شناسه خبر : 18635 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

موافقان و مخالفان طرح «بیمه خدمات درمانی اوباما» چه می‌گویند؟

رد و تایید یک طرح

زمانی که در سال ۲۰۰۸، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شد، نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در این کشور فاقد بیمه درمانی بودند. از شعارهای اصلی اوباما در انتخابات، گسترش پوشش بیمه‌ای در این کشور تا جایی بود که هر آمریکایی از خدمات درمانی برخوردار باشد و هیچ‌کس به دلیل هزینه‌های درمان ورشکسته نشود.

شیوا عشق‌الهی

زمانی که در سال ۲۰۰۸، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شد، نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در این کشور فاقد بیمه درمانی بودند. از شعارهای اصلی اوباما در انتخابات، گسترش پوشش بیمه‌ای در این کشور تا جایی بود که هر آمریکایی از خدمات درمانی برخوردار باشد و هیچ‌کس به دلیل هزینه‌های درمان ورشکسته نشود. بعد از مطرح شدن طرح خدمات درمانی اوباما تا به امروز همواره از سوی جمهوریخواهان با آن مخالفت شده اما دموکرات‌ها با ماه‌ها بحث و چانه‌زنی توانستند این طرح جنجالی را در ماه مارس سال 2010 به تصویب برسانند. قسمتی از این طرح که بیشترین تنش را برای اوباما و دموکرات‌ها آفرید، طرح بیمه همگانی بود که همه شهروندان آمریکایی را موظف به داشتن بیمه می‌کرد.
در حالی که موافقان، نتیجه این طرح را که بهره‌مندی میلیون‌ها آمریکایی از خدمات بهداشتی بود، مثبت ارزیابی می‌کردند، جمهوریخواهان با صف‌آرایی در جبهه مخالف آن را طرحی بی‌حاصل اعلام کردند که تنها منجر به بزرگ شدن دولت و افزایش هزینه‌ها می‌شود و در نهایت با ایجاد تورم اقتصاد آمریکا را به ورطه مشکلات بیشتری خواهد انداخت. جمهوریخواهان با انتقاد از اوباما او را به اروپایی کردن اقتصاد آمریکا و اجرای سیاست‌های سوسیالیستی متهم کردند و در تلاش‌های چندباره‌ای خواستار لغو این اصلاحات در مجلس نمایندگان و مجلس سنا شدند و در سال 2011 توانستند از مجلس نمایندگان آمریکا برای لغو این اصلاحات رای مثبت بگیرند. در این میان مردم آمریکا در حالی که نسبت به آینده این طرح خوش‌بین نبودند اما از وضعیت حاکم بر نظام خدمات درمانی آمریکا هم رضایت نداشتند.
اوباما به‌رغم مخالفت‌های روزافزون با طرحش، از دفاع از آن کوتاه نیامد و بارها از تصمیم قاطعش برای اجرای این اصلاحات و برداشتن گامی به جلو برای نسل‌های آینده سخن گفت. رئیس‌جمهوری آمریکا این روزها با موج انتقادات تازه‌ای از سوی منتقدان جمهوریخواهش در مجلس نمایندگان روبه‌روست.

خیز دوباره جمهوریخواهان برای توقف طرح Obamacare
بعد از اینکه تلاش‌های جمهوریخواهان برای متوقف کردن طرح بیمه درمانی اوباما در صندوق‌های رای و دیوان عالی کشور نتیجه نداد، حالا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به روش جدیدی متوسل شده است، او از اوباما به دلیل عملی کردن تصمیم شخصی خود در قانون خدمات درمانی بدون توجه به نظر کنگره شکایت کرده است. جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان می‌گوید: «سیستم دولتی ما به این روش طراحی نشده است. رئیس‌جمهور قدرت تصویب قوانینی را که در آنها ذی‌نفع باشد ندارد» و در پاسخ کاخ سفید این شکایت علیه اوباما را یک «شیرین‌کاری سیاسی» خوانده است و در بیانیه‌ای ابراز ناامیدی کرده: «بونر و جمهوریخواهان با این کار زمان و منابع مالی مالیات‌دهندگان را برای یک شیرین‌کاری سیاسی صرف می‌کنند.» اوباما نیز اعلام کرد او با داشتن یا بدون داشتن حمایت جمهوریخواهان کنگره به انجام کاری که فکر می‌کند درست است، ادامه خواهد داد و اضافه کرد: «بنابراین از من شکایت کنید.» دموکرات‌ها تلاش جمهوریخواهان برای جلوگیری از اجرای این قانون را نشانه تلاش مفتضحانه جمهوریخواهان دانستند و آن را غیر قابل قبول خواندند. از دیگر سو، نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا این شکایت را «کاری بی‌ارزش و فاقد اهمیت قانونی و محکوم به شکست» توصیف کرد. در زمانی که این گزارش نوشته می‌شود مجلس جمهوریخواه آمریکا منتظر صدور رای قانونی دادگاه علیه رئیس‌جمهوری آمریکا برای طرح بیمه خدمات درمانی است. کمیته قوانین در نظر دارد با برگزاری جلسه‌ای در این مورد، موضوع را با کارشناسان حقوقی مورد بررسی قرار دهد. دموکرات‌ها با یادآوری تاریخ می‌گویند «جمهوریخواهان در گذشته نیز تلاش‌های زیادی برای تضعیف یا از مسیر خارج کردن قانون‌هایی از این نوع کرده‌اند و هیچ تلاش هماهنگی در راستای جایگزینی تامین اجتماعی پس از لغو این قانون در سال 1935 انجام نداده‌اند با این حال اعلام می‌کنند که می‌خواهند طرح خدمات بیمه‌ای اوباما را لغو و برای آن جایگزینی ارائه کنند».
طرح بیمه اوباما، بیمه ایجاد نمی‌کند بلکه تنها با ایجاد مقررات برای بیمه‌های خصوصی سعی می‌کند برای شهروندان حمایت و برای ده‌ها میلیون نفر دسترسی مقرون به صرفه به خدمات درمانی را ایجاد کند که البته این خدمات بی‌هزینه نخواهد بود. در این قسمت نگاهی کوتاه به نظرات موافقان و مخالفان طرح داریم.

طرح خدمات درمانی اوباما با طبقه متوسط و کم‌درآمد چه می‌کند؟
دموکرات‌ها ادعا می‌کنند، آمریکایی‌های متعلق به طبقه متوسط در سایه قوانین جدید بیشتر از آنچه از دست می‌دهند به دست می‌آورند و خانواده‌های با درآمد متوسط از کاهش حق بیمه‌هایشان راضی هستند. این طرح 30 میلیون از 40 میلیون آمریکایی بدون بیمه را تحت پوشش قرار می‌دهد. موافقان این طرح به طور نظری بیان می‌کنند که با این طرح کیفیت خدمات درمانی با کاهش هزینه‌های آن، افزایش می‌یابد. کارکنان و طبقه متوسط قادر خواهند بود از اعتبار مالیاتی استفاده کنند و به این طریق تا 60 درصد از هزینه‌های جاری را کاهش دهند که این به معنی خدمات مقرون به صرفه برای 23 میلیون شهروند است.
از سوی دیگر جمهوریخواهان می‌گویند اجرای این قانون موجب خواهد شد کارفرمایان کسب‌وکارهای بزرگ تعداد کارمندان یا ساعات کاری آنها را کاهش دهند و این به بیکاری کنونی آمریکا دامن خواهد زد.
آمریکایی‌های کم‌درآمد به خصوص در ایالاتی که ظرفیت ارائه خدمات گسترده‌تری دارند، از جوانب مثبت این طرح بیشتر بهره می‌برند. و تا زمانی که این طرح با تطبیق میزان درآمد افراد با خدماتی که دریافت می‌کنند پیش برود، آنچه نصیب افراد کم‌درآمد می‌شود چیزی به غیر از سود نخواهد بود. این طرح، 15 میلیون آمریکایی با درآمد پایین را پوشش می‌دهد.

منابع:
1- http://obamacarefacts.com
2-http://www.nytimes.com

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها