شناسه خبر : 25309 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مصرف «گل» در سن دانش‌آموزی

طرح‌هایی برای مدیریت ترافیک و آلودگی هوای تهران

حسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، اوایل هفته گذشته اعلام کرد: «مقدمات و زیرساخت‌های اجرای طرح ترافیک جدید فراهم شده و این طرح از ۱۵ فروردین ۹۷ اجرایی می‌شود.»

طرح جدید شهرداری تهران برای ترافیک با انتقادها و پرسش‌هایی مواجه شده است. حدود دو هفته از زمانی که اطلاع‌رسانی‌های پراکنده درباره این طرح شروع شد می‌گذرد و همچنان ابعاد مختلف آن مورد بحث است. حسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، اوایل هفته گذشته اعلام کرد: «مقدمات و زیرساخت‌های اجرای طرح ترافیک جدید فراهم شده و این طرح از ۱۵ فروردین ۹۷ اجرایی می‌شود.» طبق گزارش فارس، او همچنین ادعا کرد: «پیش‌بینی شده که ترافیک صبح و عصر با این طرح جدید 20 درصد کاهش یابد.» اما محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران، اعلام کرد:‌ ابهامات پلیس هنوز باقی مانده و اگر بتوان تا پایان امسال اقدامات کارشناسی روی این طرح به طور کامل انجام داد و نتیجه مطلوب گرفت، احتمال دارد که اجرای این طرح به سال آینده برسد، اما با توجه به فرصت کم باقی‌مانده احتمال اجرایی نشدن این طرح وجود دارد. طبق گزارش ایسنا، مهماندار با بیان اینکه بر اساس این طرح پیشنهادشده فروش مجوز یا کارت طرح ترافیک متوقف شده و شارژ کارت‌های طرح ترافیک جایگزین شود گفت:‌ از سوی دیگر پیشنهاد شده که طرح زوج و فرد پولی شود. او مشخص نبودن تعداد سفرهای روزانه، فشار به معابر حاشیه طرح زوج و فرد، ابعاد اجتماعی و‌... را جزو ابهامات این طرح برشمرد و افزود:‌ «قطعاً اجرایی شدن این طرح تنها منوط به تصمیم یک نهاد نیست و دست کم باید در شورای ترافیک تهران و شورای شهر تصویب شود.»

 تقریباً همزمان با این اظهارات، قائم‌مقام معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در نشست خبری که به منظور تشریح طرح جدید ترافیک برگزار شد، گفت: طرح جدید علاوه بر اینکه باعث افزایش عدالت در جامعه می‌شود موجب کاهش تخلفات و همچنین کاهش فروش موتورسیکلت و همچنین بستری جدید برای قیمت‌گذاری است. آن‌طور که ایسنا گزارش داده،‌ شهریار افندی‌زاده با بیان اینکه محدوده طرح ترافیک به محدوده سبز و محدوده زوج و فرد به محدوده آبی تغییر نام خواهد داد، اعلام کرد: در طرح جدید چند شاخص عمده همچون مدیریت میزان تردد، مدیریت زمان تردد و‌... در نظر گرفته شده است. یک فرمول با تعیین ضرایب مختلف همچون ضریب مکانی، ضریب هزینه، ضریب ویژه، ضریب آلایندگی و‌... در نظر گرفته شده است؛ مثلاً ضریب مکانی محدوده سبز 5 /1 است، محدوده آبی 5 /0 و محدوده سفید ضریبش صفر است. بر اساس فرمولی که هنوز به تایید شورای شهر نرسیده حداقل پرداختی مردم در محدوده سبز یا طرح ترافیک 9600 تومان است که اگر در 226 روز که این طرح اجرا می‌شود ضرب کنیم حدود دو میلیون و 169 هزار تومان می‌شود. حداکثر پرداختی مردم در محدوده سبز بر اساس ضرایب 36 هزار تومان است. در حال حاضر آرم طرح ترافیک 40 هزار تومان است. به گفته افندی‌زاده حداقل پرداختی در محدوده زوج و فرد یا آبی 3200 تومان و حداکثر 12 هزار تومان است، این طرح پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل رسمی اجرا نمی‌شود، زمان اجرای طرح 226 روز و از ساعت 6:30 تا 19 خواهد بود و همچنین برای افرادی که خانه‌هایشان در محدوده سبز و آبی قرار دارد تا ساعت 8:30 فرصت داده شده تا از منطقه خارج شوند. او با اعلام اینکه کارتی برای شهروندان در نظر گرفته می‌شود که برای پرداخت عوارض باید آن را شارژ کنند، عنوان کرد: ضریب زمان پرداخت نیز در تعیین عوارض موثر است به گونه‌ای که اگر افراد کارت‌شان خالی باشد این مساله در حساب جاری آنها ثبت خواهد شد و این فارغ از جریمه است.

به هیچ‌کس سهمیه نمی‌دهیم

روزنامه «همشهری» نیز از ابراز مخالفت محمدعلی نجفی، شهردار تهران، با ادامه فروش طرح، کارت و آرم ترافیک، خبر داد و به نقل از او نوشت: «در هیچ جای دنیا این روش سابقه ندارد؛ بنابراین ما طرح جدیدی برای محدوده طرح زوج و فرد و طرح ترافیک داریم که اگر به تصویب برسد، خیلی مناسب‌تر خواهد بود. همچنین در این طرح تعداد خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد می‌شوند، خیلی کمتر از وضع فعلی خواهد بود.» شهردار تهران درباره سرنوشت سهمیه‌های طرح ترافیک گفت: «ممکن است به برخی گروه‌ها تخفیف دهیم؛ چراکه این طرح انعطاف زیادی دارد؛ از این‌رو برای گروه‌هایی که باید اولویت یا امتیاز خاصی برای آنها در نظر گرفته شود، هنگام ورود به محدوده با سیستم هوشمند تخفیف قائل هستیم. مقرر شده است که دیگر کسی کارت و آرم ترافیک نداشته باشد؛ از این‌رو به هیچ‌کس ازجمله خبرنگاران سهمیه نمی‌دهیم.» او همچنین اعلام کرد: «در مرحله بعدی می‌توانیم رفت‌وآمد اتومبیل‌های تک‌سرنشین را در تهران محدود کنیم یا در اتوبان‌ها همانند خیلی از کشورهای دیگر، خط جداگانه‌ای برای اتومبیل‌های بیش از دو یا سه سرنشین اختصاص دهیم.» اما محسن هاشمی‌رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران، درباره این طرح تازه و لغو صدور مجوز آرم‌های یک‌ساله طرح ترافیک گفت:‌ مدتی است با همکاری معاونت حمل‌ونقل شهرداری و کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر درباره روش جدید طرح ترافیک صحبت‌هایی در حال انجام است و تبادل نظرهایی صورت گرفته، اما هنوز این طرح به سایر کمیسیون‌ها ارائه نشده و قطعاً هر آنچه در این حوزه اتفاق بیفتد باید مصوبه شورای شهر تهران را داشته باشد. هاشمی درباره آلودگی شهر تهران و وجود کارخانه‌های آلاینده تهران نیز گفت: قطعاً تذکر لازم را به سازمان محیط زیست در این حوزه خواهیم داد.

پیشنهاد تعطیلی یک‌ماهه مدارس مناطق دچار آلودگی هوا

درباره آلودگی هوای تهران عیسی کلانتری هفته گذشته اظهاراتی داشت. او از احتمال اتخاذ تصمیم‌های جدید دراین‌باره خبر داد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به تصمیم کمیسیون زیربنایی دولت درباره آلودگی هوا و کنترل آن گفت: در این کمیسیون پیشنهاد کرده‌ایم که مدارس در نیمه شمالی کشور و مناطق سردسیر از جمله تهران یک ماه زودتر آغاز شود و از 15 آذر تا 15 دی مدارس این مناطق تعطیل شوند تا دانش‌آموزان با هوای آلوده مواجه نشوند. او با تاکید بر اینکه اجرای طرح زوج و فرد تردد خودروها در برخی کلانشهرها برای کاهش ترافیک است و ارتباطی به آلودگی ندارد، اظهار کرد: بیشترین دلایل آلودگی هوا در ایام سرد سال و زمان وقوع وارونگی هوا مربوط به تردد کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده است. در تهران و کلانشهرها 67 درصد از آلودگی فصل سرد سال مربوط به این خودروها بوده و تنها سه درصد از این آلودگی توسط خودروهای سواری ایجاد می‌شود. موتورسیکلت‌ها 10 درصد میزان آلودگی هوا را ایجاد می‌کنند و 20 درصد باقیمانده نیز به دلیل سایر عوامل آلوده‌کننده هواست. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، کلانتری با بیان اینکه حدود 3400 دستگاه اتوبوس متعلق به شرکت واحد شهرداری در تهران تردد می‌کنند، گفت: شهرداری می‌گوید که منابع لازم برای جایگزینی این تعداد اتوبوس را ندارد و با خارج کردن این میزان خودرو نیز در تردد مردم در خیابان‌ها مشکلاتی به وجود می‌آید. او افزود: بر اساس هماهنگی‌هایی که با استانداران انجام شده، قرار است از این به بعد استانداران به محض اعلام شرایط هوای ساکن از سوی هواشناسی از تردد کامیون‌ها در سطح شهر جلوگیری کنند.

آتش‌سوزی در چادرهای زلزله‌زدگان قربانی می‌گیرد

زمین‌لرزه‌ای که 21 آبان‌ماه در ازگله کرمانشاه رخ داد، قربانیان بسیاری از مردم این منطقه گرفت، اما مصائب این مردم همچنان ادامه دارد. هفته گذشته ایسنا به نقل از مازیار طهماسبی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرپل‌ذهاب، از مرگ یک جوان 20‌ساله بر اثر آتش‌سوزی یکی از چادرهای اسکان موقت زلزله‌زدگان در یکی از روستاهای این شهرستان خبر داد. به گفته او این آتش‌سوزی بر اثر اتصال برق رخ داده و این برای چندمین بار است که شاهد حوادث اینچنینی و آتش‌سوزی چادر زلزله‌زدگان در منطقه هستیم. او با اشاره به وقوع پنج مورد آتش‌سوزی چادر زلزله‌زدگان طی مدت پس از زلزله در این شهرستان، گفت: در این آتش‌سوزی‌ها تاکنون 10 نفر دچار سوختگی شدند که سه نفر از آنها جان خود را از دست دادند. همچنین یک مورد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در چادر زلزله‌زدگان طی این مدت داشته‌ایم. ایلنا نیز به نقل از رضا محمودیان، مدیرکل ستاد بحران استان کرمانشاه، از قربانی شدن یک جوان 18‌ساله بر اثر آتش‌سوزی یکی از چادرهای زلزله‌زدگان در یکی دیگر از روستاهای شهرستان سرپل‌ذهاب خبر داد. به گفته این مقام مسوول، وجود وسایل گرمایشی مانند هیتر برقی باعث فشار بار اضافی دو یا چند برابری برق و اتصال کابل و بعضاً بروز آتش‌سوزی می‌شود.

«گل» به جای «شیشه»

سن مصرف ماده مخدر «گل» به سن دانش‌آموزان رسیده است. پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اعلام این خبر گفته است: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد در جمعیت دانش‌آموزی افراد در سن 15، 16 و 17سالگی شروع به مصرف گل می‌کنند و مصرف گل در سنین پایین‌تر شروع می‌شود. مصرف شیشه در کشور به‌شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است. دسترسی به گل راحت‌تر شده و برخی بذر دارای شاهدانه‌های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط‌هایی چون پاسیو و گلخانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت‌ها زیاد است. سال قبل 24 سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آنها جوانی 26‌ساله بود. در سایت‌هایی اعلام می‌شد که گل وابستگی ندارد و این تبلیغات اغوا می‌کرد، درحالی‌که قطعاً گل اعتیادآور است اما میزان اعتیادآوری‌اش مانند شیشه فوری نیست و تفننی مصرف می‌شود. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دو درصد جامعه دانش‌آموزی در مقطع دوم متوسطه تجربه حداقل یک‌بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند، تاکید کرده است: این آمار به هیچ عنوان به معنای معتادی دانش‌آموز نیست و بسیاری از آنها تنها یک‌بار مصرف مواد را تجربه کرده‌اند. توانمندسازی دانش‌آموزان در مقطع متوسطه را از سال 94 شروع کردیم و قصد داریم آن را به دوره متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم. خبرگزاری مهر نیز به نقل از این مقام مسوول از ۹۰ درصد تولید مواد مخدر در افغانستان بر اساس گزارش‌های بین‌المللی خبر داده و نوشته است: «براساس اعلام مراجع مربوطه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد مواد مخدر تولیدی افغانستان وارد ایران می‌شود و از این میان نهایتاً بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از این مواد کشف می‌شود.»

دو هزار زن و ۱۳ هزار مرد معتاد متجاهر در تهران

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، تولید مواد مخدر در افغانستان از ۴۶۰۰ تن در سال به ۹ هزار تن در سال جاری رسیده است. او در همین نشست از وجود 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران خبر داده و گفته است: «در امر ساماندهی متجاهرین کارهای ویژه‌ای در دست است و 17 هزار و 980 نفر در سطح تهران در دوره‌های سه‌ماهه ساماندهی و به مراکز ماده 16 و ماده 15 برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران 12 تا 15 هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع‌آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.» محمد بخشنده، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران، نیز اعلام کرده است: متاسفانه در حال حاضر حدود دو هزار نفر زن و ۱۳ هزار نفر مرد معتاد متجاهر رانده‌شده از مناطق مختلف کشور در تهران و به صورت کارتن‌خوابی زندگی می‌کنند. 

دراین پرونده بخوانید ...