شناسه خبر : 9594 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رئیس‌مجلس از خودرو چینی سواری گرفت

پشت رُل چینی

رئیس مجلس شورای اسلامی هفته گذشته به دومین قطب بزرگ صنعت خودرو کشور سفر کرد تا پانزدهمین نمایشگاه خودرو را در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد افتتاح کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی هفته گذشته به دومین قطب بزرگ صنعت خودرو کشور سفر کرد تا پانزدهمین نمایشگاه خودرو را در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد افتتاح کند.
علی لاریجانی در حالی روبان این نمایشگاه را برید که صنعت خودرو کشور در اوضاع خوبی به سر نمی‌برد و گرفتار رکود در بازار شده است. اگر تا دو سال پیش خودروسازان به دلیل تحریم‌ها با کمترین ظرفیت خود به تولید خودرو می‌پرداختند و رکود حاصل از سمت عرضه به وجود آمده بود، امروز با توجه به رفع تحریم‌ها و رشد تولید، کمبود تقاضا سبب شده خودروسازان نتوانند با حداکثر ظرفیت خود به تولید محصول بپردازند. بر اساس آمارهای منتشر‌شده، طی چهار ماه گذشته تولید برخی خودروهای پرتیراژ نظیر پراید با کاهش مواجه شده است. این موضوع بیانگر آن است که طبقه متوسط به پایین جامعه که نیازمند وسیله نقلیه نیز هستند، قادر به خرید خودرویی ارزان در رنج قیمتی 20 میلیون تومان هم نیستند و نمی‌توانند از پس هزینه اولیه این خودرو قرن بیستمی بربیایند.
رئیس مجلس در حالی نمایشگاه پانزدهم خودرو را در مشهد افتتاح کرد که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی کمپینی با نام «خودرو صفرکیلومتر نخریم» تشکیل شده است. این کمپین باور دارد که خودروسازان داخلی محصولات‌شان را ارزان به تولید می‌رسانند و گران می‌فروشند به همین خاطر از مردم خواسته تا زمانی که سطح قیمت‌ها به اوایل سال 1390 برنگردد از خرید خودرو سر باز زنند. شاید به همین خاطر بود که لاریجانی شخصاً به مشهد رفت تا این نمایشگاه را افتتاح کرده و با بازدید از غرفه خودروسازان مطرح کشور حمایت تلویحی خود را از صنعت خودرو اعلام کند.
اتفاق کم‌سابقه‌ای که در نمایشگاه پانزدهم رخ داده، رونمایی از خودروهای جدید چینی از سوی برخی خودروسازان کشور بوده است. ایران‌خودرو عصر دوشنبه هفته گذشته، در حضور رئیس مجلس خودرو هایما اس7 را رونمایی کرد تا بدین ترتیب برای اولین بار بخشی از خطوط تولید سایت خراسان را به تولید این خودرو شاسی‌بلند چینی اختصاص دهد.
شرکت مدیران خودرو نیز چهارشنبه گذشته از محصول جدید چینی خود تحت برند چری، رونمایی کرد تا بدین ترتیب پانزدهمین نمایشگاه خودرو در مشهد به محلی برای مانور خودروسازان چینی در روزهای پساتحریم مبدل شود. برگزاری نمایشگاه‌های استانی خودرو از حدود 10 سال پیش با تعطیلی نمایشگاه خودرو تهران آغاز شد که این نمایشگاه‌ها در طول برگزاری خود نتوانسته‌اند مانند نمایشگاه خودرو تهران به برندی بین‌المللی تبدیل شوند و بتوانند از حضور خودروسازان مطرح دنیا بهره لازم را ببرند. حال سوال اینجاست که با توجه به اهمیت این صنعت در دولت یازدهم آیا مسوولان وزارت صنعت در فکر احیای نمایشگاه خودرو تهران خواهند بود یا خیر؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها