شناسه خبر : 25172 لینک کوتاه

حقیقت زنانه

زندگی زنان خانواده سران انقلاب در قاب سینمای مستند

آیین اختتامیه و اهدای جوایز یازدهمین جشنواره سینماحقیقت در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم از برگزیدگان بخش‌های مختلف مستند ملی، مسابقه بین‌الملل و جایزه ویژه شهید آوینی با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تجلیل شد. جایزه ویژه هیات داوران بخش «جایزه شهید آوینی» نیز به مصطفی رزاق‌کریمی کارگردان فیلم مستند بلند «بانو قدس ایران» اهدا شد.

آیین اختتامیه و اهدای جوایز یازدهمین جشنواره سینماحقیقت در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم از برگزیدگان بخش‌های مختلف مستند ملی، مسابقه بین‌الملل و جایزه ویژه شهید آوینی با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تجلیل شد. جایزه ویژه هیات داوران بخش «جایزه شهید آوینی» نیز به مصطفی رزاق‌کریمی کارگردان فیلم مستند بلند «بانو قدس ایران» اهدا شد. ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان سینما، که برای تقدیر از این فیلمساز روی صحنه آمده بود گفت: من برای سینمای مستند بسیار ارزش قائل هستم و آن را مادر سینمای داستانی می‌دانم. او با اشاره به شروع دوستی‌اش با مصطفی رزاق‌کریمی از وین و با فیلم «از کرخه تا راین»، گفت: امروز که فیلم «بانو قدس ایران» را از ایشان دیدم بسیار خوشحال شدم و گریه کردم چراکه هم از ساخت چنین مستندی خوشحال شدم و هم دیدم چقدر برای ساخت این‌گونه مستندها دیر شده است. وقتی کسی با مصطفی آشنا می‌شود فکر می‌کند محرم است و محرمیت همین فیلم «بانو قدس ایران» است. بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره، کارگردان فیلم مستند «بانو قدس ایران» نیز اظهار کرد: به ساخت فیلم «بانو قدس ایران» می‌بالم چراکه ادای دینی به حضرت امام (ره) و خانواده ایشان بود. زمانی که امام در تبعید و عراق بودند ما به همراه پدرم به خدمت ایشان رفتیم. من نوجوان بودم و همیشه آرزو می‌کردم یک بار دیگر این مرد بزرگ را ببینم که هرگز محقق نشد. زمانی که پیشنهاد ساخت این فیلم مطرح شد، نگران بودم به این خاطر که وارد شدن به اندرونی امام سخت بود، با یک فیلم تمام ناگفته‌ها درباره امام و همسرشان گفته نخواهد شد. امیدوارم فیلم‌های بیشتری در این‌باره ساخته شود تا ارتباط نسل جوان با این شخصیت‌ها قطع نشود.

فیلم «مثل یک زن» ساخته مژگان ایلانلو نیز مستند دیگری است که درباره فائزه هاشمی‌رفسنجانی ساخته شده، اما از جشنواره سینما‌حقیقت حذف شده است. ایلانلو نیز همزمان با برگزاری این جشنواره، فیلمش را برای نخستین بار با حضور محمدعلی موحد، الهه کولایی، اشرف بروجردی و پروانه سلحشوری نمایش داد. آن‌طور که اعلام شده، «مثل یک زن» بر اساس دستورالعمل سازمان سینمایی مبنی بر نمایش ندادن فیلم‌هایی که به زندگی چهره‌های سیاسی زنده می‌پردازند، از جشنواره سینما‌حقیقت حذف شده، اما فائزه هاشمی این دلیل را منطقی ندانسته و گفته است: «دلم می‌خواست اگر قرار بود این فیلم از جشنواره کنار گذاشته شود، دولت آقای روحانی این کار را انجام نمی‌داد.» 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها