شناسه خبر : 899 لینک کوتاه

زمزمه وام ۱۰۰‌میلیونی در گوش بازار مسکن

وام پرماجرا

ششم مهرماه، رئیس‌ کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از پیشنهاد افزایش وام ساخت مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به بانک مسکن خبر داد و گفت: این طرح در مراحل نهایی است. برزگر افزود: این تسهیلات به تولید داده می‌شود و قابل انتقال به خریداران است. این خبر چند روز در صدر اخبار مسکن کشور قرار گرفت و بسیاری از سازندگان و خریداران مسکن را نسبت به فعالیت اقتصادی در بخش مسکن امیدوارتر کرد.

نگار میرکریمی
خبر اعطای وام ۱۰۰ میلیون‌تومانی مسکن زمانی به گوش رسید که افزایش اوراق ۶۰ میلیون‌تومانی مسکن در کمین اجرا بود. وقتی خبر از افزایش وام خرید مسکن به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان به شنیده شد، ابتدا دولتی‌ها واکنش نشان دادند و پس از آن نیز بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون‌تومانی مسکن را تکذیب کرد.

داستان از کجا آغاز شد؟
ششم مهرماه، رئیس‌ کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از پیشنهاد افزایش وام ساخت مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به بانک مسکن خبر داد و گفت: این طرح در مراحل نهایی است. برزگر افزود: این تسهیلات به تولید داده می‌شود و قابل انتقال به خریداران است. این خبر چند روز در صدر اخبار مسکن کشور قرار گرفت و بسیاری از سازندگان و خریداران مسکن را نسبت به فعالیت اقتصادی در بخش مسکن امیدوارتر کرد. از طرف دیگر برخی کارشناسان و انبوه‌سازان گفتند گرچه هنوز اجرای این وام تایید نشده و جزییات آن مشخص نیست، اما شاید این وام بتواند ساخت و ساز مسکن را از حالت رکود نجات دهد، به‌گونه‌ای که مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی هم گفت: این وام قابلیت افزایش تا ۲۰۰ میلیون تومان هم دارد، اما اقشار ضعیف با همین ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌توانند خانه بخرند. حسین عبده‌تبریزی مبنای این وام را کمک به خرید مسکن برای اقشار کم‌درآمد در نظر گرفته است. از این‌رو به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی بیش از پیش موافق افزایش وام مسکن است. از سوی دیگر برخی اعلام کردند در صورت افزایش تسهیلات مسکن، از رشد رکود بازار مسکن و ساخت و ساز نیز کاسته می‌شود.

وام ۱۰۰‌میلیونی تکذیب شد
چند روزی از اعلام خبر افزایش وام مسکن به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان گذشته بود و انبوه‌سازان هم به امید بهبود شرایط ساخت و ساز منتظر پاسخ بانک مسکن بودند که مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون‌تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد به انبوه‌سازان گفت: این وام تنها به برخی مشتریان خاص این بانک و با نرخ سود ۲۴ درصد پرداخت می‌شود. محمدحسن مرادی گفت: این بانک به هیچ عنوان برنامه پرداخت وام ۱۰۰ میلیون‌تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد را ندارد و این موضوع تنها در حد مذاکره بوده است. او اعلام کرد از دیگر شرایط دریافت تسهیلات ۱۰۰ میلیون‌تومانی بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی از سوی انبوه‌سازان، داشتن گردش مالی بالا در بانک است که شامل انبوه‌سازانی می‌شود که رسوب حساب داشته باشند.

آخوندی، تیر تصویب نهایی را زد
پس از تکذیب افزایش وام مسکن به میزان ۱۰۰ میلیون تومان، بازهم خبر از موافقت بانک مسکن به گوش رسید. تا جایی که آخوندی در آخرین اظهارنظرش درباره افزایش وام مسکن از بررسی تصویب وام ۱۰۰ میلیون‌تومانی ساخت مسکن از سوی شورای پول و اعتبار خبر داد. آخوندی گفت: طرح افزایش وام ساخت مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان مطرح شده و در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و اگر مساله خاصی پیش نیاید در آینده نزدیک تصویب خواهد شد. در هفته گذشته که وام مسکن دوره‌گرد نظرات متفاوت دولتی‌ها بود، اکنون در انتظار مجوز قطعی به سر می‌برد. حالا انبوه‌سازان مانده‌اند با حجم بالای تقاضای وام مسکن که هنوز مشخص نیست چه زمانی و به چه میزانی تایید می‌شود. البته رئیس‌ کمیسیون حقوقی و آیین‌نامه‌های کانون سراسری انبوه‌سازان گفته است پیشنهاد کانون انبوه‌سازان به دولت برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون‌تومانی ساخت مسکن که قابل انتقال به خریدار است کماکان پابرجاست. مجید نیک‌نژاد گفته است این بسته پیشنهادی به دولت ارائه شده و منتظر پاسخ بانک مسکن است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید