شناسه خبر : 17712 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا آکادمی سلطنتی علوم سوئد سنت‌شکنی می‌کند؟

سوپرایزر نوبل؟

شاید امسال، نوبل اقتصاد، بیش از هر سال دیگری به اقتصاددانان جوان نزدیک باشد. یا بیشتر در اختیار اقتصاددانانی باشد که در حوزه‌هایی به جز اقتصاد کلان و نظریه بازی کار کرده‌اند.

شاید امسال، نوبل اقتصاد، بیش از هر سال دیگری به اقتصاددانان جوان نزدیک باشد. یا بیشتر در اختیار اقتصاددانانی باشد که در حوزه‌هایی به جز اقتصاد کلان و نظریه بازی کار کرده‌اند. اگرچه در چند سال اخیر همواره اقبال بیشتر به سمت پژوهشگران و مدل‌سازان حوزه اقتصاد کلان و نظریه بازی بوده است و این جایزه به اقتصاددانانی داده شده که از دوره میانسالی عبور کرده‌اند. با این همه سال 2015 می‌تواند یکی از آن سال‌هایی باشد که نوبل اقتصاد همه را شگفت‌زده کند. مثلاً جایزه نوبل به جان لیست تعلق بگیرد که هنوز به 50‌سالگی نرسیده است یا تصمیم بر این شود که جایزه همانند سال قبل به فرانسه برود و در مدرسه اقتصادی پاریس به دست توماس پیکتی برسد که در دو سال گذشته با نوشتن کتاب پرفروش سرمایه در قرن بیست‌ و یکم به یک سلبریتی تبدیل شده است. البته زمانی که پای تالیف به میان می‌آید نباید از دارون عجم‌اوغلو چشم پوشید، دیگر اقتصاددان جوانی که در زمره یکی از پرکارترین و احتمالاً یکی از مشهورترین چهره‌های علم اقتصاد در میان افکار عمومی است. عجم‌اوغلو ترک‌تبار هم می‌تواند دیگر انتخاب سنت‌شکنانه آکادمی باشد. یا حتی انتخاب یک اقتصاددان ایرانی، محمدهاشم پسران که دو سال قبل از سوی موسسه تامسون رویترز به عنوان یکی از بخت‌های بردن نوبل معرفی شد. همچنین با دور شدن از سال‌های بحران مالی، رای‌دهندگان و تصمیم‌گیران جایزه نوبل، امسال دست‌شان برای انتخاب اقتصاددانانی در حوزه‌های کمتر مورد توجه بازتر است. توجه به پژوهشگرانی که در حوزه مطالعات میدانی کارهای جدید و عظیمی انجام داده‌اند. یا کسانی که در حوزه اقتصاد سیاسی، اقتصاد توسعه یا اقتصاد خرد کار کرده‌اند.
شاید هم آکادمی سلطنتی علوم سوئد امسال به یاد دانشمندانی باشد که سال‌هاست در صف انتظار مانده‌اند، بزرگانی مانند رابرت سولو، استاد 71‌ساله دانشگاه هاروارد که چند سالی است در صدر فهرست اقتصاددانان دنیا در سایت Ideas قرار دارد. بن برنانکی، رئیس سابق فدرال‌رزرو آمریکا نیز این بخت را دارد که امسال نامش به عنوان برنده نوبل اعلام شود. کسی که از مدیریت او بر اثرگذارترین نهاد اقتصادی جهان، در دوران پس از تحریم به نیکی یاد می‌شود.
اگرچه نوبل 2015 می‌تواند یک سورپرایز واقعی باشد، اما از یک نهاد علمی محافظه‌کار اروپایی نباید توقع زیادی در سنت‌شکنی داشت. شاید محتمل‌ترین انتخاب یکی از گروه اقتصاددانان کهنه‌کار و باتجربه باشد که سال‌هاست به عنوان نامزد مطرح می‌شوند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها