شناسه خبر : 23564 لینک کوتاه

طراح معادله بلک- اسکولز

شاگرد مکتب شیکاگو

مایرون ساموئل اسکولز، اقتصاددان و نوبلیست مشهور، در یک جولای 1941 در اونتاریو کانادا متولد شد. شهرت وی به خاطر فعالیت عمده‌اش در طراحی معادله بلک- اسکولز است. اونتاریو کانادا جایی بود که خانواده وی در جریان رکود بزرگ آمریکا، به آنجا مهاجرت کرده بودند.

  تجارت فردا-   مایرون ساموئل اسکولز مایرون ساموئل اسکولز
تولد: 1 جولای 1941  برنده نوبل 1997

مایرون ساموئل اسکولز، اقتصاددان و نوبلیست مشهور، در یک جولای 1941 در اونتاریو کانادا متولد شد. شهرت وی به خاطر فعالیت عمده‌اش در طراحی معادله بلک- اسکولز است. اونتاریو کانادا جایی بود که خانواده وی در جریان رکود بزرگ آمریکا، به آنجا مهاجرت کرده بودند. از علل بنیادی موفقیت وی در عرصه علم اقتصاد را می‌توان حمایت خانواده و خویشاوندان او دانست. آنها از حامیان و مشوقان اصلی وی در مطالعه علم اقتصاد بودند. اسکولز تحصیلات دانشگاهی خود را در شهر همیلتون کانادا و در دانشگاه مک‌مستر آغاز کرد و در سال 1962 لیسانس اقتصاد گرفت. یکی از استادان دوران لیسانس وی، او را با نظریات اقتصاددانان مکتب شیکاگو، به خصوص جرج استیگلر و میلتون فریدمن، آشنا کرد، بنابراین اسکولز تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کند. او مدرک MBA خود را در سال 1964 و دکترایش را در 1969 زیر نظر یوجین فاما و مرتون میلر دریافت کرد. او در سال 1968 تدریس در دانشگاه ام آی تی را آغاز کرد. در آنجا بود که با همکاران بعدی خود، فیشر بلک و رابرت سی. مرتون، آشنا شد. اسکولز در سال 1973 تصمیم به بازگشت به دانشگاه شیکاگو گرفت تا همکاری نزدیک‌تری با یوجین فاما، مرتون میلر و فیشر بلک داشته باشد. وی همچنین از سال 1981 تا 1996 استاد دانشگاه استنفورد بود. در هنگام تدریس در استنفورد مطالعات وی بر اقتصاد سرمایه‌گذاری بانکی و برنامه‌ریزی مالیاتی در مالیه سازمانی متمرکز شد. اما حوزه پژوهشی تخصصی وی، اقتصاد مالی است. مایرون اسکولز در سال 1997 به همراه رابرت سی. مرتون به واسطه ارائه «روشی جدید برای تعیین ارزش مشتقات» موفق به کسب جایزه نوبل شد. همکار دیگر این دو، فیشر بلک، پیش از آن در سال 1995 فوت کرده بود. روش‌شناسی فیشر بلک راه را برای ارزش‌سنجی اقتصادی در بسیاری از زمینه‌ها گشود. این روش همچنین ابزارهای مالی جدیدی را بر‌انگیخت و مدیریت ریسک کارآمدتری را در جامعه فراهم کرد. روش‌شناسی مذکور، استانداردی برای ارزش سنجی مالی در مبادلات دو به دویی ایجاد کرد. این فرمول به طور گسترده‌ای توسط اقتصاددان و تجاری که از روش دو به دو استفاده می‌کنند، به کار بسته می‌شود. اسکولز سابقه مدیریت بنیاد حفاظت از سرمایه، عضویت در انجمن اقتصاد آمریکا و عضویت در انجمن مالیه آمریکا را دارد. وی کتابی نیز تحت عنوان «مالیات‌ها و استراتژی‌های کسب و کار: رویکرد برنامه‌ریزی» نوشته است. مایرون ساموئل اسکولز از سال 1990 به طور عملی وارد فرآیند سرمایه‌گذاری در بازار مالی شد. وی این کار را از طریق همکاری با شرکت برادران سالومون به عنوان مشاور ویژه آغاز کرد. وی از سه دانشگاه پاریس-دوفن (1989)، مک‌مستر (1990) و دانشگاه کاتولیکی لوون (1998) دکترای افتخاری گرفته است. مایرون اسکولز دو دختر به نام‌های آن و سارا دارد. او در 4 اکتبر 1998 با خانمی به اسم یان ازدواج کرد. 

اسکولز نوجوانی ناآرام و دردناکی داشته است. دو روز پس از تولد 16 سالگی‌، مادرش بر اثر سرطان درگذشت. اندکی بعد، او دچار عارضه‌ای در قرنیه چشم‌هایش شد که تا مدت‌ها مطالعه را برای وی دشوار کرد. اما به گفته خود اسکولز، این مساله توانایی او را در تفکر انتزاعی و مفهوم‌پردازی در مورد راه حل مسائل و همین طور خوب گوش‌ دادن به شدت افزایش داد. او در سن 26 سالگی یک عمل پیوند قرنیه موفقیت‌آمیز را پشت سر گذاشت.

اسکولز در دانشگاه شیکاگو، همکار مایکل ینسن و ریچارد رول بود و همین‌طور شانس مطالعه تحت نظر یوجین فاما و مرتون میلر‌، پژوهشگرانی که تقریباً شاخه جدیدی از اقتصاد مالی را بنیان نهاده بودند، را داشت. پس از آشنایی اسکولز با بلک و مرتون، این سه، سال‌های بعد را به پژوهش درباره قیمت‌گذاری سرمایه، از جمله کار تاثیرگذارشان بر روی مدل قیمت‌گذاری مشهوری که بعدها ارائه کردند، پرداختند. در همین حین، اسکولز همکاری خود را با مایکل ینسن و مرتون میلر ادامه داد. اسکولز به همراه جمعی از همکارانش، در سال 1994 شرکتی تحت عنوان «مدیریت بلند‌مدت سرمایه» تاسیس کرد. او خود اذعان دارد که با به کار بستن و عملی کردن فناوری مالی فهم بهتری از تکامل نهادها و بازارهای مالی و نیروهای شکل‌دهنده به این تکامل بر مبنایی جهانی به دست آورده است.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها