شناسه خبر : 22507 لینک کوتاه

جهنم روی زمین

بدترین کشورهای دنیا برای کودکان کدام‌اند؟

کودک‌آزاری به معنای این است که والدین یا افراد دیگر به هر طریقی به کودک آسیب جسمی و روانی و عاطفی وارد می‌کنند و این آسیب یا به سلامت کودک آسیبی موقت وارد می‌کند یا حتی زمینه را برای مرگ او فراهم می‌کند.

کودک‌آزاری به معنای این است که والدین یا افراد دیگر به هر طریقی به کودک آسیب جسمی و روانی و عاطفی وارد می‌کنند و این آسیب یا به سلامت کودک آسیبی موقت وارد می‌کند یا حتی زمینه را برای مرگ او فراهم می‌کند. طبق گزارش‌های موجود و بر مبنای شمار پرونده‌هایی که به مراجع قانونی کشورها ارجاع داده می‌شود و ادعای آسیب وارد شدن به کودک را دارد، 11 کشور بدترین کشورها برای کودکان هستند و در این کشورها بیشترین آسیب به کودکان اتفاق افتاده است. این رده‌بندی بر مبنای تعداد پرونده‌های گزارش شده به مراجع قانونی تهیه شده است ولی در تمامی کشورها واقعیت خیلی تیره‌تر از این است. از طرف دیگر در کشورهای فقیر هم سیستم‌های تهیه آمار و گزارش بسیار ضعیف است و هم بسیاری از آزارها اصلاً گزارش نمی‌شود. ولی در کشورهای توسعه‌یافته آمارها نسبت به کشورهای فقیر کامل‌تر است.

1- استرالیا: استرالیا بیشترین نرخ کودک‌آزاری را در دنیا دارد و هرسال 50 هزار پرونده کودک‌آزاری به مراجع قانونی این کشور گزارش می‌شود.

2- آمریکا: این کشور توسعه‌یافته هرسال شاهد شمار زیادی آزار جنسی و جسمی به کودکان است. از هر پنج نوجوان آمریکایی یکی اعلام کرده است که در خانه یا مدرسه با آزار مواجه شده است. هرسال 20 هزار پرونده کودک‌آزاری به مراجع قانونی در این کشور ارجاع داده می‌شود و این کشور را می‌توان در میان کشورهایی قرار داد که شمار پرونده‌های ارجاع‌شده با شمار آسیب‌های وارد شده به کودکان هماهنگی نسبی دارد.

3- افغانستان: ناآرامی‌های سیاسی و فقدان امکانات اولیه برای زندگی در افغانستان نقش مهمی در آزارهای کودکان در این کشور ایفا می‌کند. در افغانستان آمارهای مربوط به تجاوز به کودکان و ازدواج کودکان در سنین پایین بسیار زیاد است. در این کشور دولت حمایتی از کودکان نمی‌کند زیرا یا سرگرم مبارزه با تروریسم است یا اینکه اصلاح اقتصادی را به عنوان زیربنای رشد در دستور کار قرار داده است. هرسال بیش از 18 هزار گزارش کودک‌آزاری در این کشور ارائه می‌شود و به همین دلیل افغانستان در فهرست ما جایگاه سوم را دارد.

4- بریتانیا: طبق گزارش‌ها از هر 200 بزرگسال در بریتانیا یکی در کودکی مورد آزار قرار گرفته است و بالغ بر 12 هزار پرونده کودک‌آزاری، توهین به کودکان و نادیده گرفتن آنها گزارش شده است.

5- روسیه: این کشور را می‌توان در میان کشورهای نسبتاً ثروتمند دنیا قرار داد که کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالاست ولی هرسال بین 10 هزار تا 11 هزار پرونده کودک‌آزاری در این کشور گزارش می‌شود. در روسیه مشکل کار کودکان وجود ندارد و شمار کودکانی که به دلیل فقر مجبور به ترک تحصیل هستند بسیار کم است ولی تجاوز و آسیب‌های فیزیکی یک مشکل جدی در این کشور محسوب می‌شود.

6- زیمبابوه: این کشور فقیر آفریقایی هم یکی از بالاترین نرخ‌های کودک‌آزاری را در دنیا دارد و در چهار سال گذشته تنها 30 هزار پرونده کودک‌آزاری و تجاوز در شهر حراره گزارش شده است.

7- بوتسوانا: بوتسوانا کشوری است که در جنوب قاره آفریقا قرار گرفته است و به دلیل ضعف خدمات پزشکی و مشکلات بهداشتی یکی از بدترین کشورها از نظر درمان و بهداشت است. از طرف دیگر کودک‌آزاری هم یکی از مشکلات این کشور آفریقایی است و هرسال 10 هزار پرونده کودک‌آزاری به دادگاه‌های این کشور ارجاع می‌شود و شمار این پرونده‌ها هرسال افزایش پیدا می‌کند.

8- هند: از سال 2001 تاکنون شمار پرونده‌های کودک‌آزاری در هند با سرعت بالایی رشد کرده است. در سال 2001 تنها دو هزار پرونده کودک‌آزاری در این کشور وجود داشت در حالی که در سال 2011 میلادی تعداد پرونده‌ها به 7500 پرونده رسید. مشکل کار کودکان و تجاوز به آنها اصلی‌ترین مشکلات این کشور است که هرسال هم بر شمار این آسیب‌ها در هند افزوده می‌شود.

9- بنگلادش: بنگلادش که یک کشور کوچک و زیبا در قاره آسیا است و در بسیاری از گزارش‌ها از این کشور به عنوان «جهنم سبز» نام برده می‌شود از نظر کودک‌آزاری در این فهرست جایگاه هفتم را دارد. نرخ بالای کودک‌آزاری و نرخ بالای بیماری ایدز در میان کودکان، این کشور را به یکی از بدترین کشورها برای کودکان تبدیل کرده است. شمار زیادی از مردم بنگلادش بر این باور هستند که داشتن رابطه جنسی با یک دختر باکره باعث می‌شود بیماری ایدز درمان شود و به همین دلیل تعداد زیادی از دختران 10 تا 17ساله در این کشور توسط افراد بیمار مورد تجاوز قرار می‌گیرند و از این طریق علاوه بر آسیب‌های ناشی از تجاوز یک بیماری مهلک را هم به فرد منتقل می‌کنند. هرسال بالغ بر 3200 پرونده کودک‌آزاری در بنگلادش به مراجع قانونی ارجاع می‌شود ولی می‌توان با اطمینان گفت که این تعداد تنها 20 درصد از کل حوادثی است که هر سال در این کشور اتفاق می‌افتد زیرا شمار زیادی از مردم این کشور به دلیل شرایط فرهنگی آسیب‌های جنسی را گزارش نمی‌دهند و آسیب‌های روانی جسمی به کودکان هم از نظر شمار زیادی از مردم اصلاً مصداق کودک‌آزاری به حساب نمی‌آید.

10- آفریقای جنوبی: این کشور دارای سیستم بهداشتی بسیار ضعیف و نرخ بالای کودک‌آزاری است. سال گذشته بالغ بر سه هزار پرونده کودک‌آزاری به خصوص توهین جنسی و جسمی و تجاوز به دادگاه‌های کشور ارجاع داده شد که نسبت به سال قبل از آن سه درصد رشد داشت. با وجود اینکه آفریقای جنوبی نسبت به دیگر کشورهای قاره آفریقا شرایط اقتصادی بهتری دارد هنوز نمی‌توان در مورد شرایط اجتماعی و فرهنگی و حقوق کودکان در این کشور تفاوت زیادی با دیگر کشورهای آفریقایی قائل بود.

11- پاکستان: پاکستان که به عنوان سرزمین شجاعان در آسیا شناخته می‌شود یکی از بدترین کشورهای آسیایی از نظر میزان آسیب‌های واردشده به کودکان است. این کشور بالاترین نرخ کودکان کار را دارد و حقوق کودکان به عنوان آینده‌سازان یک کشور نادیده گرفته می‌شود. هرسال 2500 پرونده کودک‌آزاری به مراجع قانونی این کشور ارجاع داده می‌شود ولی کارشناسان با توجه به ساختار فرهنگی و وضعیت اجتماعی این کشور بر این باورند که این شمار تنها 30 درصد از کل آسیب‌هایی است که به کودکان وارد می‌شود. در این کشور بزرگ‌ترین مشکل کودکان اشتغال است بنابراین کار کودکان و البته ازدواج دختران در سنین پایین از مهم‌ترین آزارهایی است که به کودکان وارد می‌شود. 

تجارت - فردا - 115

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها