شناسه خبر : 8777 لینک کوتاه

خبر نامه بین الملل

جمعه ۲۲ دی‌ماه / ۱۱ ژانویه خبرگزاری بلومبرگ در این روز نوشت

جمعه 22 دی‌ماه / 11 ژانویه
خبرگزاری بلومبرگ در این روز نوشت
خرید نفت ایران توسط کره جنوبی در ماه دسامبر سال 2012، 24 درصد افزایش داشته است. خریدهای ماه آخر معادل 793361 تن، 188هزار بشکه در روز بودند. این رقم را می‌توان با رقم 639281 تن در سال گذشته مقایسه کرد. بلومبرگ در گزارشی دیگر آورد انتظار می‌رود، تا سال 2015 حدود 5/3 گیگاوات نیروی خورشیدی در خاورمیانه و شمال آفریقا نصب شود که بیش از 149 مگاوات آن امسال به راه می‌افتد. این پروژه تحت حمایت دولت‌های سراسر منطقه و همین طور به تحریک رشد روزافزون عربستان سعودی و ترکیه صورت می‌پذیرد. در این روز، رویترز گزارش کرد که رئیس بانک مرکزی ایالت فیلادلفیا، چارلز پلوسر گفته بانک‌های مرکزی در تمامی کشورها در حال اتخاذ سیاست‌هایی برای کنترل ارزهای‌شان هستند. پلوسر این امر را پدیده‌ای ناسالم خواند که منجر به جنگ‌های ارزی می‌شود.

شنبه 23 دی‌ماه / 12 ژانویه
باراک اوباما در این روز اعلام کرد نیروهای افغان، تا چند ماه دیگر، هدایت نقش امنیتی را خودشان بر عهده می‌گیرند. اوباما گفت این امر زودتر از موعد مقرر عملی خواهد شد. حامد کرزی و باراک اوباما روز جمعه در دفتر رئیس‌جمهور آمریکا با یکدیگر ملاقات کردند. علاوه بر این، در یازدهم ژانویه، وزارت کار آمریکا اعلام کرد طرح یک تریلیون دلاری ضرب سکه پلاتینیومی را برای اجتناب از درگیری در کنگره بر سر سقف بدهی ایالات متحده کنار می‌گذارد. به گزارش رویترز، ایده ساخت این سکه طرفدارانی میان دموکرات‌ها پیدا کرده بود. اما وزارت دارایی و فدرال‌رزرو اعلام کردند این کار گزینه مناسبی نیست. بنا بر گزارش بلومبرگ، حزب سلفی نور در انتخابات ماه فوریه پارلمان مصر، به رقابت با حزب آزادی و عدالت، شاخه جوان‌تر اخوان‌المسلمین، خواهد پرداخت. یونس مخیون، رهبر حزب نور، اعلام کرد رابطه این حزب با اخوان‌المسلمین تیره و تار است، زیرا بر سر چگونگی مدیریت کشور با هم اختلاف دارند.

یکشنبه 24 دی‌ماه / 13 ژانویه
ساندی تایمز در این روز گزارش کرد انگلستان با بدترین موازنه پرداخت‌ها از سال 1990 تاکنون مواجه شده است. اقتصاددانان هشدار می‌دهند این عدم موازنه، ارزش پوند انگلستان را کاهش می‌دهد. کارشناسان می‌گویند اداره کردن کشور با چنین کسری بودجه‌ای در دوران ضعف اقتصادی، غیرمعمول است. ساندی تایمز در گزارشی دیگر، به بسته محرک 72 میلیارد دلاری دولت جدید ژاپن اشاره کرد. شینزو آبه، نخست‌وزیر جدید ژاپن و رهبر حزب لیبرال دموکرات، به بانک مرکزی ژاپن گفته هدف تورمی‌اش را تا دو درصد افزایش دهد و ایجاد مشاغل را اولویت خود قرار دهد. بلومبرگ در روز یکشنبه خبر داد فرانسه اعلام کرده جنگنده‌های هوایی بیشتری برای مبارزه با اسلامگرایان در شمال کشور مالی ارسال خواهد کرد. وزیر دفاع فرانسه، ژان ییو‌ لو درایان روز یکشنبه در رادیو یک اروپا گفت: «افراطی‌ها هم‌اکنون در حال فعالیت‌اند. حملاتی در شب قبل صورت گرفت، عصر امروز و فردا نیز انجام خواهد شد.»


دوشنبه 25 دی‌ماه / 14 ژانویه
خودکشی آرون شوارتز، یک طراح و فعال اینترنتی برجسته، مباحثاتی را درباره مساله رواج افسردگی در جامعه تکنولوژیک به راه انداخته است. به گزارش سی‌ان‌ان مانی، شوارتز سال‌ها از ناهنجاری روانی رنج می‌برده است. وی در سال 2007 در پستی در وبلاگ خود به این نکته اشاره کرده بود. همچنین، اوباما در این روز مجدداً اعلام کرد با کنگره بر سر مساله افزایش سقف بدهی‌ها وارد مذاکره نخواهد شد. استقراض ایالات متحده آمریکا در سی و یکم دسامبر 2012، به سقف قانونی 16تریلیون و 394هزار دلار رسید. به گزارش بلومبرگ در روز دوشنبه، ارزش دلار نیوزیلند و استرالیا، برخلاف همتای آمریکایی این دو، شاهد افزایش بود. در روز یکشنبه، دلار نیوزیلند و استرالیا هر یک به ترتیب 8/0 درصد و 3/0 درصد نسبت به دلار آمریکا رشد داشته‌اند. در طول یک سال گذشته، ارزش دلار نیوزیلند 3/2 درصد افزایش، دلار استرالیا 7/1 درصد کاهش و دلار آمریکا نیز 2/4 درصد کاهش داشته است.


سه‌شنبه 26 دی‌ماه / 15 ژانویه
به گزارش سی‌ان‌ا‌‌ن مانی، ارزش سهام اپل در روز سه‌شنبه به زیر 500 دلار رسید. در این روز، ارزش سهام اپل با کاهش 1/3 درصدی به 92/485 دلار رسید. از فوریه 2012 تاکنون، این اولین باری است که ارزش سهام اپل به زیر 500 دلار می‌رسد. طبق گزارش تایمز هند، رئیس فدرال‌رزرو آمریکا، بن برنانکی، تحول اقتصادی چشمگیری را در هند و چین پیش‌بینی می‌کند. برنانکی در سخنرانی خود در دانشگاه میشیگان آن آربر گفته است این بازارهای در حال ظهور، با وجود رشد اقتصادی کند، افراد بسیاری را از فقر نجات می‌دهند. در گزارشی دیگر در سایت سی‌ان‌ان مانی، رئیس بانک مرکزی ایالت مینیاپولیس خواهان محرک‌های اقتصادی بیشتری شده است. نارایانا کوچرلاکوتا در روز سه‌شنبه گفت به نظر وی فدرال‌رزرو در زمینه کاهش نرخ بیکاری کم‌کاری می‌کند.


چهارشنبه 27 دی‌ماه / 16 ژانویه
به گزارش بلومبرگ، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد نظام بانکی هند با کیفیت رو به پایین سرمایه مواجه می‌شود. طبق گزارش صندوق، نظام مالی هند به خاطر نقص موجود در دارایی‌های بانکی و فقدان سرمایه همزمان با کند شدن اقتصاد، آسیب‌پذیر می‌شود. بنا بر گزارشی دیگر، ارزش یورو، به دنبال کاهشی در روز سه‌شنبه، این روز نیز کاهش پیدا کرد. عضو شورای مدیریتی بانک مرکزی اروپا، اوالد نووتنی، چهارشنبه درباره سیاست پولی صحبت کرد. برخلاف یورو، ارزش ین ژاپن در این روز افزایش پیدا کرد. به گزارش بلومبرگ، کارگران خدمات مسافری امریکن ایرلاینز، روز چهارشنبه علیه پیوستن به اتحادیه کارگران حمل و نقل آمریکا رای دادند. این انتخابات پس از مجادلات زیاد اتحادیه بر سر برگزاری‌اش صورت گرفت. در این رای‌گیری، 51 درصد کارگران مخالف الحاق و 49 درصد آنها موافق الحاق بودند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها