای تحویل شورای شهر می‌شود. این سند همراه با پیوست و آمارها و اسناد پشتیبان است که سند استثنایی را تشکیل داده که برای تجزیه اهل فن در خصوص عملکرد شهرداری در 12 سال اخیر ارائه شده است.

مردم حق دارند بپرسند

اظهارات نجفی در طول هفته گذشته واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت. از جمله اینکه حسین قربان‌زاده، مشاور سیاسی محمدباقر قالیباف، در گفت‌وگویی با ایسنا اظهار کرد: «آقای نجفی نیمی از این دوره را عضو شورای شهر تهران بودند و به قالیباف برای شهردار شدن رای دادند. مردم حق دارند بپرسند که چرا نحوه مواجهه ایشان در این دو موقعیت متفاوت است. مردم حق دارند که از ایشان بپرسند آیا این شهر در این ۱۲ سال یک نکته مثبت نداشت که پاورقی این ۵۰۰ صفحه گزارش باشد؟ و از طرف دیگر مردم حق دارند بپرسند که چرا یک جمله در گزارش شهردار محترم تهران، خطاب به دولت نمی‌بینیم؟» او همچنین گفت: «از مجموع ۱۲۰ هزار میلیارد تومان، پیراهن عثمان کردن یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی و نشستن جای قاضی و حکم کردن پیش از رسیدگی قضایی چه معنایی دارد؟ می‌گویند طرف خودش اقرار کرده. اولاً اقرار نزد قاضی مسموع است نه شما، ثانیاً این اقرار نیست چون شما آن را علیه قالیباف استفاده کردید پس ادعا است نه اقرار. خب هرکس که بر فرض تخلفی کرد و ادعا کرد آن را در انتخابات هزینه کرده، به صرف ادعای او باید آن ادعا را پذیرفت؟»

ابهام در سرنوشت ۲۰ هزار میلیارد تومان در شهرداری تهران

این خبرگزاری در خبر دیگری درباره گزارش سند تحویل و تحول شهرداری تهران به نقل از مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، نوشت: این گزارش می‌توانست بهتر ارائه شود. به عنوان مثال در قسمت ابتدایی که شهردار گزارشی در خصوص فساد در شهرداری ارائه کرد توقع این بود که شهردار محترم تنها به سوءاستفاده در یک قرارداد حدود یک میلیاردی اکتفا نکند. چراکه همه ما می‌دانیم وضعیت فساد در قراردادهای شهرداری با این رقم‌های کوچک قابل مقایسه نیست و مشکلات ما در قراردادهای خارج از تشریفات مناقصه بسی بیش از اینهاست. مشکل قراردادهای صوری یک میلیارد و 10 میلیارد و 100 میلیارد نیست و با اخباری که از بازداشت نفر دوم شهرداری گذشته به گوش می‌رسد موضوع حیف‌ومیل اموال در شهرداری در میان افکار عمومی نباید در حد یک میلیارد تقلیل یابد. طی جمع‌بندی دوازده سال از سال 84 تا 96 در بررسی بودجه و ردیف هزینه‌ها و درآمدها متوجه شدیم که فاصله بین مجموع درآمدهای مکتسبه تا مجموع هزینه‌های ثبت‌شده رقم بالایی حدود 20 هزار میلیارد تومان است. وقتی مجموع درآمدهای حاصله را از مجموع هزینه‌های انجام‌شده کسر می‌کنیم به یک شکاف 20 هزار میلیارد تومانی طی مجموع 12 سال گذشته می‌رسیم و معلوم نیست این 20 هزار میلیارد تومان کجا رفته و باید این رقم گمشده تعیین تکلیف شود.

آلودگی هوا کشنده‌تر از سانچی

جنجال بر سر عملکرد 12‌ساله شهردار سابق تهران اما تنها یکی از مسائل جریان‌ساز هفته گذشته بود. در روزهایی که افکار عمومی متاثر از درگذشت ۳۲ نفر از کارکنان و خدمه نفتکش سانچی بودند، وزیر بهداشت یادآوری کرد که تلفات آلودگی هوا هم کمتر از تعداد جانباختگان سانچی نیست. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، حسن قاضی‌زاده‌هاشمی اضافه کرد: «یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد؛ مانند تصادفات و نزاع‌ها؛ و سانچی فقط بخشی از آن است. راه چاره آن در بخش اجتماعی است و باید پیشگیری را بر درمان‌های دست‌وپاشکسته ترجیح دهیم.» او که در مراسم رونمایی از پروژه ایرانوم سخن می‌گفت، تصریح کرد: «ما روزانه به اندازه سانچی در نزاع‌ها، افرادی را از دست می‌دهیم. تلفات آلودگی هوا هم کمتر از تعداد جانباختگان سانچی نیست. بلاهای طبیعی هم زیاد است؛ یا زیر پایمان می‌لرزد یا از آسمان باران نمی‌بارد. اطراف کشور هم به صورت دائم تنش و جنگ و تروریست وجود دارد. به همین دلیل این ضرورت ایجاد شده است که در حوزه توانبخشی کار زیادی انجام شود.»

هفته گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر اهمیت هوای پاک تاکید و عنوان کرد: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای مقدم است. عیسی کلانتری در نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک گفت: اصولاً محیط زیست ما وضع خوبی ندارد. آلودگی هوا، آب، خاک و محیط را داریم. دلیل اصلی آن هم این است که بیشتر از آنکه با جامعه کار کنیم و مردم را آموزش دهیم و با حقوق خودشان آشنایشان کنیم، بیشتر عمر را به تبلیغ کردن گذاشتیم؛ تبلیغات کم‌حاصلی که امروز این دشواری‌های زیست‌محیطی را به ارمغان آورده است. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، کلانتری همچنین پس از اشاره به وضعیت نامناسب هوای کلانشهرهای کشور در یک ماه اخیر اظهار کرد: آیا می‌توان با کسانی که هوای ناسالم را ایجاد کردند رویارو شد؟ کسانی که آلودگی را ایجاد می‌کنند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی خیلی قوی هستند. همه چیز را با هم نمی‌شود به مردم تحویل داد. نمی‌شود هم اجازه داد گازوئیل آلوده‌تر از استاندارد عرضه شود و هم خودروهای آلوده‌کننده اجازه داشته باشند وارد شهرها شوند و علاوه بر این، ساختمان‌سازی‌ها متوقف نشود و شهرداری‌ها هم به دلیل آنکه سیستم حمل‌ونقل ندارند وسایل آلوده‌کننده را وارد شهر کنند. هوای پاک جلوتر از حق هسته‌ای، حق مردم است. آب پاک هم همین‌طور است. می‌گویند نمی‌توانیم گازوئیل استاندارد فراهم کنیم و بروید گازوئیل پاک وارد کنید. در حالی که مردم برای حمایت از تولید داخلی باید همین گازوئیل آلوده را استفاده کنند و برایش فیلتر چندمیلیونی بخرند که ۲۴ ساعت بعد از کار می‌افتد.

در همین نشست عباس شاهسونی، سرپرست گروه «سلامت هوا» مرکز محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به آمارهای سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد که بر این اساس ۸۷ درصد از مردم دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که ذرات معلق بالاتر از حد استاندارد است. وی با بیان اینکه طبق برآوردهای سال ۲۰۱۷ ذرات معلق پنجمین علت مرگ در دنیا شناخته شده است، اعلام کرد: سالانه ۳۶۰ هزار مرگ در کشور داریم که از این تعداد حدود ۳۶ هزار مرگ منتسب به آلودگی هواست. همچنین آلودگی هوا بار اقتصادی زیادی به دولت تحمیل می‌کند. در همین مورد وی به یک برنامه مطالعاتی انجام‌شده از سوی وزارت بهداشت در کرج اشاره کرد که براساس نتایج آن، هزینه مستقیمی که مردم برای بیماری‌هایی مثل سکته قلبی و سکته مغزی به خاطر انتساب به آلودگی هوا می‌پردازند 1 /1 میلیارد تومان است و هزینه مرگ منتسب به آلودگی هوا ۱۵۰ میلیارد تومان است. به گفته این مقام مسوول، در سال ۹۵ در شهر تهران با افزایش غلظت آلاینده‌ها، مرگ ۴۸۱۰ نفر منتسب به آلودگی هوا بوده است.

ایران در طلب باران

هفته گذشته در مناطق مختلف کشور بارش‌هایی داشتیم. برخی مناطق تهران نیز روز چهارشنبه، 27 دی‌ماه با برف سفیدپوش شد، اما در مجموع کاهش بارندگی امسال مردم و مسوولان را نگران کرده است. آن‌گونه که رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرده، «استان تهران، پاییز امسال کمترین دریافت بارندگی را در 30 سال اخیر داشته است». طبق گزارش ایرنا، شاهرخ فتاح گفته است: آمارهای بلندمدت کشور (47 سال گذشته) شیب نزولی بارش و شیب صعودی دمای هوا را نشان می‌دهد. در 47 سال اخیر هر دهه با 4 /0 درجه سلسیوس افزایش دما روبه‌رو بودیم، به عبارتی دمای کشور طی این مدت در حدود دو درجه سلسیوس گرم‌تر شده است. در همان مدت سالانه 1 /1 میلی‌متر کاهش بارش داشتیم که به معنی کاهش 11 میلی‌متر در هر دهه و حدود 50 میلی‌متر در تقریباً نیم‌قرن اخیر است. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد ایران به تبعیت از گرمایش جهانی، به سمت گرم شدن پیش می‌رود و با توجه به اینکه کشور ما روی کمربند خشک و نیمه‌خشک دنیا قرار دارد، به نظر می‌رسد که از این پدیده متاثر شود.

مردم نگران از این خشکسالی‌ها، در برخی مناطق کشور طبق سنت‌های کهن، برای آمدن باران دعا می‌کنند و نماز طلب باران می‌خوانند. هفته گذشته خبرگزاری ایرنا تصاویری تاثیرگذار از برگزاری نماز باران در بیرجند و زابل منتشر کرد. ایسنا نیز با انتشار تصاویری تکان‌دهنده از فروچاله‌های استان همدان، از وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی همدان که باعث تشدید افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها شده خبر داد. 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها