شناسه خبر : 9845 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه ها

آمارهای جهانی نادرست‌اند؟
نوشت: استناد یا عدم استناد به آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در نشان دادن توفیق دولت‌ها در ایران بار دیگر به مساله روز اقتصاد تبدیل ‌شده است... در جدیدترین این چالش‌ها و پس از اعلام نرخ‌های رشد مثبت صنعتی از طرف بانک مرکزی، بانک جهانی رشد صنعتی ایران را دورقمی منفی گزارش داده، اما برخی از مقامات دولتی در گفت‌وگو با روزنامه‌ها این آمار را تکذیب کرده و نادرست دانسته‌اند... این رفتار البته مسبوق به سابقه است و دولت‌های گذشته و به‌ویژه محمود احمدی‌نژاد و مقامات دولت وی نیز به هنگام منفی بودن آمارهای نهادهای جهانی آنها را تکذیب کرده و هنگام مثبت بودن این آمارها، آنها را مورد استناد قرار دادند.

بازگشت ایران به رتبه سوم اوپک
نوشت: اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش صد هزاربشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در دوماهه سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۴ خبر داد و ایران را سومین تولیدکننده «اوپک» در این دوره معرفی کرد... با این افزایش تولید، حال ایران بعد از عربستان و عراق در مقام سوم تولید نفت «اوپک» قرار دارد و مقامات نفتی ایران امیدوارند با رفع تحریم‌ها، ایران جایگاه دوم را که اکنون در اختیار عراق است باز‌پس گیرد. اما کسب این جایگاه مستلزم آن است که تولید نفت ایران رکورد تولید روزانه سه‌ میلیون‌بشکه‌ای عراق را بشکند؛ کاری که به گفته مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در صورت افزایش تولیدات عراق ممکن است آسان نباشد.

استاندارد بی‌امکانات
نوشت: در حالی که مردم از کیفیت خودروهای تولید داخل گلایه داشته و از سازمان‌های نظارتی مانند سازمان ملی استاندارد توقع دارند به این موضوع ورود کند، این سازمان می‌گوید فاقد امکانات و تجهیزات لازم دراین‌باره است. به عبارت بهتر، این پرسش همیشه باقی است که اگر خودروهای تولیدی کشور استاندارد است،‌ چرا این امر خود را در کیفیت این خودروها نشان نمی‌دهد؟ پاسخ نیره پیروز‌بخت، رئیس سازمان استاندارد این است: «برای کنترل کیفیت خودروها یکسری امکانات لازم است که آن را نداریم. مهم‌ترین این امکانات مرکز تست جاده‌ای خودرو است که 13 سال است برای دریافت زمین آن در کش‌وقوس هستیم و هنوز نتیجه نگرفته‌ایم.»

دردسر تازه خریداران خودروهای خارجی
نوشت: پس‌لرزه‌های کشمکش خودروسازان و راهنمایی و رانندگی برای اجرای الزام قانونی نصب کپسول آتش‌نشانی در حالی موجب کندی روند شماره‌گذاری و رشد نسبی قیمت برخی خودروهای داخلی شده که واردکنندگان خودروهای خارجی نیز مصوبه ستاد حمل‌ونقل سوخت برای اسقاط خودروهای فرسوده را مستمسک عدم تحویل خودرو به خریداران، بالا ماندن قیمت‌ها و رعایت نکردن حداقل حقوق خریداران خودرو قرار داده‌اند... رویه‌ای که طی چند ماه اخیر موجب تجمع خریداران این‌گونه خودروها در مقابل نمایندگی‌های فروش و برخی شرکت‌های غیررسمی واردکننده خودرو و اقامه دعوای آنها در مراجع قضایی شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها